Az április 28-i esemény rávilágít a távközlési szolgáltatók rugalmasságának és szolgáltatásfolytonosságának kritikus szükségességével kapcsolatos aggodalmakra – vélik az Ookla szakértői.

A Spanyolországban és Portugáliában azon a napon történelmi áramkimaradások bénították meg a mobilhálózatokat is – emlékeztet a távközlési hálózatokat rendszeresen monitorozó amerikai webszolgáltató.
A hálózati teljesítmény fokozatosan romlott, mivel az esetlegesen rendelkezésre álló akkumulátorok sorban lemerültek, és a vezetékesről a mobilra terelődő forgalom maximális terhet rakott a már amúgy is túlterhelt mobil telephelyi hálózatra.
A zavar mértéke – az utóbbi idők legnagyobb stressztesztjét jelenti az európai távközlési infrastruktúra számára.

A főbb tanulságok
Április 28-án az áramkimaradások gyors, súlyos és tartós mobilteljesítmény-csökkenést váltottak ki az összes spanyolországi és portugál szolgáltatónál, a hatások a délután közepén tetőztek, akkorra merültek le a tartalék akkumulátorok.
A spanyol mobilfelhasználók azon aránya, akik folyamatos hálózati kapcsolatot tapasztaltak (legalább 5 Mbps letöltési és 1 Mbps feltöltési sebesség), az április 28-i, reggel 9:00 órai több mint 90%-os alapértékről 12:00 órára 50%-ra csökkent, majd délután 3 órára 40%-os mélypontot ért el.
A hálózati állandóság csökkenése még hangsúlyosabb volt a portugál mobilhálózatokon, ahol délután 2 órára 40% alá esett, és eleinte lassabban is állt helyre, mint Spanyolországban. Április 28-án az átlagos mobil letöltési sebesség Spanyolországban 73%-kal, Portugáliában pedig 75%-kal volt alacsonyabb az előző naphoz képest. A mobilhálózat teljesítménye szoros szinkronban romlott a spanyolországi és portugáliai áramkimaradásokkal.
Míg a jelentős szolgáltatáskimaradások minden szolgáltatót érintettek, a mobil teljesítmény viszonylag erősebb maradt az Orange-nál és a Movistarnál Spanyolországban, valamint a Vodafone-nál Portugáliában.
A szolgáltatáskimaradás mértéke Spanyolország és Portugália között eltérő volt, tükrözve a regionális távközlési infrastruktúra rugalmasságában és az áramszolgáltatás helyreállításának időzítésében mutatkozó különbségeket.
Spanyolországban a szárazföld külső peremén – beleértve az északi és a mediterrán partvidéket, valamint a déli és északkeleti határvidékeket – tapasztalták a mobil teljesítmény legnagyobb visszaesését április 28-án, de aztán a nap folyamán gyorsabb helyreállást is érzékeltek.
A letöltési sebesség mediánja több mint 85%-kal esett olyan területeken, mint a Valencia, Galícia, Andalúzia és a Murcia régió, szemben a központi régiókban, (Kasztília, León és Madrid) tapasztalt mintegy 60%-os csökkenéssel.
Portugáliában a legjelentősebb hatások ugyancsak az észak-déli és a part menti folyosó mentén koncentrálódtak – Bragától és Portótól Vila Realon és Santaremen át –, ahol a letöltési sebesség akár 90%-kal is csökkent.
Ezzel szemben a belső felföldi vidékeken kevesebb mint 40%-os visszaesés volt tapasztalható, ami valószínűleg a korábbi hálózatmegerősítési erőfeszítéseket tükrözi az erdőtüzek kockázatára adott válaszul.
A hálózati kimaradások a mobil teljesítmény csökkenésén túl a szolgáltatás teljes kiesését is magukban foglalták.
Azon a kevés helyszínen, ahol jelentős áramellátás állt rendelkezésre a mobil telephelyeken, akár akkumulátorokon, akár generátorokon keresztül, a telephelyek üzemideje rugalmasabb volt.
A megnövekedett terhelés, valamint a közeli webhelyekről áttelepülő felhasználók és a vezetékes szélessávú internet helyettesítőjeként a mobilra váltó előfizetők valószínűleg jelentős szerepet játszottak a mobilhálózat teljesítményének romlásában.
A nagyszámú mobilfelhasználó, akik hosszabb ideig hálózati kapcsolat nélkül maradtak, adatszolgáltatásokhoz nem fértek hozzá, és csak korlátozottan fértek hozzá a hang- és szöveges üzenetekhez, a kiesés napján rekordmennyiségű részleges vagy sikertelen Speedtestet akartak végrehajtani, a csatlakozási problémák felderítésére, de egyáltalán nem állt rendelkezésükre kapcsolat a teszt elvégzéséhez sem.
A mobil telephelyek akkumulátoros biztonsági megoldásainak korlátozott elterjedtsége Spanyolország és Portugália mobil telephelyi hálózataiban kulcsfontosságú szerepet játszott az április 28-i villamosenergia-hálózat összeomlása által okozott hálózati zavarok mértékében, történelmi tanulsággal szolgálva az infrastruktúra redundanciájának fontosságáról.
A szakértők követendő példaként hozzák fel Norvégiát és Finnországot, ahol a helyi szabályozó hatóságok jogi eszközökkel léptek közbe, hogy előírják a mobilszolgáltatás áramkimaradás utáni folytonosságának minimális óraszámát.
Ez azt mutatja, hogy léteznek életképes megoldások a mobilhálózati infrastruktúra megerősítésére. Hasonló lépéseket tettek Ausztráliában is, ahol a kormány támogatta a „mobilhálózatok megerősítésének a” programját. Ennek keretében 467 cellahelyet szereltek fel 12 órás áramellátási tartalékképességgel.