Teljesítve a piaci várakozásokat, az Apple a mostani fejlesztői konferenciáján(WWDC) mutatta be mesterséges intelligencia(AI) képességeit, az eszközök operációs rendszereibe integrált AI-rendszert, a Siri-frissítést fő AI-központú funkciókkal, és az OpenAI ChatGPT támogatását.

Apple AI biznisz
Forrás: Apple

Az Apple Intelligence az iPhone, iPad és Mac készülékek személyes intelligenciarendszere lesz, amely egyesíti a generatív modellek erejét a személyes kontextussal – idézi a vállalat közleményét a Mobile World Live(MWL).

Az almalogójú márka a ChatGPT hozzáférést integrálja az új operációs rendszereibe, az iOS 18, iPadOS 18 és a macOS Sequoia-ba, ami ezekkel együtt szeptembertől ingyenesen elérhető lesz.

Az Apple Intelligence alakítja majd, hogy mit tehetnek a felhasználók a termékeinkkel” – hangsúlyozta Tim Cook vezérigazgató.

Az OpenAI-jal kötött partnerség, amelyről már hónapok óta pletykáltak, a ChatGPT is integrálni fogja a Sirivel és más alkalmazásokkal.

Az Apple hibrid megoldást alkalmaz az adatvédelem és a biztonság érdekében az AI-alapú szolgáltatások nyújtása során, mivel a feldolgozás egy része a felhőben történik, nem pedig az eszközön. A vállalat saját felhő infrastruktúrát hozott létre, hogy teljeskörűen ellenőrizhesse a felhasználók adatait.

Az MWL által megkérdezett TF International Securities elemzője kiemelte, hogy az Apple-t többé már nem tekintik lemaradónak az AI-iparban, mivel a technológia mindenütt jelen lesz a fő alkalmazásaiban.

Hozzátette, az Apple együttműködése az OpenAI-jal pedig valószínűleg az „AI-csomagolóanyagok” szintjén marad, az alkalmazások felhasználói felületét az Apple tervezi, míg a többi a partnerek mesterséges intelligencia modelljein és számítási teljesítményén alapul.

Musk kételkedik és kitiltana

Míg az elemzők főként pozitívan reagáltak az Apple mesterséges intelligenciájára, az üzleti szektorból számos kritika is érte a tervét. Elon Musk egyenesen azt írta az X-en, hogy az Apple nem elég okos a saját mesterséges intelligenciához, utalva az OpenAI-val való együttműködésére.

Aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a partner-páros hogyan fogja megvédeni a felhasználói adatokat. Kijelentette azt is, hogy ha az almalogójú márka operációs szinten integrálja az OpenAI-t, akkor a vállalatainál egyenesen megtiltja az Apple-eszközök használatát.

Már túl sokan ígértek nagy csodákat az AI-ban

A Washington Post tudósítója a lap The Tech Friend blogjában igen kritikus beszámolót írt az eseményről. Elismerte a konferencián bemutatott felhasználási területek fontosságát, de mint írja, ezeket azonban felülírják azok a tények, amelyek szerinte megnehezítik, hogy bízzunk az Apple AI-funkcióiban.

Az egyik, hogy az Apple vezetői, élén Tim Cook vezérigazgatóval nem élőben, hanem csak egy előre rögzített videóban kommunikálták a konferencián az AI-alapú újdonságokat, mi több azt sem engedték meg, hogy az újságírók kipróbálják azokat.

Apple AI biznisz
Forrás: Apple

Eddig is túl sok cég ígért már hasznos mesterséges intelligenciát, aztán lett belőle kapkodó, alig működőképes, nem túl hasznos, bizonytalan vagy hibára hajlamos megoldás, ideértve a Google új mesterségesintelligencia-alapú keresését is, amely azt javasolta az embereknek, hogy egyenek ragasztót – idézi a The Washington Post.

A félkész technológiák elveszik a felhasználók idejét, energiáját és a mesterséges intelligencia új formáiba vetett hitét.

Az Apple új, mesterséges intelligencia alapú funkciói ugyanakkor akár nagyszerűek is lehetnek. A legtöbb ember csak szeptemberben, vagy később ismeri meg az Apple AI funkcióit, és előfordulhat, hogy a használatukhoz új iPhone-t kell vásárolnia.

Amit mutatott, amit nem és az Apple AI show

Az Apple megvédte miért szükséges a mesterséges intelligencia kettős szintje. Egyfelől a saját megoldás, amely néhány újabb iPhone-ra, Mac-re és iPadre érkezik, valamint az OpenAI ChatGPT-je, amely olyan feladatoknál lép be, amelyeket a Siri vagy az Apple alkalmazásai nem tudnak kezelni.

Az Apple például megmutatta, hogy ha mesterséges intelligenciát szeretne használni valaki a gyereke esti meséjének a megírásához, akkor miért kér előbb engedélyt a telefonja, hogy megoszthassa azt a ChatGPT-vel.

Miért ne lenne egyszerűbb közvetlenül a ChatGPT alkalmazás az esti mese megírásához. (Lehet, hogy az Apple saját mesterséges intelligencia még nem képes erre a feladatra, vagy az Apple nem akarta megkockáztatni, hogy mesterséges intelligencia elrontsa a gyerek történetét.)

Az Apple azzal is lejjebb tette a mércét, hogy nem ígért mindenre képes mesterséges intelligencia asszisztenst. Miközben ma még egyetlen cég mesterséges intelligenciája sem képes erre.

Még a Microsoft, a Google és az OpenAI mesterséges intelligencia asszisztensei sem, akikről azt állítják, hogy mindenre képesek. (A mesterséges intelligencia még csak nem is tud bekukucskálni minden olyan helyre, ahol releváns információk vannak, beleértve a Gmail-üzeneteket, az Excel-táblázatokat stb.)

Ehelyett az Apple azt mondta, hogy a mesterséges intelligencia intelligensebbé és egyszerűbbé teszi azt, amit az alkalmazásaival – és később esetleg más cégek alkalmazásaival – eddig is tesz.

Az Apple által bemutatott számos funkció – köztük a mesterséges intelligencia írássegédje és az objektumok fényképekből való szerkesztésére szolgáló mesterséges intelligencia – ma már szabványos funkció a Google, a Microsoft vagy a Samsung megoldásainál.

Az OpenAI májusban bejelentette chatbotjának csevegősebb verzióját, de ez egyelőre nem rendelkezik a cég által tárgyalt funkciók többségével.

A Google ebben az évben visszafogta a mesterséges intelligencia képgenerátorát és a mesterséges intelligencia által vezérelt keresési eredményeket is a nagy leleplez(őd)és óta.

A Meta AI-t kicsit butának tartja a cikk szerzője. Az Amazon tavaly mutatott be egy hibára hajlamos, mesterséges intelligencia által frissített Alexát, amit még nem is adtak ki – olvasható azon a The Washington Posthoz tartozó felületen, amelynek tulajdonosa Jeff Bezos az Amazon alapítója.)

Az Apple mesterséges intelligencia tudása felvillantásának a hátterében azonban az is állhat, hogy rá és más cégekre is nagy nyomás nehezedik. Mielőbb meg kell mutatniuk mesterséges intelligencia szakértelmüket a befektetőknek, az alkalmazottaknak és az üzleti partnereknek.

Nehéz eldönteni, hogy a mesterséges intelligencia valóban a felhasználók számára készült-e, vagy főként a vállalati önérdeket szolgálja – emeli ki a poszt.