Megfelelő adatok híján nehezen valósíthatók meg az épületek, energiarendszerek és az iparvállalatok dekarbonizációs céljai, amik egy friss felmérés szerint az érintett cégek közel felénél valóban nincsenek meg.

Kevés az adat a vállalatok dekarbonizációjához
Forrás: Siemens

A digitalizáció, az adathasználat és a technológiai innovációk adaptációja hogyan járul hozzá a vállalatok karbonlábnyomának csökkentéséhez, továbbá hogyan térülnek meg ezek a fejlesztések fenntarthatósági, üzleti szempontból?

Fejlettebb digitalizáció, fenntarthatóbb infrastruktúra

A fentieket vizsgálta a 13 ország és hét iparág összesen 650 felsővezetőjével készített felmérésen alapuló nemzetközi kutatás, a Siemens megbízásából.

A megkérdezettek közel kétharmada nyilatkozott úgy, hogy a digitalizáció nagy lehetőség a vállalat termelékenységének, így versenyképességének növeléséhez.

A válaszadók több mint fele (55%) a CO2-kibocsátás-csökkentés és az erőforrás-hatékonyság területén is nagy potenciált lát benne. A válaszadók 45 százaléka, ugyanakkor, főként az információhiány miatt, még nem látja ezt a potenciált, nem ismeri teljes mértékben a digitális megoldásokban rejlő, fenntarthatósági lehetőségeket.

A felmérés arra is rámutatott, hogy a vállalatoknak csupán az 54 százaléka számít fejlettnek az adatvezérelt működés terén, és 42 százalékuk még csak a korai fejlesztés szakaszában jár.

A digitális üzleti platformok előnyeit már számos vállalat látja: a résztvevők a skálázhatóságot, az idő- és költséghatékonyságot, a gyorsabb implementációt, a megbízhatóságot és az interoperabilitást jelölték meg a legfontosabb lehetőségek között.

A visszatartó tényezők között ugyanakkor a válaszadók harmada említette az integráció komplexitását és költségeit, valamint a szakképzett munkaerő hiányát.

Az adathiány következményei

A válaszadók jelentős része állította, hogy alig vagy egyáltalán nem rendelkezik a szükséges adatokkal a dekarbonizáció és az erőforrás-hatékonyság szempontjából nagyon fontos területeken.

A 44 százaléknak nem voltak megfelelő adatai a vállalat CO2-kibocsátására vonatkozóan, 46 százalékuknál hiányoztak az üzemek és gépek teljesítményére vonatkozó mutatók, a megkérdezettek 30 százaléka pedig nem rendelkezett adatokkal az energiafogyasztásáról. Ezen hiátusok miatt nehezebb a fenntarthatóbb működésre való átállás.

Kevés az adat a vállalatok dekarbonizációjához

Ha mégis rendelkezésre állnak az adatok, az érintettek gyakran szembesülnek nehézségekkel azok hatékony integrálása, kezelése és elemzése során. Általános az igény az adatok mennyiségének, minőségének és elérhetőségének a növelése a megalapozott döntésekhez.

A fenntarthatóbb működéshez pedig az energiafogyasztási, valamint az ügyfeleikre, felhasználóikra vonatkozó adatok a legfontosabbak, sőt a leginkább elérhetőek.

Kulcstényező a mesterséges intelligencia

Az adatbázisok gyors elemzésére, valamint a vállalatok működésének, rendszereinek akár automatikus és folyamatos optimalizálására képes, intelligens megoldásoké lesz a jövő – állapítja meg a jelentés.

Ezen technológiák közül a válaszadók szerint a következő három évben a mesterséges intelligencia lesz legnagyobb pozitív hatással a dekarbonizációra és az erőforrás-hatékonyság javítására ma rendelkezésre álló technológiák közül.

Többen említették a távolról is elérhető szenzorokat és felügyeleti rendszereket, a digitális iker technológiát, valamint az intelligens készülékeket is, amelyekkel fenntarthatóbbá és hatékonyabbá tennék a működésüket.

Kevés az adat a vállalatok dekarbonizációjához