Idén januártól a Magyar Kutatási Hálózat(HUN-REN) vezérigazgatói posztját tölti be Jakab Roland, aki az elmúlt több mint két évtizedben az Ericsson hazai leányvállalatánál dolgozott.
Jakab Roland az utóbbi 23 évben az Ericsson Magyarország Kft.-nél töltött be számos hazai és régiós vezetői tisztséget vállalatvezetési, stratégiai és K+F+I területeken. Szakmai karrierje 2000-ben indult, ekkor csatlakozott a svéd technológiai nagyvállalathoz.
Kezdetben stratégiai üzleti tanácsadói feladatokat látott el, majd rendszerintegrációs és mobilbanki projektek fejlesztésével és vezetésével foglalkozott. Ezt követően a multimédia-termékek értékesítéséért volt felelős Magyarországon és Macedóniában.
Nyolc évvel később marketing- és kommunikációs igazgatónak, majd általános vezérigazgató-helyettesnek nevezték ki. Öt évvel később a kétezer főt – ebből 1600 K+F szakértőt – foglalkoztató Ericsson Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója lett, majd 2018-tól az Ericsson nyolc országért felelős közép-európai régiós stratégiai igazgatója.
Karrierje során számos technológiai újítás (3G, 4G, 5G) hazai bevezetésében és csúcstechnológiák– mesterséges intelligencia, dolgok internete(IoT), edge computing, felhőtechnológia, XR – hazai elterjesztésében játszott fontos szerepet.
Jól ismeri a hazai és nemzetközi kutatói-fejlesztői és innovációs ökoszisztéma szereplőit, és számos szakmai és társadalmi szervezet vezetését látja el. Ide sorolható a Mesterséges Intelligencia Koalíció, 5G Koalíció, Magyar Európai Üzleti Tanács, magyarországi Svéd Kereskedelmi Kamara, Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség, Műegyetem Támogatói és Baráti Köre Egyesület.
Így alakul át az öt éve alapított HUN-REN
A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat 2019-ben alapított költségvetési intézmény, amelyet a központi finanszírozású kutatóhálózat irányítására és működtetésére hoztak létre. A HUN-REN kilenctagú Irányító Testületének elnöke és tagjainak jelentős többsége akadémikus, többek között a Magyar Tudományos Akadémia tagja.
A HUN-REN tizenegy kutatóközpontjának és hét kutatóintézetének, továbbá egyetemeken és más közintézményekben működő 116 támogatott kutatócsoportjának kutatói a matematikai és természettudományok, az élettudományok, illetve a bölcsészet- és társadalomtudományok legváltozatosabb területein végeznek alap- és alkalmazott kutatásokat.