Jelentős átalakulásban vannak a villamosenergia-hálózatok, a korábbi egyirányú szisztéma a visszatáplálásra is képes kétirányú elosztórendszer irányába kell, hogy fejlődjön, ami nagyobb átláthatóságot igényel. A helyzetről és az ezt támogató szenzoros megoldásról beszélgettünk a Siemens Zrt. ágazati szakemberével.
A magyarországi áramellátással kapcsolatban legutóbb megjelent hírek szerint a hazai rendszer a napokban – többféle tényező (időjárási viszonyok, erőműleállások stb.) miatt is – nehéz időszakot élt át. A Siemens megoldása mennyire tudna egy hasonló helyzeten segíteni? – kérdeztük Vass Józsefet.
A Siemens Zrt. Smart Infrastructure divíziójának villamosenergia-hálózattal foglalkozó üzletfejlesztési szakembere válaszában először is rámutatott a jelentős változásokra. A közelmúltig hagyományos, egyirányú rendszerünk volt, azóta viszont egyre nagyobb számban épülnek ki az elektromosautó-töltők, a gáztüzelést kiváltó hőszivattyúk, növekszik a naperőművek hálózata, bővül az egyéb zöldenergia-termelés.
A jövőben átalakul a magyarországi hálózat is, megjelennek az energiatárolók, és az a korábbi egyirányúság, ami azt jelentette, hogy a termelésből ment az energia a felhasználók felé, kétirányúvá válik.
A felhasználók maguk is termelnek napenergiát, és azt visszatáplálják a hálózatba. Mint mondja, leginkább ezzel kell megküzdeni a hálózatokat irányító társaságoknak. Azáltal, hogy sokkal komplexebb lett a hálózat, emiatt mások az elvárások is.
A változások nyomán valóban egyre komplexebb hálózatok jönnek létre, és emiatt is fontos, hogy tudjuk mi történik a rendszer egyes részein, hol van túltermelés, vagy hirtelen energiahiány, amit kezelni kell. A Siemens SICAM EGS (Enhanced Grid Sensor) eszköze a hálózati átláthatóságban tud segíteni, online módon mutatja, hogy éppen hol növekszik a hálózatterhelés, hol jelentkezik valamilyen probléma.
Legyen aktív a hálózatmenedzsment!
A hálózatmenedzsment nemcsak az elosztói hálózatokra, hanem az ipari felhasználókra is nagyon komoly feladatokat ró, lépést kell tartaniuk a technológiai újításokkal. Ez azt jelenti, hogyha valaki üzemeltet egy naperőművet, tudnia kell nagyon jó előrejelzéseket adni, és ezzel párhuzamosan szabályoznia is a saját áramtermelő berendezését.
„A szenzoros berendezéshez, amivel monitorozni lehet, hogy mi történik a hálózatban, nagyon kifinomult szoftveres hálózati vezérléseket tudunk hozzátenni. Ezáltal egy aktív hálózatmenedzsmentet tudunk kiépíteni, ami azt is jelenti, hogy ha van valahol valamilyen feszültségkimaradás, vagy egyéb anomália, akkor le lehet rövidíteni a hibaelhárítási időket.
Ha ezt még kiegészítjük a különböző – üzemeltetést támogató szoftverekkel -, akkor már eljutunk az előrelátás szintjére is. Tehát úgy lehet üzemeltetni a áramhálózatot, hogy van hozzá rengeteg adat, ami alapján már azt is előre lehet látni, hogy valami a rendszerben meg fog hibásodni, mert túlmelegedés detektálható, vagy bármilyen hálózati anomália. Így már előre kiküldhető a szerelőcsapat, megelőzve egy nemkívánatos rendszerleállást” – emeli ki a megoldás előnyeit sorolva a szakember.
Az eszközzel az üzemeltető elindulhat az autonom grid működés felé, ami azt is jelenti, hogy a hálózat öngyógyító módra is tud váltani, és ha valahol probléma van, a szükséges átkapcsolások elvégezhetőek.
