Újabb tulajdonossal bővülhet a Yettel Magyarország, miután a PPF Group megállapodott az újabban e& néven ismert emirátusi távközlési csoporttal. Utóbbi társaság 50%-os plusz egy szavazat részesedést szerez a cseh csoport a bulgáriai, magyarországi, szerbiai és szlovákiai távközlési leánycégeiben.

Yettel évzáró

A bejelentés szerint az Egyesült Arab Emírségekben működő, de külföldön is terjeszkedni kívánó Emirates Telecommunication Group Co(e&) első körben 2,15 milliárd eurót fizet a többségi részesedésért, később bizonyos pénzügyi feltételek teljesülése esetén három éven belül további 350 millió eurót kap még az arab cégtől a cseh társaság.

A cseh érdekeltségeit nem adja el a PPF

A megállapodás nem vonatkozik a PPF távközlési részlegének a PPF Telecomnak a csehországi érdekeltségeire az O2 Czech Republic a.s. szolgáltatóra és a távközlési infrastruktúra-szolgáltató cseh CETIN –re sem, ezeket kiszervezik a PPF Telecom csoporton kívülre. (A PPF megtartja 100%-os közvetett részesedését az O2 CZ-ben és jelenlegi közvetett részesedését a cseh CETIN-ben. A CETIN Group pedig minden nem cseh leányvállalatát átadja a PPF Telecomnak.)

A PPF vezérigazgatója, Jiří Šmejc a partnerségi megállapodásról így nyilatkozott: „Az akár 2,5 milliárd eurós vételár, ami a PPF valaha volt egyik legnagyobb ügylete.”

Hatem Dowidar, az e& csoport vezérigazgatója megjegyezte: „A PPF Telecom szakértelmét saját innovatív képességeinkkel kombinálva készen állunk arra, hogy jelentős telekommunikációs jelenlétet hozzunk létre Közép- és Kelet-Európában.”

A tranzakció várhatóan 2024 első negyedévében vagy azt megelőzően zárul le, a hatósági jóváhagyások függvényében.

Tulajdonosváltások sorozata a magyarországi Yettelnél

Az elmúlt öt évben több tulajdonosváltás is végbement a magyarországi mobilszolgáltatónál, amely az utóbbi időszakban mobile-only operátorként, a maga speciális eszközeivel beszállt a vezetékes hang-, internet-, sőt a tévészolgáltatások piacára is.

A társaság 2018-ban még Telenor Magyarországként volt ismert, majd a norvég tulajdonos döntése alapján a tulajdonjog 100 százalékát az említett cseh befektetőtársaság szerezte meg, a Telenor többi kelet-európai leánycégével együtt.

Másfél évvel később megjelent a magyarországi szolgáltatóban kisebbségi 25 százalékos részesedéssel az Antenna Hungária(AH). Nem sokkal tranzakciót követően személyesen volt módunk találkozni a cseh befektetővel, Prágában, ahol a digitrendi.hu kérdésére az illetékes vezetők úgy nyilatkoztak, hogy ettől függetlenül hosszú távra terveznek a magyarországi Yettellel.

Alig pár hónappal később már az AH vált felvásárlási célponttá, miután az 4iG Nyrt. meghatározó többséget szerzett benne. Így közvetve a magyar távközlési csoport is tulajdonos lett az időközben nevet váltó Yettelben.

Majd a Vodafone 4iG és az állam általi felvásárlása is tulajdonosváltást eredményezett a mobilcégben, ugyanis az Antenna Hungáriától a magyar államhoz került a már említett kisebbségi részesedés.

Így ha lezárul az ügylet a Yettel Magyarországban egy többségi(e&) és két kisebbségi tulajdonos marad a magyar állam mellett(25%) a PPF Telecom Group (25%). Kérdés, mit kezdenek utóbbiak a részesedésükkel.

Mindenesetre a többségi tulajdonosváltást már egy új vezérigazgató, a cseh Igor Prerovsky vezényli le a magyarországi Yettelnél, aki szeptembertől csatlakozik a céghez.