A hajdan hiányszakmának elkönyvelt informatikusok idéntől nehéz helyzetbe kerültek a piacon, a nagyarányú leépítések miatt. A szakma női és friss diplomás képviselői viszont már régebb óta szembesülnek hátrányos helyzetükkel. A kilátásukról szól az alábbi összeállítás.

Hátrányos helyzetű informatikusok
Forrás: rawpixel.com

A No Fluff Jobs nemzetközi állásportál idén is elemezte a magyar, a lengyel, a cseh, a holland és az ukrán technológiai szektorban dolgozó nők fizetését, szakterületeit és készségeit, de ezúttal más megközelítésből vizsgálta a témát.

Azt mérte fel, mikor kezdtek érdeklődni a nők a terület iránt, és kaptak-e hozzá támogatást. Az elemzés kitér a nemek közötti megkülönböztetésekre és egyenlőtlenségekre is.

A nőknél a tinédzser kor alapozta meg a választást

A technológia iránti szenvedélyét a nők több mint a negyede 15–19 éves korban fedezte fel, közel egyötödük pedig 20-24 évesen. A legnagyobb támogatást a barátoktól és ismerősöktől (23,7%), valamint az édesapáktól (18%) kapták.

A nők több mint egyharmada válaszolt úgy, hogy senki sem bátorította abban, hogy informatikát tanuljon. Ezzel szemben a leggyakrabban a tanárok (12%), a barátok (8,8%) és az édesanyák (8,6%) voltak a legaktívabbak a szakmáról való lebeszélésben.

A munkahelyen mind a nők, mind a férfiak hasonló kihívásokkal szembesülnek, ám vannak közöttük észrevehető különbségek is. Különösen a kritikától való félelem által motivált hallgatás terén mutatkozik meg ez a különbség: a nők 44,4%-a, míg a férfiak 36,3%-a érezte már úgy, hogy inkább nem szólal meg bizonyos helyzetekben.

Közös pont viszont, hogy hasonlóan sokan vallották be mindkét nem esetében, hogy sok esetben alábecsülték a kompetenciájukat. A nők 65%-a, a férfiaknak pedig 68,6%-a gondolja ezt.

„A technológia területén dolgozó női szakemberek eredményeinek láthatóvá tétele elengedhetetlen ahhoz, hogy minél szélesebb körben elismerjék a tehetségüket, tudásukat és ezáltal más nőket is inspiráljanak arra, hogy ezen a területen építsenek karriert.

A szektorban dolgozó nők gyakran láthatatlanok maradnak, de ez nem csak a munkáltatókon múlik, hanem sokszor saját maguk sem bíznak abban, hogy pont olyan kiváló szakemberek, mint férfi társaik. Ezt a társadalomban meglévő sztereotípiák is erősítik” – emeli ki Kudari Nóra a Women in Technology Hungary Egyesület alelnöke.

Azok a nők, akik alábecsülik a kompetenciájukat, megbénulnak egy bér- vagy pozíciótárgyalás gondolatától, hallgatnak, kerülik a konfrontációt. Ezeket a félelmeket erősítik bizonyos társadalmi vagy politikai tényezők, amelyek együtt járulnak hozzá a nemek közötti bérszakadékhoz, önbizalmi problémákhoz.

Hátrányos helyzetű informatikusok

Kevesebbet keresnek a férfiaknál

A női informatikusok 35,3%-a úgy véli, hogy kevesebbet keres, mint a hasonló pozícióban és beosztásban lévő férfiak. Közel 40 százalékuk szerint hasonlóan keresnek, egyötödük pedig azt vallja, hogy nehéz ezt megállapítani.

Mindössze 5 százalékuk gondolja azt, hogy többet keres a hasonló pozícióban lévő férfiaknál. Biztató jelenség ugyanakkor, hogy a nők 36 százalékának és a férfiak 37 százalékának nem kellett fizetésemelést kérnie, mert azt a vállalat ajánlotta fel neki.

alcím: Még az idén javulhat a helyzet a juniorok piacán

Az informatikai piacot érintő kihívások miatt a múlt év második felétől jelentősen megnőtt a junior informatikusok álláskeresésének az időtartama Magyarországon.

Tavalyelőttig a hiányszakmából adódóan a juniorok iránt is nagy volt a kereslet. Átlagosan 2-3 hónapot vett igénybe a kezdők munkába állása, jelenleg ez a folyamat akár 6-7 hónapig is eltarthat.

A magyar gazdaság négy negyedéven át tartó technikai recessziója az informatika területét is érzékenyen érintette 2023-ban, emellett a magas hazai kamatkörnyezet a fejlesztési projektekre szánt forrásokat és hitellehetőségeket is visszafogta.

„Az elmúlt hónapokban itthon is kedvezőbbé váltak a makrogazdasági folyamatok, az informatikai fejlesztésre szánt tőke is növekedésnek indult. Várakozásaink szerint ezért az idei év második felétől ismét megélénkül a junior informatikusok iránti kereslet hazánkban” – mondja Kardos Ádám, a PROGmasters társ-ügyvezetője.

A főként programozók és szoftvertesztelők képzésével és elhelyezésével foglalkozó cég az átmeneti nehezebb helyzetre reagálva úgy döntött, hogy átmenetileg elengedi a partnercégei által a végzettjei után fizetett közvetítési díjat.

A társaság képzéseinek résztvevői körében készített tavaly őszi felmérés szerint a végzettek a jellemzően 5-6 hónapos képzés után egy éven belül átlagosan havi bruttó 596 ezer forintot visznek haza, a két évvel korábbi felmérésben ez a szám még átlagosan bruttó 561 ezer forint volt.

Ráadásul a 2017 óta végzettek bruttó havi átlagfizetése egy év alatt 806 ezer forintról 13,3 százalékkal nőtt, így tavaly szeptemberben már meghaladta a 913 ezer forintot. A PROGmasters várakozásai szerint a junior informatikusok átlagfizetése, amely tavaly 600 ezer forint körül volt, idén 15 százalék körüli mértékben növekedhet.