Rekordot dönt a (világ)utazók száma idén nyáron, és turistaként több pénzt is költenek, mint korábban.
Ezen a nyáron rekordot dönt a turizmus, és az utazók költése is meghaladja a korábbiakat – derül ki a Mastercard Economics Institute „Travel Trends 2024” felméréséből.
Az elemzés megállapítja, hogy Európában virágzik a turizmus, nem kis részben az amerikaiak utazási kedvének köszönhetően. Az ágazat az egyik legerősebb szektor az európai gazdaságban.
Ezt alátámasztandó kiderül, hogy 2023-ban az utazók már 2,91 milliárd vendégéjszakát töltöttek el, míg ez a szám 2019-ben még csak 2,88 milliárd volt.
A turizmus idei nyertesei
Európán belül a 2024-es futball Európa bajnokságnak otthont adó München az idei nyár legkeresettebb úti célja. A sorban a német várost az albániai Tirana követi, majd a népszerű francia tengerparti város Nizza.
Keresett célpont még a görög szigetek közül Korfu(Kerkyra) és Törökország, azon belül is Isztambul.
Az európai turisták átlagosan két nappal hosszabb nyaralásokat választanak, mint a pandémia előtti időkben, és azt ha lehet a melegebb éghajlatú országokban.
Tanácsok a Mastercardtól, hogy az utazás pozitív élmény maradjon
A pénzügyi cég szakértői több területre kiterjedően foglalták össze a legfontosabb tudnivalókat, köztük olyanokat is, amilyenekre eddig a többség legyintett.
Utazásfoglalás: foglaljunk megbízható weboldalakon, legyen az repülőjegy, szálloda vagy program. Mielőtt lefoglalnánk egy ajánlatot, olvassuk el a korábbi vendégek beszámolóit.
Azt sem árt leellenőrizni, hogy a cég, amelyiknél foglalni készülünk, rendelkezik-e élő telefonszámmal és számlázási címmel.
Használjuk a saját számítógépes, vagy mobil eszközeinket és mindig tartsuk naprakészen ezek operációs rendszerét, a legújabb biztonsági frissítések miatt.
Lehetőleg ne vásároljunk se mások eszközéről, se olyan nyilvános wi-fi hálózatokon, mint ami a kávézókban, vagy a repülőtereken található. Külföldön ez hatványozottan igaz.
Inkább vegyük igénybe a mobilnetünket, de még biztonságosabb, ha megvárjuk, amíg az otthoni hálózatunkat tudjuk használni.
Legyünk tisztában a jogainkkal. Ellenőrizzük a bankunkon vagy hitelkártya-szolgáltatónkon keresztül, hogy milyen juttatásokkal és biztosításokkal rendelkezünk a külföldi tartózkodásunk idején.
Ismerjük meg alaposan a visszatérítési folyamatokat, felkészülve az olyan problémás esetekre, amikor a számlánkat esetleg csaló terhelések érik.
Utazás előtt: biztosítsuk a fizetésekhez használt eszközeinket. Használjunk több lépcsős azonosítást, például kombináljunk egy erős jelszót biometrikus adatokkal, hogy védve maradjanak az online fiókjaink és a digitális tárcáink.
Így, ha az egyik védelmi eszközt fel is törnék, a csalók továbbra sem tudnának túljutni a második védelmi vonalon. Bankunk weboldaláról is tájékozódhatunk, és kaphatunk hasznos tanácsokat az utazással kapcsolatban.
Mindig közvetlenül a konnektoron keresztül töltsük a készülékeinket, hiszen az USB-A és USB-C csatlakozókon adatokat is lehet mozgatni, így nem zárható ki, hogy ezeket az aljzatokat esetleg adatlopásra (is) használják.
Készítsünk biztonsági másolatokat, és állítsuk be a telefonunkat úgy, hogy az biztonsági mentést készítsen az adatokról a felhőbe.
Így, ha elveszítenénk a készülékünket, akkor is hozzáférhetünk a legfontosabb dokumentumainkhoz. Nem árt az sem, ha az úti okmányainkról, beleértve a beszállókártyát nyomtatott másolatokat is készítünk.
Győződjünk meg róla, hogy emlékszünk a kártyánkhoz tartozó PIN-kódra és ellenőrizzük a kártyához beállított limiteket.
A PIN-kódot ATM-eknél és számos külföldi terminálnál is meg kell adni. Ráadásul több országban a megszokottól eltérő lehet, hogy mekkora összeget lehet elkölteni egy érintésmentes tranzakció során.
Állítsunk be riasztásokat, amikkel nyomon követhetjük a számláinkat, és gyorsan észrevehetjük az ismeretlen tranzakciókat. Ha csalásra gyanakszunk, azonnal lépjünk kapcsolatba a kártyát kibocsátó pénzintézettel.
Utazás közben: mindig legyen nálunk többféle fizetőeszköz és azok lehetőleg ne egy helyen legyenek. Ha ellopnák a pénztárcánkat a mobiltárcánkban lévő okos eszközeinkkel is tudunk fizetni.
Ne osszunk meg magunkról a közösségi médiában túl sok információt, beleértve a részletes útitervet is. Minél könnyebben lekövethető, hogy mikor és hol tartózkodunk, annál könnyebben lehetünk bűncselekmény áldozatai.
Ez, bármennyire is meglepő érvényes az „out of office” e-mailekre is, hiszen a csalók azt is felhasználhatják a lekövetésünkre. A lehető leggyorsabban jelentsük a bankunknak, ha elveszítenénk a kártyánkat.
Ha a kártyát korábban hozzáadtuk egy digitális pénztárcához, és az ahhoz tartozó eszköz, például a mobiltelefonunk még nálunk van, a kártyakibocsátó frissítheti a digitális pénztárcát az új kártyaadatokkal. így tovább használhatjuk azt, amíg az új kártyánk megérkezik.
Ha utazás közben bármilyen okból kapcsolatba kellene lépnünk a bankunkkal tárcsázzuk az éjjel-nappal hívható ügyfélszolgálatot vagy nyissuk meg a bank weboldalát.