Óvatosságra int a The Washington Post Tech Friend rovatában megjelent cikk, amely szerint hamis telefonszámok is megjelenhetnek a Google üzleti profiljai között.
A cikk szerzője egyik legfrissebb példaként két kriptovaluta társaság hamis ügyfélszolgálati számait hozza fel, amelyek az olvasói hozzászólásokra adott válaszok között jelentek meg.
Egy a Google-keresésben tapasztalt csoporttól pedig arról értesült, hogy mindössze 22 percbe tellett becsapni a keresőóriást, hogy egy hamis üzleti telefonszámot kiemelt helyen szerepeltessen a keresési eredmények között.
Ez pedig passzol a rosszfiúk megszokott mintájához, akik arra utaznak, hogy rávegyék a Google-t, jelenítse meg légitársaságok, szállodák, helyi javítócégek, bankok vagy más vállalkozások hamis számát – olvasható az írásban.
A Fortune cikke nemrégiben számolt be egy férfiról, aki a Google-oldalon feltüntetett Coinbase kriptovaluta társaság ügyfélszolgálati számát hívta, amit a vonal másik végén egy szélhámos vett fel, aki a cikk szerint becsapta a férfit, 100 ezer dollárt lopott el tőle.
A Google kereső így is egyedülálló szerepet tölt be
A Google kereső azonban ezen esetek ellenére a Föld legszélesebb körben használt online szolgáltatása. A legtöbbször Google-lel találhatjuk meg a megfelelő ügyfélszolgálati telefonszámokat.
A keresőóriás, a cikk szerzője szerint, ugyanakkor nem árulja el, hogy milyen gyakran szembesülhetnek az emberek ilyesfajta anomáliákkal, hamis listákkal, és azt sem, hogy a cég miért nem tudja megakadályozni a csalások megismétlődését.
A Google szóvivője csupán annyit mondott a megkeresésre, hogy amikor a vállalat olyan listákat azonosít, amelyek sértik a Google spam elleni szabályait, gyorsan fellép ellenük.
Így történnek a Google-csalások
A hamis telefonszámok viszont továbbra is kitartóan bukkannak fel, így ismételten fel kell hívni rá a figyelmet, legyünk óvatosak a Google vagy a Google Maps üzleti telefonszámainak a listájával.
A csalók ugyanis megtalálják a módját annak, hogy az általuk kezelt telefonszámok jelenjenek meg egy számukra fontos cégnél guglizás(googling) közben.
A cikkben ezzel kapcsolatban egy érdekes kísérlet is szerepel. Ennek során a Near Media munkatársa, a Google-keresésben jártas Mike Blumenthal és kollégái fogtak egy meglévő Google üzleti listát, amelyet Blumenthal irányít az „Illusory Laptop Repair” laptopjavító cég számára.
Több kísérletet is tettek a telefonszám megváltoztatására a Google adatbázisában. (Az abban lévő üzleti információk jelenhetnek meg a Google vagy a Google Maps kereséskor.)
A harmadik próbálkozásra már a hamis telefonszám jelent meg a Google találataiban az adott üzletre vonatkozóan. Blumenthal szerint a Google a telefonszám megváltozásáról értesített egy, a laptop-üzlethez kapcsolódó személyt, de őt magát, mint a Google-fiók tulajdonosát nem tájékoztatták róla.
Ha ez egy valódi átverés lenne, és nem egy kísérlet, akkor a hamis számmal be lehetne csapni az embereket, hogy pénzt adjanak át nem létező laptopjavítási szolgáltatásért. Az igazi vállalkozás pedig talán soha nem is tudná meg, hogy valaki más a nevében járt el.
Így kerülhetjük el ezeket a csalásokat
A Google szóvivője ennek kapcsán elmondta, hogy a vállalat több jelzést is figyelembe vesz annak eldöntésére, hogy az üzleti adatlapokon benyújtott módosítások jogosak-e.
Beleértve azt is, hogy a változtatásokat „több felhasználó javasolta-e, és hogy voltak-e korábban hasznos szerkesztéseik”. A keresőóriás azt állítja, hogy folyamatosan javítja a Google üzleti profilját.
Az első példaként említett kriptovaluta cégek üzleti információnál legfelül valóban a helyes ügyfélszolgálati telefonszámok jelentek meg, a hozzászólásoknál feltüntetett hamis számok mellett piros zászló és szokatlan betűtípusok, ismeretlen weboldal utalások jelezték, hogy valami nem stimmel.
A Google szerint a vállalkozásoknak egyértelmű utasításuk van arra, hogyan tegyék láthatóvá az ügyfélszolgálati információikat a Google keresője számára.
A Google egyes helyein ugyanakkor még mindig találhatók hamis telefonszámok, amik például egy légitársaság, vagy egy bank esetében sokszorosan veszélyesek lehetnek az ügyfelek számára.
Ha valaki például stresszhelyzetben próbál segítséget keresni egy repülőjárattal vagy egy pénzügyi problémával kapcsolatban, előfordulhat, hogy nem veszi észre a figyelmeztető jeleket sem.
„Okos dolog, ha bízunk a hetedik érzékünkben, és kételkedünk mindenben, ami furcsának tűnik, amikor valamilyen céget hívunk fel. Legyünk óvatosak, ha túl korán kérnek nem megfelelő információkat tőlünk a beszélgetés során, vagy túl rámenősek” – figyelmeztet a szakértő.
Mielőtt egy vállalkozással, például légitársasággal vagy bankkal lépünk kapcsolatba a Google-ban talált telefonszámokról, ellenőrizzük, hogy megtaláljuk-e ugyanazt a számot a vállalkozás weboldalán, alkalmazásában vagy közösségimédia-fiókjaiban.