A mesterséges intelligencia terjedése nemcsak a csúcskategóriás grafikus processzorok (GPU-k) iránti keresletet hajtja fel, hanem egy újabb szűk keresztmetszetet is kialakított: egyre nagyobb nyomás nehezedik a szervermemóriák piacára.

Az AI elszívja a memóriát
Forrás: pixabay.com

Az iparági előrejelzések szerint a következő időszakban a vállalatoknak a memóriaárak emelkedésével és a nagy teljesítményű hardverek nehezebb elérhetőségével is számolniuk kell.

Az elemzők szerint a háttérben az áll, hogy a memóriagyártók egyre nagyobb kapacitást irányítanak át az AI-adatközpontok számára nélkülözhetetlen, nagy sávszélességű HBM-memóriák gyártására. Emiatt a hagyományos szervermemóriák kínálata szűkülhet, ami az IDC és más piackutatók szerint a PC-k és szerverek árának emelkedésében is megjelenhet.

A Counterpoint Research becslése szerint a szerverekben használt DDR5 memóriamodulok ára 2026. végére akár a duplájára is nőhet a 2025. eleji szinthez képest.

Bérleti konstrukciókkal reagálnak a szolgáltatók

A változás a magyar vállalatokat sem kerüli el. Azoknak a cégeknek, amelyek mesterséges intelligenciára, mérnöki szimulációkra, 3D-s tervezésre vagy professzionális grafikai feladatokra használnának nagy teljesítményű GPU-kat, egyre komolyabb beruházási költségekkel kell számolniuk.

Erre a piaci helyzetre reagálnak azok a szolgáltatók is, amelyek a saját hardver megvásárlása helyett bérleti konstrukcióban kínálnak nagy teljesítményű infrastruktúrát.

A cseh hátterű, immár a magyar piac számára is elérhető vshosting például felvette kínálatába az NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell GPU-t, amelyet a vállalatok felhőalapú vagy dedikált szolgáltatásként vehetnek igénybe, így jelentős egyszeri beruházás nélkül juthatnak hozzá a legmodernebb számítási kapacitáshoz.

A GPU mint szolgáltatás (GPU-as-a-Service) modell várhatóan egyre nagyobb szerepet kap a következő években. Miközben az AI egyre több iparágban válik üzleti alapinfrastruktúrává, sok szervezet számára a bérleti konstrukció jelentheti a leggyorsabb és leggazdaságosabb utat a csúcsteljesítményű számítási kapacitások eléréséhez.