A jövő otthonának prototípusát mutatta be a dubaji Global Mobile Broadband Forumon (MBBF) a Huawei és az Emírségek egyik távközlési szolgáltatója, a du.
A világ első 5.5G technológiával működő okosotthonában a kínai gyártó legújabb 10 Gbps sebességű 5G-Advanced hálózata révén szemüveg nélkül, szabad szemmel láthatóak a 3D videók, élvezhető a 8K UHD streamelés, a valódi és a virtuális környezetet kombináló XR játékok.
Az új tartalmak és alkalmazások egyre gyorsabb hálózatokat igényelnek, ami komoly kihívás a szolgáltatók számára. A Huawei szerint az otthonokban már a közeljövőben 10 Gbps sebességű hálózatokra lesz szükség.
A digitális jövőt formáló technológiai trendek
Li Peng, a Huawei Technológies alelnöke szerint a következő időszakra öt fontos technológiai trend lesz a jellemző, mégpedig a szemüveg nélküli 3D technológia, az önvezető járművek, az újgenerációs gyártás, a hatékonyabb adatátvitelű kiterjesztett cellás IoT technológia, valamint a mesterséges intelligencia.
A trendek mindegyike növekvő hálózati követelményeket is támaszt. A Huawei előrejelzései szerint önmagában a mesterséges intelligencia számítási teljesítménye iránti kereslet robbanásszerűen növekszik majd, és 2025-re a jelenlegi szint százszorosa lesz.
Több mint 10 millió 5G kapcsolat ipari hálózatokon
Ken Hu, a Huawei Technologies elnöke az 5G ipari felhasználásában rejlő lehetőségeket emelte ki. „Jelenleg több mint 50 ezer ipari 5G alkalmazást találunk világszerte, és már több mint 10 millió 5G kapcsolat működik ipari környezetben. Az 5G 2030-ra várhatóan egymillió milliárd dollárt fog hozzáadni a globális gazdasághoz” – mutatott rá.
Hozzátette: az elmúlt négy évben azonosítottuk azokat a fontos ipari alkalmazási területeket, ahol maximalizálhatjuk az 5G potenciálját, ilyen a távvezérlés, a videó backhaul, azaz nyers videótartalmak egy forrásról történő továbbítása a közvetítő állomásokra, a gépi látás és a helymeghatározás.
Hu úgy véli,hogy a mobilszolgáltatók jobb helyzetbe kerülhetnek az ipari digitalizációban, ha erősítik a felhőszolgáltatások, az ipari alkalmazásfejlesztés és a rendszerintegrációban meglévő képességeiket.
A vezető szerint a jövőben számos feladat vár az iparági szereplőkre, ezek közé tartozik a kapacitás növelése, a technológia fejlesztése, a felhasználók jobb élményének biztosítása, valamint az 5G ipari terjesztése és a benne rejlő befektetések hatékony kihasználása.