Jó néhány cégből álló konzorcium – köztük a Deutsche Telekom(DT), a Fairphone, az Infineon és a Citronics – egy olyan DSL-router működőképes prototípusát fejlesztette ki, amely régi okostelefonokból származó chipek és egyéb fizikai alkatrészek felhasználásával készült.

Az ötlet nyomán megszületett NeoCircuit Router újrahasznosítja az okostelefonok központi elektronikus alkatrészeit, például az alaplapot, a processzort és a memóriachipeket, valamint a visszanyert fizikai csatlakozókat, például DSL- és USB-dugókat – emeli ki a cég közleménye alapján a Mobile World Live.
A konzorciumi vállalkozások fizikai tartozékokat, például kábeleket és hálózati adaptereket is felhasználnak. A német mobilszolgáltató szerint a modemhez felhasznált erőforrások több mint fele újrahasznosított forrásból származik, 70 százalékos „elektronikai körforgást” érve el.
A DT ennek kapcsán hangsúlyozza, hogy az új elektronikus eszközök létrehozásának ez a fajta megközelítése csökkentheti a gyártás során a CO2-kibocsátást, és értékes erőforrásokat, köztük nemesfémeket és ritkaföldfémeket ment vissza, csökkentve a globális erőforrás-fogyasztást.
A prototípusban a meglévő processzorok újrafelhasználásával például a CO2-kibocsátás mintegy felére volt csökkenthető.

„Újdonság, hogy a partnereinkkel együtt nemcsak a hagyományos elektronikai újrahasznosításra építünk, aminek során a nagyméretű alkatrészeket még mindig egyszerűen elégetik. Ehelyett inkább a funkcionális alkatrészek, például a processzorok, a memória és a tranzisztorok újrafelhasználására összpontosítunk” – mondja a DT fenntarthatósági programjának projektvezetője, Henning Never.
Hozzáteszi: „a mi megközelítésünk az építőelemek elvéhez hasonlít: használt egyedi alkatrészeket veszünk, és teljesen működőképes új eszközöket építünk belőlük”.
Az eszköz mögött álló cégek között szerepel még az Evonik, a MaxLinear, a Sagemcom és az INC Innovation Center is.