Az éghajlatváltozás hatására egyre gyakrabban alakulnak ki katasztrofális tüzek. Az elkerülésüket célzó digitális megoldások fejlesztésébe, uniós projekt keretében az ELTE szakemberei is bekapcsolódnak.

Tűzmegelőzési rendszerek

Konkrétan az egyetem Informatikai Karán(IK) működő Mesterséges Intelligencia Tanszék Neurális Információfeldolgozási Kutatócsoportja csatlakozik az EIT Digital(Európai Innovációs és Technológiai Intézet) által támogatott nemzetközi kutatáshoz.

A projektet egy finn deep-tech startup, a Detectium vezeti. A cégnek már van speciális tűzmegelőzési rendszere, amely lehetővé teszi a tüzek nagyon korai észlelését beltéren és kültéren egyaránt.

Új korszak, új koncepció

A tűzérzékelő ipar még ma is alapvetően a füstérzékelőkre és az évtizedekkel ezelőtt tervezett infravörös érzékelőkre támaszkodik. A régi észlelési rendszerek lehetőségei ma már korlátozottak és nem felelnek a kor kihívásainak.

Nagyon sok a téves észlelés, magasak a költségek és a hagyományos megoldások az intelligens épületbiztonsági rendszerekbe már csak nehezen integrálhatók. A lokalizációjuk pontatlan és nincs valós idejű visszajelzésük.

A Detectium által kifejlesztett jelzőrendszer a technológiai, azon belül is a gyártóiparban egyre szélesebb körben ismert digitális ikerpárt használ, és egyben kiaknázza a gépi tanulásban rejlő lehetőségeket is.

Digitális iker lehet például egy gyárépület, bármilyen gyártósor, illetve tárgy virtuális mása, milliméter pontos digitális 3D modellje.

A 3D vizualizáció valós időben egyesíti a különböző szenzorokból származó adatokat, és tűz esetén egységes modellen mutatja meg a tűz helyét és kiterjedését az érintetteknek.

A hazai szakemberek a 3D modellezés automatizálásán dolgoznak

Az ELTE úgy jön a képbe, hogy a mesterségesintelligencia-kutatással foglalkozó szakértői a 3D modellezés automatizálásán dolgoznak, a digitális ikerpár létrehozásához.

A náluk zajló kutatás-fejlesztés során a tekintetirány alapú adatgyűjtés, a vizuális adatok feldolgozásának és 3D modellben történő ábrázolásának módszereit dolgozzák ki HoloLens2 felhasználásával.

Különböző adatbővítési (argumentálási) módszereket is biztosítanak a még ismeretlen objektumokhoz gyűjtendő adatok mennyiségének minimalizálásához.

Újszerű megoldásuk megkönnyíti a kiépítendő rendszer méretezését és a technológia használatát a potenciális ügyfelek számára. Fejlesztéseiket integrálják a Detectium már említett tűzmegelőző megoldásába.

Ezzel hozzájárulnak egy korszerű és időtálló applikáció kifejlesztéséhez és annak a globális piacon való megjelenéséhez.