Az ipari metaverzum koncepciója egyre több gyártóvállalat számára ismerős. Megvalósítása azonban komoly fejlesztési feladat, mely elképzelhetetlen IT-szakértői támogatás és szektorokon átívelő együttműködések nélkül.

Ipari metaverzum
Forrás: Siemens

Az MIT Technology Review Assembling the industrial metaverse című összeállítása alapján a legfontosabb pilléreket tekintem át.

A metaverzum a közös tudásra épül

Jeránek Tamás SiemensAz ipari metaverzum létrehozása nem csupán a technológia szempontjából izgalmas kihívás, hanem egy összetett, dinamikus folyamat, amelynek központi eleme a különböző technológiai összetevők összekapcsolása.

Ez az integráció az ipar, az informatika szereplőinek összefogását követeli meg, miközben mindenki hozzáteszi egyedi tudását és tapasztalatait.

Hogy a komplex kirakós összeálljon, négy elemre feltétlenül szükség van. Ezek

az együttműködés,

a szabványosítás,

az adatintegrációhoz szükséges nyílt API-k(alkalmazásprogramozási felület) és

a fejlesztéseket támogató ökoszisztémák

Az innováció kulcsa az együttműködés

Ahogy a valós rendszerek, úgy a digitális ikreik is egyre komplexebbé válnak. Noha ezzel az interoperabilitás kihívásai emelkednek, a lehetőségek száma is nő. Az összekapcsolt digitális ikrek például fokozhatják az együttműködést az ellátási láncban.

Így téve lehetővé például a termékek valós idejű nyomon követését és a gyártás optimalizálását, a nyersanyagok beszerzésétől, gyártásától, a szállításig, a termékek újrafelhasználásáig, újrahasznosításáig. Ugyanakkor nem csak a gyártás terén jelenthetnek áttörést.

Szingapúr például a várostervezéshez, üzemeltetéshez használ digitális iker technológiát. Ezek a digitális „másolatok” egységes és valós képet nyújtanak az infrastruktúra különböző elemeiről.

Lehetővé téve a felhasználóknak, hogy vizualizálják, szimulálják és figyeljék a jelenlegi állapotot és az adatok alapján előrejelzéseket készítsenek például a közlekedés, az energiaellátás és víziközmű-szolgáltatások terén.

A jövő szabványosítása a jelenben

Az ipari informatikai (IT) és operációs technológiai (OT) rendszerek integrációja kiemelt figyelmet igényel a gyártószektor szereplőtől. Ahhoz, hogy ezek a technológiai fejlesztések sikeresen valósuljanak meg, elengedhetetlenül fontos a megfelelő szabványok kialakítása és alkalmazása.

A szabványosítás terén az Industrial Metaverse Interoperability Group, amely Metaverse Standards Forum keretein belül működik, olyan vállalatokat tömörít, amelyek az ipari metaverzum egységes és szabványos környezetének létrehozásán dolgoznak. Ezek a kezdeményezések a „közös nyelv” megtalálásához járulnak hozzá.

Ipari metaverzum

API-k nyitnak ajtót az adatokhoz

„Az ipari szektor termeli a legnagyobb adatmennyiséget” de a gyárak gyakran csak az adatok töredékét használják fel aktívan” – jegyzi meg Douglas Bellin, az AWS intelligens gyárainak üzletfejlesztési vezetője.

„A nyílt API-k olyanok, mint az adatokhoz való hozzáféréshez vezető ajtók – de aztán képesnek kell lenned arra, hogy azzal dolgozz, amit az ajtók mögött találsz. E folyamatban kulcsfontosságú a szabványosítás és a robusztus adatkezelés, amely biztosítja az adatminőséget, a biztonságot és a megfelelőséget a rendszereken átívelően” – teszi hozzá.

A vállalkozásoknak létfontosságú, hogy megfelelő adatstratégiával rendelkezzenek, hogy kordában tudják tartani a rengeteg adatot és ki tudják használni annak minden előnyét.

Ökoszisztémák és platformok a tudásmegosztásért

Az átjárhatóság és az együttműködés ma már nemcsak előny, hanem alapvető elvárás is. Ahhoz, hogy a vállalkozások valóban versenyképesek maradjanak, érdemes bekapcsolódniuk egy szélesebb, nyitottabb ökoszisztémába.

Az ilyen platformok nemcsak a vállalatok közötti kapcsolatokat erősítik, hanem elősegítik az adatok, az erőforrások és az ötletek közötti áramlást is. Tehát, ha valóban az új dolgok felé tartunk és kihasználjuk a metaverzum előnyeit, akkor ezek a nyílt platformok azok, amelyek elindítják az iparágak közötti együttműködést.

A szerző a Siemens Zrt. vezérigazgatója