Az iparvállalatoknak is segíthet a megoldás
„Ez már a jövő hálózata, ennek az irányába haladunk. A szenzoros megoldásunk lényegében a hálózat svájci bicskája szerepét töltheti be, nemcsak a klasszikus villamosenergia-hálózatot üzemeltető cégek, hanem az ipari ügyfelek számára is. Utóbbiaknál pedig nemcsak az erőművekre, hanem általában az ipari gyártó cégekre is gondolok ” – teszi hozzá.
A nagyobb gyártóvállalatoknak ugyanis többnyire vannak saját transzformátorállomásai, és ha az említett szenzoros megoldást beteszik a hálózatukba, alkalmazva mellé a hozzáillő, felhőben működő szoftvert, akkor egy helyen láthatják a felmerülő problémákat.
Ezekre akár különböző riasztásokat is beállíthatnak, sms-ben, vagy e-mailben, megjelölve azt, hol van a hiba, ami már nagy könnyebbség az üzemeltetőknek, a szerelők már felkészültebben érkezhetnek.
A készülék rendelkezik a megfelelő ipari kommunikációs szabványokkal, amivel a környezetében lévő eszközöket is be lehet csatlakoztatni az eszközbe, és onnan pedig a felhőbe küldhetőek az adatok.
A SIM-kártyával ellátott eszközt előrelátóan már a 4G LTE mobilhálózatokra fejlesztették, vagyis a beruházás abban a tekintetben is időtálló, hogy a 2G-hálózatok, amelyeken a szenzoros megoldások igen nagy része fut, nem túl távoli jövőre tervezett lekapcsolása sem érinti.
Hardveresen pedig úgy lett kifejlesztve, hogy párás, vizes környezetben is használható, szabadtérre viszont nem helyezhető ki, megfelelő külső doboz nélkül.
Az eszköz feszültség alatt is biztonságosan behelyezhető, nem szükséges hozzá a rendszert leállítani, maga a felszerelés nagyjából 10-15 percet vesz igénybe.
Mennyire intelligensek már a hazai villamosenergia-rendszerek?
Kérdésünkre, hogy a jelenlegi hazai villamosenergia-rendszerek mennyire okosak, Vass József fontosnak tartotta kiemelni, hogy nem elég csak magát az elosztó rendszert okosítani, miközben a végfelhasználó még hagyományos módszerekkel jelenti a fogyasztását. Szükség van az okosmérők telepítésére is, ami már folyamatban van, de még közel sem teljes.
Az okosmérők is nagyon vegyesek, van, amelyik kontaktus- és tarifavezérlésre is képes, de vannak olyan készülékek, amiknek az okossága a felhasználási adatok gyűjtésére és az elosztói központba továbbítására korlátozódik.
A Siemens szenzoreszköze ugyanakkor a kisfeszültségű hálózatok üzemeltetésére fókuszál, ezáltal egy szinttel feljebbre ad rálátási lehetőséget, megtudható belőle, hogyan alakul egy adott területen leágazásonként, vagy utcánként a felhasználás.
Kimutatható vele a túltermelés, de a visszaáramlás is. A hálózat ezen szintjén, azt is láttatja, hogy ha kiolvadt egy biztosító, és a hálózatüzemeltető ennek alapján elkezdheti a hibaelhárítást.
Dobozmozgatás helyett komplex megoldás
„A dobozos megoldás mellett a SICAM EGS komplex megoldásként is elérhető. Hozzákapcsolható többek közt a felhő alapú szoftverünk, havidíjas szoftverszolgáltatásként” – emeli ki Vass József.
Arra a kérdésre, hogy mekkora beruházási összeget igényel egy ilyen projekt, és milyen üzemméretekre ajánlott, a szakember elmondta, hogy akár egy kisvállalkozásnak is megéri beruházni. Ha e cégnek ugyanis fontos, hogy folyamatosan és optimális hatás érdekében monitorozza az energiamixét, amiben zöldenergia termelés is van, akkor nála is meg fog térülni, akár rövid idő alatt.