Az Európai Innovációs Intézet(EIT) idei tehetségkutató startup versenyében(Jumpstarter) 21 ország 49 csapata között két magyar is bejutott a döntőbe.

Legjobb európai innovátorok

Az EIT Jumpstarter több mint 22 ország és régió előtt nyitott az egészségügy, az élelmiszer, az energia, a gyártás, a nyersanyagok, városi mobilitás, vagy a kultúra és a kreativitás területén érkező új ötletekre és vállalkozásokra.

Idén Budapest adott helyszínt az EIT feltörekvő vállalkozásoknak szervezett tehetségkutató programjának. A versenyen meghirdetett nyolc kategória győztesei között 150 ezer euró értékű jutalmat osztottak ki.

A két hazai győztes koncepciója

Két magyar csapat is bejutott a döntőbe, ahol bemutathatták innovációikat. A „gyártás” kategóriában a VeridianIQ ötlete a kockázatfigyelés és -kezelés automatizálásával segíti a vállalkozásokat ESG-stratégiájuk fejlesztésében.

A „városi közlekedés” kategória hazai pályázója az ARport egy beltéri navigációs alkalmazást mutatott be, ami abban támogatja az embereket, hogy a kiterjesztett valóság(AR) segítségével eligazodjanak a legnagyobb köztereken, vasútállomásokon, repülőtereken és közlekedési csomópontokon.

Mindkét ötlet dobogós lett, kategóriájának 2. helyén végzett, így ők támogatást kaptak a szervezőktől ötleteik fejlesztésére.

A hét hónapos program során a résztvevők meghatározták a legjobb üzleti modellt az innovatív, tudományos alapokra épülő ötleteik számára, amelynek alapján létrehozhatják versenyképes startupjaikat.

A 600 jelentkezőből mindössze 180 innovátort válogattak be a képzésbe, és a legjobb 49 csapat mérkőzhetett meg élőben Budapesten. A versenyzők nyolc kategóriában mutathatták be üzleti tervüket a szakmai zsűriknek.

Minden egyes kategóriában – az élelmiszertől az energiáig – a három dobogóst választották ki, amelyek összesen 150 ezer eurónyi pénzdíjban részesültek.

Indul az előregisztráció a 2025-ös programra

Az EIT Jumpstarter 2025-ös programja januárban indul, de már most megnyílt az előregisztráció. Jövőre még több támogatásban részesülnek a nyugat-balkáni országok és az ukrán tehetségek, valamint egy új díjjal ismerik majd el a legjobb új alapítású startupot a mediterrán térségből és az Európai Unió legkülső régióiból.

Az EIT Jumpstarter 2017. óta 1180 pályázót képezett ki, ebből 124 új startup jött létre 2100 új munkahellyel. Ezek az induló vállalkozások eddig együttesen 150 millió euró külső befektetést is vonzottak.

Az EIT Jumpstarter ide nyertesei:

„élelmiszer”

győztes: NEAMO (Lettország)

dobogósok még: MultiBioCrop (Görögország); Bestran (Spanyolország)

„egészségügy”

győztes: BIOCHIP-PATHFINDER (Portugália)

dobogósok még: WellscanPro (Koszovó); NexThera Tech (Portugália)

„energia”

győztes: StoreNow (Portugália)

dobogósok még: Deltasort (Horvátország); Rehemp (Szerbia)

„gyártás”

győztes: Yapar3D (Törökország)

dobogósok még: VeridianIQ (Magyarország); Melt3D (Szlovákia)

„nyersanyagok”

győztes: Total Energy (Horvátország)

dobogósok még: Bristlechem (Spanyolország); UnconventionalLithium (Ukrajna)

„városi mobilitás”

győztes: Urbix Hub (Bulgária)

dobogósok még: ARport (Magyarország); Wyvernn (Olaszország)

„Új Európai Bauhaus”

győztes: POWAR STEAM (Spanyolország)

dobogósok még: RevAlve (Észtország); UrbanGeoWonders (Ukrajna)

„Ukrajna újjáépítése”

győztes: Drone NonDestructiveTesting (Ukrajna)

dobogósok még: AgRe (Ukrajna); CathodMiner (Ukrajna)

„post-Jumpstarter” különdíj

győztes: Lightly (Csehország)

„Nyugat-Balkán” különdíj

győztes: WellscanPro (Koszovó)