A technológiai ipart korábban kevésbé jellemző elbocsátások tavaly kiugróan magasak voltak, és idén sem mutatják a lassulás jeleit. A jelenségnek köze van a 2020-as világjárvány utóhatásaihoz.

Leépítések a tech szektorban
Forrás: rawpixel.com

A szektor vállalatai a tavalyi több mint 260 ezres leépítés után sem mutatják a lassulás jeleit. A Stocklytics.com szerint az elbocsátások száma az év eleje óta már a 100 ezret is meghaladta.

A legtöbb technológiai vállalat azzal magyarázza az elbocsátásokat, hogy azok szükségesek ahhoz, hogy a cég felépítését és prioritásait a jövőbeli fejlesztésekre való felkészülés jegyében állítsák át.

Az idei első félév leépítési mutatói

A szektor vállalatai a tavalyi több mint 260 ezres leépítés után idén sem mutatják a lassulás jeleit. A Stocklytics.com szerint az év első felében az elbocsátások száma már meghaladta a 100 ezret, így az utóbbi két és fél évet figyelembe véve a mutató a félmillió fölé került.

Leépítések a tech szektorban

Hiába az idei nyereséges működés és az újbóli konjunktúra, továbbra is folytatódnak az elbocsátások a technológiai vállalatok körében. Ezek a magyarországi szektort is érintik, hiszen ezen társaságok jelentős részének van itteni érdekeltsége valamilyen formában.

A létszámleépítés a kis és nagy technológiai cégeket egyaránt érinti, ami a költségek csökkentésére és a termelékenység növelésére irányuló kollektív erőfeszítést jelzi.

Vegyünk néhány ismertebb példát a nagyobbak köréből. Elon Musk Teslája az év eleje óta az alkalmazottak nagyjából 10 százalékát, mintegy 14 500 főt bocsátott el.

Januárban a walldorfi székhelyű SAP, német szoftvercég több mint 8 ezer alkalmazott elbocsátását jelentette be, ami az összmunkaerő mintegy 7 százalékát jelenti. A 2 ezer főt foglalkoztató magyar leányvállalatnál a leépítés a dolgozók alig több mint egy százalékát érintette.

A Dell ennél valamivel szolidabb lépésre szánta el magát, 6 ezer dolgozót küldött el március végén, amivel 5 százalékkal lett kisebb a vállalkozás létszáma.

Mellettük még a Cisco és a Toshiba került be a top öt elbocsátó közé, náluk egyaránt több mint 4-4 ezer alkalmazott állása szűnt meg.

Előbbinél ugyanakkor magyarországi szempontból nem kis meglepetést okozott, hogy a leépítések nyomán végrehajtott vezetői átcsoportosítások áldozatául esett a cégnél több mint húsz éve dolgozó magyar ügyvezető pozíciója is.

A Microsoft sem maradt ki a sorból, a redmondi szoftveróriás közel 3 ezer alkalmazottat épített le költségtakarékossági megfontolásokból. Az elbocsátottak közül sokan dolgoztak korábban az Xbox, az Activision és a Blizzard részlegekben.

Egy amerikai videojáték-szoftver-fejlesztő cég, a Unity Software szintén közel 2 ezer dolgozótól vált meg, ami a cég munkaerőállományának a negyedét jelenti.

A tavalyi rekorder Google idén is folytatta a karcsúsítást

A tavalyi elbocsátási rekordot a Google tartotta, amely az év elején hozzávetőleg 12 ezer főt épített le, globális létszámának a 6 százalékát.

A keresőóriás az idei év eleje óta is folytatta a karcsúsítást, több száz alkalmazottjától vált meg, beleértve a központi mérnöki részleget és a hardvercsapatokat is. Az indoklás szerint az elbocsátások célja a hatékonyság és az általános teljesítmény fokozása volt.

Az elbocsátásokhoz vezető okok

Szakértők szerint az ágazatban végbement idei elbocsátások egyfelől már egyértelműen bizonyítják a mesterséges intelligencia(AI) és a gépi tanulás irányába való elmozdulást, másfelől rámutatnak a világjárvány során bekövetkezett nagyarányú munkaerő-bővülésre, amelyet a vállalatok mára szükségtelennek tartanak.

A 2020 elején globálissá vált koronavírus járvány miatti korlátozások miatt a nagy technológiai óriások a fogyasztói kereslet hirtelen és váratlan megugrását tapasztalták.

Az otthonaikba zárt emberek ugyanis növelték az új eszközök vásárlására és az internetszolgáltatásokra fordított kiadásaikat.

Ennek következtében az ismert nagyvállalatok, mint az Apple, az Amazon, a Meta, a Microsoft és a Google, munkaerő-felvételi hullámot indítottak el, és együttesen több mint 900 ezer fővel bővítették a létszámot.

Amikor azonban a fogyasztói kereslet a COVID lecsengése után alábbhagyott, ezek a technológiai cégek kénytelenek voltak csökkenteni a munkaerőt.

Jelenleg sok technológiai vállalat kezeli prioritásként a mesterséges intelligenciához kapcsolódó innovációkat. Egyesek már aktívan helyettesítik emberi munkaerőt a mesterséges intelligenciával, míg mások inkább az AI-fejlesztésbe fektetnek be a bérek növelése helyett, a termelékenység növelése érdekében.

A Dropbox, a Google és az IBM már be is jelentette az AI-kezdeményezésekhez kapcsolódó elbocsátásokat.

„El kellett bocsátanunk alkalmazottainkat, és ellenőriznünk kellett a költségeket, hogy be tudjunk fektetni az AI-körüli hosszú távú, ambiciózus elképzeléseinkbe. Karcsúbb cégként jobban működünk” – idézi a Meta vezérigazgatóját, Mark Zuckerberget a Stocklytics.com.