Az internetes csalók elleni ideális megoldás, ha a támadásukat még a megjelenésük előtt blokkolni lehet.
Sokféle eszközt bevetnek korunk virtuális zsebtolvajai, az internetes csalók. Az átverési kísérletek jöhetnek e-mailben, SMS-ben, vagy hívás formájában is. Az emberek hiszékenységére és figyelmetlenségére építő trükkök a nyári időszakban még gyakoribbak lehetnek – figyelmeztet a Yettel Magyarország.
„Csomagja érkezett”, „azonnali banki adatszolgáltatás szükséges”, „luxusutazást nyert” – akinek van mobiltelefonja, már meg sem lepődik a sorozatban érkező gyanús üzeneteken. A rabló-pandúr játszmában viszont még mindig az előbbiek állnak jobban.
Azt nehéz megakadályozni, hogy véletlenszerűen generált telefonszámokra SMS-t, vagy találomra összeállított e-mail címekre trükkös tartalmú levelet küldjenek a csalók, de odafigyeléssel megelőzhető a baj, vagyis illetéktelenek kezébe kerüljenek fontos adataink.
Védelmi megoldás, amivel még a csalók sem tudnak mit kezdeni
Létezik olyan megoldás, ami automatikus és naprakész védelmet nyújt az adathalász kísérletek ellen. A NetPajzs szolgáltatás még azelőtt blokkolja a gyanús weboldalakat, hogy azok megjelennének a mobilokon és a felhasználók rákattintanának. (A csaló e-mailek és SMS-ek gyanúkeltő ismérveiről itt írtunk korábban.)
Ezt egy 3-5 percenként frissülő, a fenyegetést jelentő oldalakat tartalmazó adatbázis és egy a hálózaton belül működő szűrőrendszer teszi lehetővé, amely nagy hatékonysággal parancsol megálljt a kártékony weboldalaknak – hívja fel a figyelmet a Yettel. A szolgáltatás novemberi indulása óta már több mint 190 ezer előfizető aktiválta a mobil operátornál.
A klasszikus vírusírtókkal szemben a NetPajzs nem fogyasztja a telefon akkumulátorát, és nem lassítja az eszközök működését sem, mivel a megoldás nem a mobileszközön fut, hanem még a hálózaton dolgozik. A mobilnethez, és az otthoni internethez is rendelhető, havidíja 390 forint.