Már egy ideje dolgoznak az európai kutatók azon, hogyan tudnának a táncon keresztül akár a magányos emberek is kapcsolatot teremteni a neten egy valós vagy virtuális partnerrel a mesterséges intelligencia(AI), a virtuális(VR) és a kiterjesztett valóság(AR) segítségével.
Régóta ismert tény, hogy általában a mozgás, de különösen a tánc javíthatja az emberek egészségi állapotát. A mesterséges intelligencia(AI) korában pedig még a magányosok is jót bulizhatnak akár a virtuális világban is.
Vedd fel a tánccipődet!
Az ünnepi időszak sokak számára különösen magányos időszak lehet, és a túl sok online eltöltött idő csak fokozhatja az elszigeteltség érzését. Ennek a problémának a megoldására adták a fejüket az uniós finanszírozású projekt kutatói, amiről a Horizon Magazine számol be.
Hamarosan az otthonmaradás és az éjszakai tánc lehet a virtuális világ következő nagy dobása. Az AI és a virtuális valóság együttesen hozza el a bulit az erre nyitott emberek számára, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott online táncparketten, amelyen részt vehet bárki a világ bármely pontjáról.
„Az internetnek köszönhetően rendelkezésünkre áll ez a fantasztikus eszköz, amely valóban megváltoztatja az emberek közötti interakciót” – mondja Pieter van der Linden, a Vivitnet francia digitális megoldásokkal foglalkozó vállalat társalapítója.
Az internet használatának a jelenlegi módja azonban gátolhatja a valódi emberi kapcsolatokat. A mai online interakció passzív. Az agyról szól.
„Csak a gondolkodásról szól, és sokkal kevésbé az érzésekről és az érzelmekről. Sok ember számára az internet az elszigetelődést szolgálja, ahelyett, hogy közelebb hozná őket egymáshoz” – emeli ki a kutató.
Van der Linden egy németországi, finnországi, brit és franciaországi kutatócsoport részeként ezen a helyzeten akar változtatni. Céljuk az online interakció korlátainak leküzdése azáltal, hogy azt a mozgásra is kiterjesztik. Fő felhasználási területnek pedig a táncot választották.
A tánc kedvező hatásai
Míg a magányosság bizonyítottan károsan hat mind a fizikai, mind a mentális egészségre, a táncra ennek az ellenkezője igaz. A tánc számos egészségügyi előnnyel jár, amelyek kiterjednek a fizikai, mentális és érzelmi jólétre.
„A tánc mélyen emberi tevékenység, amit ünneplésre, rituálékra és szórakozásra is lehet használni. A tánc valami nagyon természetes dolog. Nem olyasmi, amit meg kell tanulni, még a csecsemők és a kisgyermekek is spontán táncolnak” – sorolja a Carousel nevű kutatási projekt kapcsán az idézett szakember.
A kutatócsoport egyik mozgatórugója az volt, hogy megtalálják a módját annak, hogyan lehet segíteni a társadalomban tapasztalható magányosság elleni küzdelemben, amit sokan a COVID-19 világjárvány alatt tapasztalhattak meg.
Egy 2022-ben végzett, az Európai Unió egészére kiterjedő felmérés során a válaszadók 13%-a számolt be arról, hogy a felmérést megelőző négy hétben legtöbbször magányosnak érezte magát, míg 35%-uk arról számolt be, hogy legalább néhányszor magányos volt.
A világjárványt követően a magányosságot már a mentális egészségügyi problémákkal együtt egyre inkább közérdekű kérdésként ismerik el.
Így táncoljuk ki magunkból a magányt
A kutatók számára munkájuk legérdekesebb aspektusa a tánc által létrehozott mély kapcsolat, ahol a másik emberre kell koncentrálni, és követni a mozdulatait.
A kutatócsoport olyan technológiák kombinációját dolgozta ki, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy érzékeljék egymás jelenlétét és mozgását, még akkor is, ha fizikailag nem ugyanabban a térben tartózkodnak.
A kamerák először rögzítik a táncosok mozgását, majd a mesterséges intelligencia átalakítja a testüket avatárokká, amelyek pontosan reprodukálják a mozdulataikat a képernyőn. Az egyik technikai kihívás az volt, hogy a kommunikációban ne legyen időeltolódás, ami megnehezítené a táncosok számára, hogy szinkronban maradjanak.
