A felsőfokú informatikai képzésre jelentkezők száma idén közel a harmadával nőtt, a bejutási arány tíz éve nem volt ilyen kedvező, időközben a piac is változik.

Taroltak az informatikai szakok

A 2023/2024-es tanévben csaknem harmadával, közel 31 százalékkal többen jelentkeztek Magyarországon a felsőoktatás informatika szakjaira, közülük 83,8 százalék jutott be, amire tíz éve volt utoljára példa.

Az informatikai szakokra jelentkezők száma ugyanakkor még így is elmarad az összes alapszakra regisztrált, az előző évinél 38,4 százalékkal nagyobb növekedési aránytól. Ebben szerepet játszik a pontszámítási szabályok változása, az emelt szintű érettségi követelmény eltörlésének hatására jelentkeztek jóval többen a hazai felsőoktatásba.

“Az IVSZ várakozásai szerint következő években ezres nagyságrenddel több diplomás informatikus szakember kerülhet a munkaerőpiacra. Ez segíthet enyhíteni a munkaerőhiányt, támogatni fogja a digitális gazdaság fejlődését, az IKT-szektorban működő cégek bővülését.

Kulcsfontosságúnak tartjuk, hogy ezek a hallgatók valóban piacképes tudással kerüljenek ki az egyetemekről és főiskolákról, amihez az IVSZ felajánlja a szakmai támogatását a piaci szereplők és a felsőoktatási intézmények együttműködésének facilitálásában” – kommentálta az idei felvételi mutatókat Tajthy Krisztina, az IVSZ főtitkára.

A legnépszerűbb a gazdaságinformatikus képzés

Az egyes képzési területek közül a gazdaságinformatikus és az üzemmérnök-informatikus képzés váltott ki a tavalyinál nagyobb érdeklődést. Mindkét képzés esetében több mint 40 százalékkal több felvételiző jelölte meg első választásként az adott szakot, mint tavaly. A mérnökinformatikus képzésre 33,5 százalékos ugrással idén már háromezernél is több hallgatót vettek fel.

A hazai informatikai karokon belül a gazdaságinformatika 2009 óta a legdinamikusabban növekvő képzési területnek számít: az erre felvett hallgatók száma a szakok indulása óta kiemelkedő mértékben, 126 százalékkal nőtt, elérve ezzel az 1864 főt.

Az itthon 2018-tól indított üzemmérnök-informatikus szakok viszonylag új képzési területnek számítanak: azonban 2023-ra már 387 hallgató választotta ezt az irányt. Ez az intézmény felvételi létszámának közel 81 százalékos növekedését jelenti a 2022-es évhez képest.

Az informatikához köthető mesterszakokon 16,4 százalékos növekedés tapasztalható. A növekedés ellenére a felvett hallgatók száma nem tudott olyan markánsan emelkedni, mint az alapszakok esetében.

A mesterszakoknál a bejutási arány 61,2 százalékkal ugyan minimálisan meghaladta a tavalyi számokat, ennek ellenére továbbra is alacsonyabb maradt, mint az előző időszakokban, elmaradva az alapszakok bejutási arányától. Ezzel párhuzamosan a felvettek száma is alacsonyabb mértékben nőtt, mindössze 18,4 százalékkal.

Jelenleg 26 ezer digitális készségekkel rendelkező szakember hiányzik a gazdaságból, és a jövőben már szinte nem is lesznek olyan munkakörök, amelyek betöltéséhez nem lesz szükség digitális tudásra.

Az IVSZ szerint ezért is van szükség a Digitális Oktatási stratégia aktualizálására is, a digitális kompetenciák fejlesztésének erősítésére. A szövetség javasolja a Programozd a jövőd 2030 program elindítását is, középiskolás diákok számára,hogy szakemberek segítségével ismerkedhessenek a programozás alapjaival.

Változóban az IT-munkaerőpiaci helyzet

Több tízezres informatikushiányról beszélünk már jó ideje, és bátorítjuk is a fiatalokat az ezirányú diploma megszerzésére, mondván ez biztos állást jelent.

A helyzet azonban az utóbbi évek gazdasági megpróbáltatásai miatt ma már nem ennyire kedvező. Míg pár éve, részben költséghatékonysági céllal a cégek előszeretettel vettek fel kezdőket, szinte még az alapszakokról levadászva.

Mára viszont ugyancsak költségtakarékossággal magyarázva, az állást ajánló cégek többsége több éves tapasztalattal rendelkező senior szakembert keres, a juniorok nagyon nehezen találnak maguknak állást.

Nem állítjuk, hogy ez a trend tartós lesz, addig is a szakmában járatos cégvezetőkkel, befektetőkkel beszélgetve az lehetett jó tanácsként leszűrni, hogy ha egy kezdőnek nem sikerül azonnal megtalálnia junior álmai pozícióját, kössön kompromisszumot.

Vállaljon el kezdetben más, szakmán belüli állást, akár olyat is, ami a régebbi technológiák irányába viszi, mert két-három év után így már elmondhatja magáról, hogy van már iparági tapasztalat.