Ha fenntarthatóan gondolkodunk legalább három dolgot tehetünk: megjavíttatjuk és használjuk vagy eladjuk egy felújításra szakosodott cégnek, vagy átadjuk újrahasznosításra.

Használaton kívüli mobiltelefon

Magyarországon háztartásonként átlagosan 1,7 darab, együttvéve pedig 2,7 millió használaton kívüli mobiltelefon lapul a fiókokban. A használatban lévő mobilok átlagos életkora 2,8 év, ezek 11%-a került a jelenlegi használóikhoz használt vagy felújított állapotban – derül ki a Magyar Telekom friss kutatásából.

A körforgásos eszközgazdálkodás alappillérei: repair, refurbish, recycle

A körforgásos gazdaság jegyében a Telekomnál már évek óta elérhető a régi, használhatatlan készülékek újrahasznosítási(recycle) célú leadása, tavaly december óta pedig a használható készülékek felvásárlása, valamint a felújított(refurbished) készülékek értékesítése is.

Utóbbiban üzleti partnere a már említett francia Recommerce cég, amely 2009-ben jött létre és amely mára évi egymillió készülék felújítását végzi. Közös online felületet biztosítanak ahhoz, hogy bárki eladhassa jó minőségű, még használható telefonját.

Az oldalon mobilt, tabletet és játékkonzolt egyaránt lehet értékesíteni. Az előzetesen megadott adatok alapján egy becsült átvételi árat kap az eladó a készülékre, amit, ha elfogad, és a párnapos bevizsgáláson átmegy az eszköz, akár 3-5 munkanap alatt meg is kaphatja az árát a korábbi tulajdonos.

A Recommerce a Kantar piackutatóval készíttetett reprezentatív kutatása alapján az európai vásárlók 30%-a már vásárolt felújított okostelefont, Franciaországban például a megkérdezett szülők 60%-a szerzett már be gyermekének ilyen eszközt.

Használaton kívüli mobiltelefon
Forrás: Kantar

Magyarországon egy év alatt 22-ről 25%-ra nőtt ugyanezen vásárlók aránya, 41%-uk pedig megfontolná a felújított készülék vásárlását. A mobil készülékek körfogásában aktív szerepet vállaló Recommerce adatai alapján a magyarok 41%-a hajlandó arra, hogy megbízható forrásból felújított készüléket vásároljon. Ez a mutató összeurópai átlagban 55 százalék.

Van, akinek vésztartalék, pót adattároló, vagy csak nosztalgia a régi telefon

A hazai háztartásokban tárolt használaton kívüli készülékekről a megkérdezettek 58%-a állította, hogy vésztartalékként őrzi. Van egy másik 18%, aki azért nem vált meg ezektől, mert számára fontos adatok, fényképek vannak a régi mobilon, 17% pedig egyszerűen csak nem szeretné szemétbe dobni, és nem tudja, mit kezdjen vele.

A megkérdezettek 58%-a ellentételezés nélkül is leadná otthon kallódó készülékeit, ha tudná, pontosan hol és hogyan teheti meg mindezt, 19%-uknak viszont jól jönne némi anyagi vagy ajándékozási motiváció, hogy megváljon a használaton kívüli készülékeitől.

Ilyen motiváció lehet új telefon vásárlásánál igénybe vehető kedvezmény, adomány felajánlása vagy faültetés a leadott használt mobilok után. A válaszadók majdnem egy negyede, 23%-a azonban egyáltalán nem szeretne megválni ezektől a készülékektől.

Az ajándékozók főleg családon belül vagy közeli ismerősöknek adják tovább már nem használt készülékeiket. Motivációik között említhető, hogy valamilyen jót szeretnének tenni, spórolnak, vagy saját új készülékvásárlási vágyukat igazolják: szeretnének egy új telefont, ezért keresnek valakit szűk körükben, akiknek továbbadhatják a meglévőt.

Ma még mindössze 7% azok aránya, akik mindig megválnak régi készüléküktől, mielőtt vagy miután új eszközt vásárolnak. Ők az így megszerzett bevételt az új telefon megvásárlására fordítják, vagy váratlan extra bevételként tekintenek az eladott telefon árára.

Használaton kívüli mobiltelefon
Forrás: Kantar

Új készülékeit az emberek több mint fele (56%) továbbra is személyesen, üzletben vagy a mobilszolgáltatójától vásárolja. Kismértékben, de nő az online vásárolt mobilok aránya, legyen az mobilszolgáltató webshopja (7%), vagy más online bolt (11%).

A Telekom 2023. októbere óta kínál A+ prémium kategóriájú, szinte új állapotú, csak minimális esztétikai hibával bíró, legalább 85%-os akkumulátor kapacitással rendelkező és töltőkábellel ellátott készülékeket, ugyancsak a Recommerce partnereként.

Tavaly az online értékesített készülékek 10%-a már felújított volt a Telekom webshopján. Csúcsmodell az iPhone 13, dobogós még az iPhone 12 és az iPhone 14. A felújított eszközökhöz két év garancia jár.