Olyan emberek, akik közösségimédia-platformjukon osztanak meg személyes tapasztalatokat, tippeket, véleményeket és tanácsokat tartalmazó videókat a befektetésekkel, a költségvetés-tervezéssel, a pénzügyi trendekkel és a gazdasággal kapcsolatban.

Kik azok a finfluencerek?

A közösségi médiában tevékenykedők közül sokan sokféle pénzügyi eszközt szorgalmaznak, a részvényektől a margin forexig és a kriptovalutákig. Milliók követik őket a közösségi hálózatokon, legyen az a TikTok, az Instagram, a Twitter, a Reddit vagy más csatornák.

A finfluencerek az Y, valamint a Z generáció fő pénzügyi tanácsaivá váltak. A 18 és 34 év közötti befektetők 60 százaléka használja a közösségi médiát befektetési információk forrásaként. Ez a 35 és 54 év közöttiek körében 35%, az 55 éves vagy annál idősebb befektetőknél 8% – áll a Finra Investor Education Foundation friss jelentésében.

Az amerikai fogyasztók már valamivel több mint a fele vásárolt 2022-ben finfluencer által ajánlott pénzügyi terméket, szemben a 2021-es 46,2%-kal.

Vannak körükben olyanok, akik tanulmányaik, vagy munkájuk révén váltak pénzügyileg tájékozottá, és nyitottak a tudásuk megosztására. Mások történeteket mesélnek az anyagi függetlenség felé vezető útjukról, vagy arról, hogyan rendezték saját adósságaikat.

Egyesek megtakarításaiknak és befektetési módszereiknek köszönhetően korán nyugdíjba vonulhattak , és szívesen megtanítanak másokat is arra hogyan kell ezt csinálni – mutat rá az Insider Intelligence elemzése.

Így keresik a pénzt, ezért hallgatnak rájuk az emberek

A finfluencerek a márkapromóciókkal szponzorált partnerségeken és kapcsolt linkeken keresztül keresik meg a maguk pénzét, ebből a profilból. A legnagyobb befolyással rendelkezők a témához kapcsolódó e-learning tanfolyamokból, könyveladásokból is bevételhez jutnak.

A pénzügy meglehetősen kényes és óvatosan kezelt terület, akkor vajon miért hallgatnak rájuk az emberek? Szakértők szerint a finfluencerek térnyerése a pénzügyi szolgáltatási ágazat egyéb problémáira is utal.

Jelenleg ugyanis nagy általánosságban kevés a bizalom a hagyományos pénzügyi és befektetési vállalkozások iránt. A nagytudású pénzügyi szakemberek tanácsának a költsége pedig elég visszatartó erejű ahhoz, hogy az emberek hivatalos tanácsokat kérjenek.

Így az emberek egy része inkább a finfluencerekre támaszkodik, hogy általuk is növelje az önbizalmát és kellő mennyiségű információval jusson.

A pénzügyi információk forrása szerteágazó

Változik, hogy a fogyasztók hogyan és honnan szereznek pénzügyi információkat. A közösségi platformok nagy közönséggel rendelkeznek, tartalmuk szórakoztató és egyben informatív.

Vannak olyanok is, akik még mindig vásárolnak ismeretterjesztő könyveket a költségvetésről, a megtakarításról és a befektetésről, és sokan továbbra is a Google-t használják, ha valami számukra nem érthető pénzügyi témájú dolgot próbálnak megfejteni. Mostanában egyre többen jelennek meg a TikTokon is, és használják már ilyen célokra a ChatGPT-t is.

Az influencerek a financiális témákat oly módon teszik elérhetőbbé teszik a nagyközönség számára, hogy szemezgetni való, könnyen érthető, okostelefonon keresztül elérhető formátumban 1osztják meg a tanácsaikat.

A Z generáció és az Alpha fogyasztói egyre többet gondolkodnak a pénzről. Kíváncsiak, és igyekeznek fejleszteni pénzügyi ismereteiket, amihez szívesen veszik igénybe az influencerek által megosztott pénzügyi tartalmakat.

A finfluencerek pedig épp ezt az űrt használják ki, akár úgy is, hogy pénzügyi oktatási tartalmakat kínálnak a követőiknek. Az ő malmukra hajtja a vizet az a tény is, hogy a szabályozási korlátok pedig gátolhatják a hagyományos pénzügyi cégeket abban, hogy innovatív oktatási programokat indítsanak.

Influencereket követő közösségimédia-használók vagy influencer hatására bármit vásárlók az USA-ban, kor szerint, a válaszadók százalékában

Kik azok a finfluencerek?
Forrás: Northwestern Mutual Planning & Progress Study

Más szabályok érvényesek a pénzügyi szakemberekre, mint a finfluencerekre

A pénzügyi oktatás egykor a gazdagok és a középosztály sajátja volt, amelyet a nevelés részeként kaptak meg. Ma a közösségi média elengedhetetlen a pénzügyi oktatáshoz és pénzügyekhez való hozzáférés demokratizálásához.

