Ma már egyre több okos eszköz képes követni a kalóriabevitelünket, ami meghaladja a világátlagot. A túlsúly növeli számos betegség kockázatát, a legnagyobb arányban a cukorbetegségét, amit viszont egyelőre nem, vagy csak korlátozottan figyelhetnek az okosórák.
Egy átlagos magyar naponta 3320 kalóriát fogyaszt, míg ez az érték tíz évvel ezelőtt még 3055 volt, a világátlag pedig 2946 kalória – derül ki az ENSZ adatait összesítő Our World In Data kiadványból.
Sokan több plusz kalóriát fogyasztanak, mint amennyit testük felhasznál, ami hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz, ez pedig az Egészségügyi Világszervezet(WHO) szerint a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, a mozgásszervi betegségek, valamint egyes daganatok kialakulásának egyik legfőbb kockázati tényezője.
Ezekből a cukorbetegségek 44 százaléka, az ischaemiás szívbetegségek 23 százaléka és bizonyos rákos megbetegedések 7-41 százaléka tulajdonítható az elhízásnak.
Erre is figyelmeztet az okosóránk
A kalóriabevitel követésében egyre fontosabb szerepet töltenek be az egészségfigyelő funkciók egyre szélesebb tárával felszerelt okosórák és okoskarkötők. Ezeknél fontos azt is tudni, hogy nem orvostechnikai eszközök, de felhívják a figyelmet a rendellenességekre.
A kalóriabevitelt legutóbb a Huawei Watch GT 4-en elérhető alkalmazáson keresztül volt alkalmam nyomon követni. Az applikáció napi kalóriabevitelt ajánl a személyes információk és a súlycélok alapján.
Hozzárendeli ezt az egyes étkezésekhez is, hozzájárulva a kalóriaeloszlás optimalizálásához. Az egyes ételek, receptek összetevői egyenként felvihetők, így a rögzített érték a megfelelő arányban tartalmazza a hozzávalókat, nem pedig egy adag előre megadott kalóriaszámából indul ki.
A funkció teljes menüjét nem használtam, egy korábbi másik, nem okosórás alkalmazással szerzett tapasztalataim miatt. Abban elég macerás volt, és nem is pontos az egyes ételek kalóriamennyiségét napi többszöri szinten is mérni, és feljegyezni.
Rendszeres aktivitás mellett az okosóránál elegendő volt számomra a napi mozgással elért kalóriaégetést figyelni, hogy aznap „bűnözhetek-e” még vagy sem? Ezzel kapcsolatban az alkalmazás egyik legnagyobb előnye, hogy a elégetett kalória számolásakor figyelembe veszi a pihenés és az aktivitás közben elégetett kalóriát is.
Egyre többen szeretnének vércukorszintmérő okosórát venni
Egy fontos funkció azonban még mindig hiányzik a széles körben kapható okosórákból, a nálunk már népbetegségnek számító cukorbetegséghez kapcsolódóan.
Lassan három éve annak, hogy megjelent az első vércukorszintmérő okosóra Samsung által tervezett bevezetésével kapcsolatos cikkünk, ami azóta is téma az olvasók között, sokan érdeklődtek telefonon is nálam, mikor és hol lesz kapható.
Az a fejlesztés egyelőre ígéret maradt. Fél évvel később a Huawei előrukkolt ugyan egy olyan okosórával, ami méri a vércukorszintet, de erre a funkcióra a gyártó egyelőre csak Kínában kapott használati engedélyt.
További egészségfigyelő funkciók várhatók
A krónikus betegségek megelőzéséhez, valamint az alvászavarok, a sportolás utáni regeneráció, de akár a gyerekkori fejlődés vizsgálatához is hozzájárulhatnak a távol-keleti cég okosórákhoz kapcsolódó egészségügyi kutatásai.
Mint nemrégiben megírtuk a cég új finnországi kutatólaboratóriumában többek között a női egészség, a mentális egészség valamint a vérnyomás edzés közbeni nyomon követését szolgáló technológiákat is fejleszt.
Ezekhez több százmillió felhasználói adatot elemeznek, a kínai gyártó eddig több mint 300 millió felhasználó alvás közbeni légzésfigyeléshez kapcsolódó adatát elemezte, ötmillió felhasználó szívegészségét vizsgálta, és 800 ezer felhasználó érrendszeri és légúti egészségére vonatkozó adatait dolgozta fel.
Új, eddig kevesek által vizsgált területeken is tervez megjelenni a Huawei. A cég jelenleg olyan egészségfigyelő technológiákat is fejleszt, amelyek a kerekesszéket használók sport- és fitnesz igényeit fedik le.