A digitális adathordozó eszközöket értékesítő cégek adminisztrációs folyamatait jelentősen befolyásoló változás jön augusztus 21-től.
Mit nevezünk adathordozásra alkalmas eszköznek?
Adathordozásra alkalmas eszközök a PC-k, okostelefonok, pendrive-ok, tabletek, amelyek vásárlásakor az eladónak a számlán rögzítve kell majd biztosítania az adattörlő kódot.
Ez teszi lehetővé a későbbiek folyamán a vásárló adatainak biztonságos, végleges törlését. A folyamat azonban nem ilyen egyszerű, eladói oldalon számlázáskor plusz adminisztrációs feladatot jelent az adattörlő kód termékenkénti rögzítése – figyelmeztet a számlázó rendszeréről ismert Billingo.
Ma Magyarországon alanyi jog a fogyasztók által vásárolt, előbb felsorolt tartós adathordozók adatainak biztonságos törlése, amelyhez az állam, azaz a NAV segítséget is ad.
Az erről szóló kormányrendelet alapján a kereskedők kötelesek egy ingyenes adattörlő kódot igényelni NAV-tól és eljuttatni azt a vevőnek. A kód kiosztásának logisztikáját és felhasználását szabályozó kormányrendelet egy hét múlva lép hatályba.
A szabályozás elsősorban az online számlázóprogramokat és online piactereket üzemeltető cégeket állítja majd új, főként adminisztrációs kihívások elé.
Mikor használjuk a kódot?
Ha tartós adathordozót vásárolunk, majd később el szeretnénk adni, vagy továbbadni családtagnak, rokonnak akkor a biztonságos törlést egy a NAV által átadott kód és a beváltást szolgáló applikációval tehetjük meg oly módon, hogy az adatok valóban ne legyenek visszanyerhetőek.
“Fontos, hogy a kereskedők odafigyeljenek adatkód-köteles termékeik megjelölésére, hiszen a vevők adatainak védelme múlik rajta. A számlán kell majd ezt a kódot a kereskedőnek átnyújtani a vevőnek” – emeli ki Besztró Szabolcs, a Billingo stratégiai és operatív igazgatója.
A folyamat egyelőre manuálisan zajlik, vagyis jelenleg a kereskedőre hárul minden: a kód igénylése, számlára felvitele, sőt a kiadás tényét is a kereskedőnek kell a NAV-hoz jelenteni.
Augusztus 21. után viszont már csak jelölnie kell a terméknél, hogy az adattörlő kód köteles, és ha a kereskedő számlázó rendszere alkalmas erre, akkor a folyamat automatizálható lesz. Nem dőlhetnek hátra, ha az említett időpont után a kód átadása mégis elmarad, akkor a vásárlók a fogyasztóvédelemhez fordulhatnak.