Az automatizált, digitalizálódó és big data környezet, a hálózati technológiák és az okos eszközök terjedése nyomán az ezekhez kapcsolódó speciális műszaki tudás értékelődik fel a következő években– állapítja meg egy friss hazai kutatás.
Magyarországon is az automatizáció, robotizáció, mesterséges intelligencia, felhő innovatív infrastruktúrák, valamint az adatrobbanás határozza meg a következő 5 évben a gazdaság fő irányvonalát.
Hosszú távra rendezkedhet be a villamosmérnök, a gépészmérnök, informatikus mérnök
Emiatt a jövőben a mérnökök és IT szakértők még hangsúlyosabb szerephez jutnak a munkaerőpiacon és a gazdaságban – derül ki az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) és a Tech People munkaerő közvetítő cég legutóbbi kutatásában. A felmérésbe 75 legmeghatározóbb, száz főnél több műszaki szakembert foglalkoztató hazai gyártó- és termelővállalatának felsővezetőit vonták be.
A megkérdezett felsővezetők közel fele úgy látja, hogy a jelenleg létező és népszerű mérnöki pozíciók – mint a villamosmérnök (elektronikai mérnök), a gépészmérnök, az informatikus mérnök, vagy a mechatronikai mérnök – iránti kereslet a jövőben is megmarad.
Ezen felül a válaszadók közel 60 százaléka úgy gondolja, hogy a következő években hangsúlyosabb szerephez juthatnak:
-
-
- a gyártástámogató mérnökök
- az ipari mérnökök
- a folyamatmérnökök
- az elektromechanikai mérnökök
- a fejlesztő- és tesztmérnökök
- a minőségirányítási mérnökök
- az automatizálási mérnökök
- az energetikai/környezetvédelmi mérnökök
- az IoT mérnökök
-
Ők mind olyan specializált tudás birtokában vannak, ami az automatizált, digitalizálódó és big data-alapú ipari környezetben igen nagymértékben felértékelődik. Nem meglepő módon a megkérdezett felsővezetők az informatikai fejlesztők iránt is kiugró érdeklődést jósolnak a hálózati technológiák fejlődése, az okoseszközök terjedése és a felhasználói igények változása miatt.
A munkaerő-piaci pozíciót javíthatja az IT-tudás
Hozzájuk hasonlóan a programtervező informatikusok, az adatbáziskezelők, a szoftverfejlesztők és a felhő-alapú technológiákban jártas szakemberek is óriási lehetőségek előtt állnak a munkaerőpiacon.
Egyesek szerint a gyors technológia fejlődés nyomán azzal is számolni kell, hogy még ebben az évtizedben drasztikusan csökken a tisztán mérnöki szakmák iránti piaci kereslet. A megkérdezett felsővezetők harmada nyilatkozott úgy, – iparágtól függetlenül – hogy egyes mérnöki pozíciók versenyképességének nélkülözhetetlen eleme lesz az IT tudás és tapasztalat.