A finfluencerek megélt élményeket nyújtanak, a történetmesélés révén olyan témákban lépnek kapcsolatba közösségeikkel, amelyekről követőik barátai és családtagjai gyakran nem is beszélnek.

A finfluencerek vegyes érzelmeket váltanak ki a pénzügyi szakemberekben: nem ugyanazok a szabályozások kötik őket, és általános vélekedés szerint az előbbiek a rájuk vonatkozó szabályokat nem mindig tartják be.

Ez azt jelenti, hogy számukra nincs túl sok korlát arra vonatkozóan, hogy mit mondhatnak, és nem szívesen fedik fel, hogy ki fizet nekik azért, hogy tanácsokat osztogassanak.

Nem árt az óvatosság, még akkor sem, ha a finfluencer nem szándékosan, de adhat olyan tanácsokat, amelyek csak részben pontosak, vagy egyáltalán nem jók egy adott befektető számára.

Így egyes valódi pénzügyi tanácsadók több időt töltenek azzal, hogy megakadályozzák, hogy az ügyfeleik és a potenciális ügyfelek vakon kövessék az ilyen típusú tanácsokat.

Szabályozandó terület(?)

A szabályozók is kezdik megtenni a szükséges lépéseket, reagálva a finfluencerek egyre növekvő számára. Néhányan csupán figyelmeztetést adnak ki a visszaélésekről és csalásokról, míg mások frissítik a közösségi média ezen a téren elavultnak gondolt útmutatásait, hogy jobban kezeljék ezeket a helyzeteket.

Úgy tűnik, hogy a szabályozók fő gondja jelenleg az, hogy a finfluencer mit és hogyan támogat. Körükben sokan mulasztják el felfedni, hogy lényegében az általuk reklámozott pénzügyi szervezet fizeti őket.

Sok esetben az sem világos, hogy az influencereknek van-e olyan végzettsége vagy szakmai képesítése, ami alapján komolyan veendő pénzügyi tanácsot adhatnának.

Az amerikai szabályozó hatóságok egyelőre nem adtak ki semmilyen figyelmeztetést a finfluencerekkel szemben, ami nem jelenti azt, hogy nem figyelik őket. Tavaly például az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (SEC) nyolc Twitter-befolyásoló ellen indított eljárást.

Ők a Twitter és a Discord közösségi médiaplatformokat 100 millió dolláros „pump-and-dump” rendszerben manipulálták a tőzsdén kereskedett részvényekkel. ( A módszer lényege, hogy a csalók megveszik egy kisebb kapitalizációval rendelkező társaság részvényeinek egy részét, majd azokat ajánlják a befektetőknek.)

Az egyik hírességnek, Kim Kardashiannak pedig 1,26 millió dollárt kellett fizetnie, hogy rendezze a SEC polgári jogi vádját, amiért a kriptót népszerűsítette a közösségi médiában, anélkül, hogy nyilvánosságra hozta volna, hogy ezért a háttérben az adott területtől kapott pénzügyi támogatást.

A finfluencerek hatása a marketing szakmára

Mit tanulhatnak a marketingesek a finfluencerektől? Követői bázisuk sok cég megcélzott vásárlói körének felel meg. Ahogy egyre több fogyasztó fordul pénzügyi tanácsért és ajánlásért a közösségi médiához, a bankok és más pénzügyi intézmények is tanulhatnak a technikáikból.

A Gartner legutóbbi felmérése szerint az összes meghatározó pénzügyi szervezet közel fele azzal számol, hogy 2023-ban növelni fogja az influencer marketingre fordított kiadásait.

Egy tavaly októberi jelentés az európai cégek 43 százaléka tervezi az influencer marketing használatának a növelését.

Azoknak a bankoknak, amelyek úgy döntenek, hogy együttműködnek a finfluencerekkel, meg kell felelniük a szabályozási követelményeknek, miközben azt is fel kell ismerniük, hogy a finfluencer-csatornákat nem tudják úgy kezelni, mint a hagyományos csatornákat.

A közösségi média követői ugyanis szórakoztatásra és tájékozottságra egyaránt vágynak, és hasonló tartalmakat keresnek. A finfluencer marketing azért erős, mert kihasználja egy, a bank hagyományosabb marketingjétől eltérő harmadik fél hangját. A hatékonyság érdekében ugyanakkor ennek a megkülönböztetésnek egyértelműnek kell lennie.

A bankoknak arra kell ösztönözniük a finfluencereket, hogy használják saját hangjukat, stílusukat és kreativitásukat, ugyanakkor világossá kell tenniük, hogy bizonyos határvonalakat nem léphetnek át. (Azok a pénzügyi startupok például nem nevezhetik magukat banknak, amelyeknek például nincs banki alapszabályuk.)

A szabályozóknak azt is tisztázniuk kell, hogy harmadik felek mit mondhatnak és mit nem a márkáikról, különösen videófelvételben, amiket nehéz alátámasztanai írásos nyilatkozatokkal.

Amerikaiak, akik kedvelik az influencerek, hírességek bevonásával készülő hirdetéseket
(a válaszadók %-ában)

Kik azok a finfluencerek?
Forrás: emarketer, Insider Intelligence