A távközlésben jó ideje együtt jár a mobil- és a vezetékes technológia. Előbbi a fix bekötésű vezeték nélküli megoldásoknak köszönhetően a következő években nagyobb szerephez juthat az eddig vezetékes megoldások uralta területeken is – állítják szakértők.
Mivel a világ népességének a feléhez nem jut el megfelelő sebességű stabil internetkapcsolat, a hiányzó, vagy elavult vezetékes infrastruktúra miatt, itt jöhet képbe az 5G technológia, amiben a szolgáltatók már képesek a fix hálózatokkal összemérhető vezeték nélküli kapcsolatot nyújtani. Rohamosan terjednek ugyanis a fix bekötésű vezeték nélküli elérések, angol elnevezésük alapján a Fixed Wireless Access – FWA-kapcsolatok.
Megoldás az elmaradt infrastruktúrájú térségek gyors felzárkóztatására
Az Ericsson megbízásából mérte fel az Analysys Mason elemző cég a szolgáltatók FWA-termékkínálatát és a használati szokásokat világszerte. A mostani kutatásból kiderül, hogy a pandémia miatt felgyorsult digitalizáció ezt a piacot sem hagyta érintetlenül, különösen miután a távoli munkavégzés és tanulás bizonyos régiókban, kistérségekben elképzelhetetlen lenne az FWA-alapú infrastruktúra nélkül.
A vizsgált 311 szolgáltatóból 224-nek szerepel már a kínálatában valamilyen FWA-alapú termék, amely fél év alatt 12%-os bővülést jelent, ez ma még jelentősen elmarad a várható kereslettől, ami az elmúlt két évben több mint a duplájára nőtt.
A fix telepítésű vezeték nélküli eléréseken keresztül rendszerint több készülék (PC, okostelefon, tablet stb.) csatlakozik az internetre, ezért ezeknél a hálózati kapcsolatoknál elengedhetetlen a stabil, nagy sávszélességet biztosító rádiós közeg. Így nem véletlen, hogy az FWA-szegmens úttörői azok a szolgáltatók, amelyek már elindították a kereskedelmi 5G-s hálózatukat. A kutatás szerint az 5G-s kereskedelmi hálózattal rendelkező szolgáltatók 87%-a kínál FWA-alapú csomagokat, míg a legfeljebb 4G-s hálózatot üzemeltető operátoroknál ez az arány még 62%.
Az FWA megoldások telepítésében Európa jár az élen
A régiós szintű összesítést tekintve jól látszik, hogy a vezetékes elérést kiváltó mobil kapcsolatok kínálata a piaci szereplők számától és a népsűrűségtől egyaránt függ. A legtöbb FWA-alapú terméket Nyugat-Európában találni, ahol a szolgáltatók több mint 93%-a kínál ilyen megoldást, Közép-Európa 84%-kal a második.
Európa egésze számára az 5G által érintett területek 2030-ig mintegy 161 milliárd euró hasznot hozhatnak, 23 milliárd eurós befektetéssel. Magyarországon nemcsak a haszon, hanem a befektetés egy része is helyben csapódhat le, mivel az újítások egy része az itteni fejlesztőközpontokban zajlik. Budapesten fejleszt 5G-re az Ericsson, a Nokia, és legújabban a Huawei is – állapítja meg a kutatás.
Az FWA megoldások területén 80 százalékkal Észak-Amerika foglalja el a harmadik helyet a rangsorban, míg az egyébként hagyományosan fejlett infrastruktúrával rendelkező ázsiai térségben a lakosság magas városi koncentrációja miatt kevéssé van tere ennek a megoldásnak.
Nemcsak a klasszikus mobilos adatforgalom növekszik évről-évre jelentős mértékben, hanem az FWA technológiáé is – derül ki a kutatásból. Míg 2020 végén még a teljes, globális adatforgalomnak csak a 15%-át adta a mintegy 60 millió FWA-elérés, addig 2026-ra az utóbbi kapcsolatok száma akár meg is háromszorozódhat, részesedésük pedig a teljes, globális mobil adatforgalomból elérheti majd a 20%-ot, ami nagyjából 64 exabyte-nak (64 milliárd gigabájtnak) felel meg.
Az FWA-bekötések globális terjedését segíthetik, a következő években felszabaduló újabb 5G-s frekvenciatartományok. Ezek ráadásul már kifejezetten az FWA-topológiához illeszkedő, milliméteres hullámhosszú frekvenciasávok, amelyek a legkorszerűbb rádiós eszközökkel, a korábbi néhány száz méteres hatótávolságot jelentősen felülmúlva, akár több kilométeres távolságba is képesek nagy sávszélességű elérést biztosító jelet sugározni.
Mit jelent mindez Magyarország számára?
Az évtized végéig nettó 826 milliárd forinttal járulhat hozzá a magyar gazdasághoz az 5G technológia – olvasható az elemzés hazánkra vonatkozó részében. Ezen belül az 5G-s hálózatokra épülő FWA-kapcsolatok 134 millió eurónyi többletbevételhez juttathatják hazánkat 2030-ig.
A szakértők négy főbb területcsoportot azonosítottak, ahol az 5G felhasználása jelentős hasznokkal kecsegtet. Ezek közül nálunk az okos „vidék” a legjelentősebb, ahol 109,1 milliárd forintos befektetésből több mint ötszörös megtérüléssel 585,4 milliárd forintos hozzáadott érték realizálható. Ez a hálózatba kapcsolt drónok és szenzorok nyomán megvalósuló precíziós mezőgazdaságból származik majd, illetve a kötött vezeték nélküli internethozzáférés (FWA) terjedéséből.
Az FWA típusú megoldások előfutárának tekinthető a csak mobilprofilú Telenor legutóbb bevezetett korlátlan otthoni internet előfizetése, amely ma még tisztán rádiós úton, 4G technológián érhető el, de az 5G terjedésével várhatóan áttérnek a vezetékkel kombinált FWA megoldásra is.