Az Ügyfélkapu kivezetésével nehéz helyzetbe kerültek a cégek, más megoldást kell keresniük, ha továbbra is élni szeretnének az elektronikus aláírás lehetőségével.

DÁP e-aláírás
Forrás: pixabay.com

A dokumentumok hitelesítésére szolgáló elektronikus aláírást már több mint 150 ezer természetes személy használja Magyarországon. Az Ügyfélkapun, annak januári megszűntéig mind a cégek, mind a magánszemélyek igénybe vehették az úgynevezett AVDH (Azonosításra Visszavezetett Dokumentum Hitelesítés) szolgáltatást.

Utóbbiaknak a Digitális Állampolgár Program (DÁP) eAláírás funkciója a jövőben is lehetőséget ad a dokumentumok elektronikus aláírására, de mi legyen a cégekkel?

Ez a funkció viszont kizárólag magáncélra használható, jogi személyeknek (cégek és szervezetek) képviseletére és egyéb szakmai célra, például ügyvédi, orvosi, mérnöki, közjegyzői kamarai tagoknak nem.

A DÁP weboldalán is olvasható: „Ha nem magánszemélyként, hanem cégvezetőként vagy ügyvédként írunk alá a Digitális Állampolgár mobilalkalmazással, a digitális aláírás nem lesz érvényes.”

Az állam ugyanis a vonatkozó uniós szabályozás miatt (eIDAS rendelet), nem nyújthat ingyenes üzleti szolgáltatást a vállalkozások számára. Milyen lehetőségei vannak a piaci szereplőknek hiteles elektronikus dokumentumok létrehozására?

A digitális átállás és a (majdnem) papírmentes iroda feltételei


A dokumentumok ma már szinte mindig digitális formában kezdik meg életciklusukat, azonban sokszor, – mert az érintetteknek azt alá kell írniuk tollal, sajátkezűleg, tanúzva – végül mégiscsak papírként végzik egy dossziéban.

A magánszemélyek ezirányú problémája megoldott, az üzleti élet szereplői pedig nem tehetnek mást, mint alkalmazkodnak az új helyzethez.

„Az elektronikus aláírás elterjedését korábban hátráltató rossz felhasználói élmény ma már a múlté, a szükséges személy azonosítás és maga az e-aláírás folyamata is óriási fejlődésen ment keresztül, hiszen egy okostelefon és egy gyors videóazonosítás is elegendő, hogy akár egy egészen komplex, többszereplős elektronikus aláírási folyamat részeseivé váljanak a felhasználók” – hívja fel a figyelmet Vanczák Gergely, a Microsec minősített bizalmi szolgáltatásainak igazgatója.

Az e-aláírási szolgáltatást nyújtó cég jelenleg több mint 50 ezer felhasználó számára nyújt üzleti célú elektronikus aláírást.

A céges minősített elektronikus aláíráshoz szolgáltatót kell választani. Az elektronikus cégképviselet szabályozott és teljeskörűen elfogadott módja a cégképviselőnek igényelt minősített elektronikus aláíró tanúsítvány, amelyben az illető személy titulusát és a szervezetet is feltüntetik

A Microsec e-aláírás szolgáltatása okostelefonon és számítógépen egyaránt elérhető. Az e-Szignó alkalmazással teljes bizonyító erejű, a magyar és EU-s jogszabályoknak minden tekintetben megfelelő hiteles elektronikus dokumentumok hozhatóak létre.

Az 1984-ben alapított cég több mint 20 éve foglalkozik elektronikus aláírás technológiával. Magyarország első eIDAS szerinti szolgáltatója, valamint a Publikus Kulcsú Infrastruktúra (PKI) megoldások vezető fejlesztője.