Arra is törekedtek, hogy a lehető legszabványosabb felszereléseket – virtuális valóság headseteket, mozgáskövető eszközöket és 3D kamerákat – használjanak. A jövőben a kutatók elképzelései szerint mobiltelefonokat és szabványos fejhallgatókat is használhatnak majd.
„Az az álmunk, hogy ezt a tömegpiac számára is elérhetővé tegyük, ezért le kell csökkentenünk az eszköz(ök) árát a mobiltelefonok szintjére” – mondja van der Linden.
Alexandra Schmuklermann német hivatásos táncosnő a projekt egyik kutatási asszisztense. Táncosként szerzett tapasztalata felbecsülhetetlen értékű a csapatmunkában.
„Úgy gondolom, hogy ez több okból is nagyszerű adalék a tánc világa számára. Az a tény, hogy két, a világ különböző pontjairól származó ember együtt táncolhat ugyanabban a digitális környezetben, még a profi táncosok számára is lenyűgöző” – teszi hozzá.
Schmuklermann számára az is fontos, hogy teljesen ki tudjon kapcsolódni és rá tudjon hangolódni egy másik világra. Hozzáteszi: még egy nagyon zsúfolt helyen is tudtam használni, teljesen kizárva a magam körüli világot.
Nem túl könnyű, de nem is túl nehéz
Annak érdekében, hogy a rendszer mindenki számára elérhető legyen, életkortól és fittségi szinttől függetlenül, fontos, hogy olyan mozdulatokat és táncokat válasszanak, amelyek egyszerre kreatívak és könnyen másolhatók.
„Ez egy kihívás. A táncmozdulatoknak kreatívnak kell lenniük, de nem lehetnek túl őrültek. Nem lehet, hogy az emberek féljenek a rendszerrel táncolni” – hangsúlyozza a kutatási asszisztens.
A balesetek elkerülése érdekében a játék megkezdése előtt egy virtuális határt szabnak meg. A felhasználó figyelmeztetést kap, amint átlépi a határt, és a játék azonnal üzemmódot vált, így ahelyett, hogy a virtuális térben lenne, a felhasználó ismét a szobájában áll, és láthatja az esetleges akadályokat.
A felhasználók azt is kiválaszthatják, hogy milyen környezetben szeretnének táncolni. Van der Linden elismeri, hogy bár egyesek szeretnek a játék által létrehozott virtuális valóság világokba menni, ez nem mindenkinek adatik meg.
Ezért a csapat az egyik alkalmazáshoz egy kiterjesztett valóság módot is létrehozott. Ahelyett, hogy egy képzeletbeli környezetbe merülnének el, a felhasználók másokat is meghívhatnak a saját szobájukba, ami számos ember számára lehet megnyugtató.
Avatarok a táncparketten
A kutatók a valódi virtuális táncpartnerek mellett mesterséges intelligencia-rendszerek által működtetett táncos avatárokat is terveztek.
Őket egyfajta digitális jégtörőnek tartják a kutatók, akikkel kevésbé érezzük kínosnak a másokkal való táncot.
A mesterséges intelligenciával rendelkező táncosokat többféle megközelítés és algoritmus segítségével képezték ki. A kutatócsapat tagjai saját magukat is rögzítették, amint egy salsa típusú táncot táncolnak, valamint egy csoport félprofi lindy hop táncost is.
Ezeket a felvételeket a németországi Tubingenben található Max Planck Institute for Intelligent Systems kísérleti mozgásrögzítő stúdiójában rögzítették. Adamot, az AI avatár diszkótáncost két profi táncos képezte ki Finnországban.
Ép testben, ép lélek
Bár még sok munka kell ahhoz, hogy ebből tömegtermék legyen, a kutatók már a következő lépéseken gondolkodnak. A jövőkép egy olyan tömegpiaci alkalmazás, amelyet bárki használhat, de az egyben az orvosi elvárásokhoz is igazodik.
A cél az elszigeteltség és a magányosság elleni küzdelem – és az egészséges életmód népszerűsítése. A tánc remek hangulatjavító, segít az embereknek boldognak érezni magukat.
A kutatást egyébként a németországi Kaiserslauternben működő Mesterséges Intelligencia Kutatóközpont vezeti, amely a kölni székhelyű Grassroots Arts and Research UG kkv-val, valamint a finnországi Aalto Egyetemmel, az egyesült királyságbeli Edinburgh Napier Egyetemmel és a Vivitnettel működik együtt.