A Crowdstrike esete bizonyítja, hogy egyetlen hibás szoftverfrissítés is elég ahhoz, hogy a fél világot megbénítsa. Emiatt is felértékelődik a szoftvertesztelés, ahol a női szakértők közel akkora szerephez juthatnak, mint a férfiak.

Felértékelődik a szoftvertesztelő szakma

Nem lehet megspórolni az alapos tesztelést, ezt a 8,5 millió összeomlott eszköz is bizonyítja, ezt nemrég mindannyian megtapasztalhattuk.

Egyetlen hibás szoftverfrissítés elegendő lehet ahhoz, hogy kulcsfontosságú rendszereket, illetve szolgáltatásokat állítson le fontos és tömegeket érintő helyeken, a repülőterektől kezdve az egészségügyi intézményeken át egészen a kormányzati szervekig.

A legutóbbi nagy kiesést az okozta, hogy a CrowdStrike kiberbiztonsági vállalat hibás frissítést adott ki a Falcon platformhoz, amellyel számos szervezet védi rendszereit a rosszindulatú szoftverektől és hackerektől. A hiba miatt nemcsak a szoftver omlott össze, de az alatta futó Windows operációs rendszer is.

Nem lehet kihagyni az alapos teszteléseket az éles kiadás előtt

Az OpenText szakértői szerint a vállalatok az ilyen esetek kockázatát a szoros szoftverfejlesztési határidők megtartása mellett is minimalizálhatják, ha fejlett és megbízható, automatizált eszközökkel tesztelik az alkalmazásokat, valamint a frissítéseket az éles kiadás előtt.

Az eset arra is rávilágított, hogy az élet számos olyan területén támaszkodunk a technológiára, ahol nincs gyorsan előkapható B-terv egy potenciális leállás esetére. Az incidens továbbá jól illusztrálja, hogy a szoftverfejlesztésben gyakran nincs elég idő a tesztelésre.

Szorosak a határidők, mivel a piaci verseny arra kényszeríti a vállalatokat, hogy szinte azonnal reagáljanak a változásokra, és minél gyorsabban, illetve hatékonyabban elégítsék ki a rohamtempóban változó igényeket.

Ezért nagy nyomás nehezedik a fejlesztőkre, hogy az előírt időpontra ki lehessen adni az új verziókat és frissítéseket.

Ennek viszont az a hátránya, hogy nincs lehetőség mindent ellenőrizni és alaposan letesztelni a szoftvereket több aspektusból, beleértve a funkciókat, a teljesítményt és a biztonságot.

Automatizálással gyorsítható a folyamat

A határidőkön általában nagyon nehéz módosítani, az OpenText szakértői szerint tehát ilyenkor az a leghatékonyabb megoldás, ha a tesztelést gyorsítják fel.

Ma már rendelkezésre állnak olyan megoldások, amelyek automatizált módon futtatják le a megfelelő teszteket, így az ellenőrzés is kevesebb időt vesz igénybe, és a fejlesztők is a komolyabb feladatokra koncentrálhatnak.

A UFT One segítségével például automatizáltan végezhető el az összes vizsgálat, ellenőrizhetők a front-end funkciók és a back-end szolgáltatások összetevői is, és egy központi helyen kezelhetők a tesztek.

A megoldásban egy generatív AI is működik, amely automatikusan hoz létre különféle, a minőségellenőrzésnél használható egyedi tesztet. Így a fejlesztők egy komplett listát kapnak, amelyből kiválaszthatják, mely tesztekre van szükségük az adott helyzetben.

Az alkalmazásbiztonsági tesztelést is automatizálhatják a vállalatok például a Fortify eszközökkel, amelyek segítik a szoftverekben rejlő biztonsági hibák és sebezhetőségek azonosítását, priorizálását és javítását.

A teljesítménytesztelő megoldások közül pedig a LoadRunner segítségével a cégek arról is megbizonyosodhatnak, hogy az alkalmazásaik bírják-e az esetlegesen megugró hirtelen terheléseket. Ha valahol probléma vagy szűk keresztmetszet adódna, annak lehetséges okait is listázza a szoftver.

Nem mindig kerülhető el az élő munkaerő

Az utóbbi időben az egyik legkeresettebb szakmává lépett elő a hazai informatikában is a szoftvertesztelés, ahol ráadásul kiugróan magas a nők aránya, akár a 40 százalékot is elérheti.

Ebben a munkakörben a medior, tehát jellemzően 2-3 év tapasztalattal rendelkező szoftvertesztelők átlagosan bruttó 848 ezer forintot keresnek, míg a 4-7 éves szakmai múlttal rendelkező senior tesztelők már átlagosan bruttó 1,14 millió forintot visznek haza havonta – derül ki az egyik legnagyobb hazai IT képzési központ, a PROGmasters kutatásából.

A hazai piacon jelenleg is több nagy cég – például az OTP Bank, az UNIQA Raiffeisen Software Service Kft. és a Rheinmetall 4iG Digital Services Kft. –tervezi szoftvertesztelői létszámának a bővítését.

A tesztelők feladata, hogy a programozók által készített alkalmazások, szoftverek hibátlan működéséről megbizonyosodjanak, illetve ellenőrizzék, hogy az elkészült program megfelel-e a felhasználók igényeinek.

Ebben a munkakörben tehát elengedhetetlen a precizitás és az empátiakészség is, hiszen a tesztelőknek mások munkájára kell visszajelzést adniuk.