A Távközlés Napja alkalmából tartott éves konferencián osztják ki a Magyari Endre-díjakat. Idén a két emlékérmet Gschwindt András és Petres István vehette át.
A díjat 2015-ben alapította a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság(NMHH) a hírközlési piac területén végzett kiemelkedő munka elismerésére. Idén a két emlékérmet Gschwindt András, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem adjunktusa, és Petres István, az NMHH pécsi hatósági irodájának vezetője vehette át vehette át.
A már számos szakmai és állami díjjal elismert Gschwindt András többek között a VEGA és Rosetta űrszondák, valamint a MIR űrállomás fedélzetére kerülő egységek fejlesztését vezette.
Ő irányította az első magyar műhold, a Masat-1 fejlesztését, majd vezérlőállomásának üzemeltetését. Meghatározó szerepet vállalt a SMOG-P, SMOG-1 és az ATL-1 elnevezésű pikoműholdak fejlesztésében is.
Munkássága a kis műholdak tervezésében, űrbeli üzemeltetésükben ma is meghatározó – áll az indoklásban.
A másik emlékérmet a hatóság szakemberei kapják. Idén Petres Istvánt díjazták, aki 30 éve dolgozik az NMHH-nál és annak jogelődeinél.
Először 2006-tól a hatóság Előfizetői Szerződések Felügyeleti Igazgatóságát vezette, 2010-ben a Szerződés-felügyeleti Kompetencia Központ vezetőjévé nevezték ki, 2013 óta pedig a pécsi hatósági irodát irányítja.
A díj névadójáról
A múlt században élt és dolgozott Magyari Endre. A gépészmérnök, postamérnök tervezte és építette meg az első magyar gyártmányú rádióadót, lényegében a nevéhez fűződik a hazai műsorsugárzás megindítása.