A Magyar Telekom a napokban a frekvenciáival kapcsolatban több megállapodást is kötött a Yettel Magyarországgal. Az egyik a jelenlegi hálózat legrégebbi technológiáját képviselő 2G rádiós hálózatát érinti.
![Frekvenciatender](https://digitrendi.hu/wp-content/uploads/2021/03/varipeterinterjufokep1-piacok-520x327-1.jpg)
Az egyik szerződés a Telekom által a 2100 MHz-es sávban birtokolt 2×5 MHz frekvenciablokk használati jogának átruházásáról szól. Ezt a frekvenciahasználati jogosultságot a piacvezető távközlési szolgáltató 2018. decemberében hosszabbította meg 2027. június 27-ig.
Az átruházás „vételára” megegyezik a frekvenciablokk használat könyv szerinti értékével. A tranzakció teljesüléséhez még szükség van a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság jóváhagyására is – derül ki a befektetőknek szóló közleményből.
A másik szerződés keretében a két társaság arról állapodott meg, hogy legkorábban 2026. január elsejétől a Telekom az ügyfelei 2G-s rádiós forgalmának a lebonyolításához a Yettel hálózatát és szolgáltatását veszi igénybe.
Mindezt oly módon, hogy közben a 2G alaphálózatot továbbra is megtartja, és működteti. A nála ily módon felszabaduló frekvenciákat pedig a 4G és 5G szolgáltatásának további bővítésére kívánja használni.
Ez utóbbi lépés egyben azt is jelenthetné, hogy az operátor a 3G hálózatának 2022. júliusi lekapcsolása után, kevesebb mint másfél év múlva ugyanezt tenné a 2G-hálózatával is.
Folyamatosan zsugorodik a 2G-s felhasználói kör
A helyzet mégsem ez, mert a Telekom nemcsak a 2G-s alaphálózatát, hanem a 2G rádiós forgalmat használó ügyfeleit is megtartja, őket a már említett módon, a Yettel közreműködésével szolgálja ki, vagyis a felhasználói oldalon nem lesz változás.
A 2G hálózatokon jellemzően már csak a gépek közötti kommunikáció(m2m), annak is egyre kisebb része, valamint a régi, hagyományos mobiltelefont használók hangforgalma bonyolódik.
A 3G-hálózatok lekapcsolásakor az egyik legnagyobb m2m felhasználói kör a pénztárgépeké volt, ezek azonban az átálláskor előbb 2G-re váltottak, közben folyik az átállásuk a 4G-re. Ez a szerződés így a működésüket továbbra sem érinti.
Előbb-utóbb elérkezhet viszont az az idő is, amikor a teljes hazai 2G-forgalmat egy operátor is képes lesz hasonló belső roaming konstrukcióval kiszolgálni.