A Google most már Magyarországon is kapható Pixel telefonjai lehetnek a leginkább javítható készülékek az okostelefon piacon, megelőzve a rivális, piacvezető modelleket – állapítja meg egy friss elemzés.
A mobiltelefonok rendkívül kiélezett versenyében már egyre nehezebb a márkáknak megkülönböztetni magukat a versenytársaktól. Először jöttek az egyre kisebb, majd évekkel később az egyre nagyobb, már-már a táblagépek méretével versengő készülékek.
Aztán megjelentek a formabontó ötletek, az ilyen(fold), vagy olyan(flip) módon összehajtható modellek. Egyes hírek szerint hamarosan piacon lehetnek a háromszorosan hajtogatott telefonok is.
A megkülönböztetések sorában egyik legutóbbi nagy dobásnak minősült a HMD telefonok gyártójának tavaly év eleji bejelentése az otthon is javítható készülékekről, ezzel is elősegítve a fenntarthatósági törekvéseket.
Ennek első példányát a G22-öt be is mutatták a barcelonai mobil világkonferencián. Az iFixit globális javítóközösséggel együttműködve a felhasználó hozzájuthat a javítási útmutatókhoz és az alkatrészekhez, ha sérült lett a kijelző, elhajlott a töltőbemenet, vagy ha ki kell cserélni az elhasználódott akkumulátort.
Ezen a téren most itt az újabb kihívó a Google, amelynek a Pixel névre hallgató telefonjait a legkönnyebb javítani, a Stocklytics.com szerint.
„Mivel egyre nagyobb a fogyasztók igénye a fenntartható és hosszú élettartamú készülékek iránt, az okostelefonok egyszerű és megfizethető javításának lehetősége fontos megkülönböztető tényezővé fog válni a mobilpiacon.
A CCS Insight kutatása is ezt tükrözi: a nyugat-európai mobiltelefon-felhasználók mintegy fele azt mondta, szeretné, ha a készülékét a garancia lejárta után is ésszerű áron tudná megjavíttatni” – hangsúlyozza a CCS Insight vezető elemzője.
A Google egyébként már a Pixel 8 sorozathoz is adott ingyenes javítási útmutatót, és eredeti cserealkatrészeket a gyakoribb hibák javításához.
Az otthoni javíthatóság korlátai
Az út idáig azonban nem volt ennyire egyenes. Ahogy az okostelefonok tervezése egyre bonyolultabbá vált, a gyártók egyre inkább korlátozták az otthoni javítás lehetőségét. Az Apple például gyakran hivatkozott a biztonsággal és a minőségi szabványok betartásával kapcsolatos aggályokra, eme korlátozások okaként.
Ennek az lett az eredménye, hogy a legtöbb modern okostelefonhoz képzett szakértőkre van szükség a javításokhoz, különösen az akkumulátoron túli alkatrészek esetében.
Számos egyéb tényező is hozzájárul jelenlegi okostelefonok alacsony javíthatósági arányához. A legjelentősebbek közé tartozik az erős ragasztók és a szabadalmaztatott csavarok használata, amelyek megnehezítik a szétszerelést és az alkatrészek cseréjét a nem szakemberek számára.
Az idézett elemzés szerint a Pixel sorozatnak mégis sikerült kitűnnie a viszonylag könnyű javíthatóságával és nemcsak a legújabb modelljeinél.
A Google Pixeljei folyamatosan jó minősítést értek el a javíthatóságban. A Pixel és a Pixel XL 2016-ban 7 pontot ért el, 2017-ben a Pixel 2 és a Pixel 2 XL is 6 pontot kapott, 2019-ben pedig a Pixel 3a és 3a XL 10-ből 6 pontot kapott.
Aztán jött a Pixel 7a, ami azonban némileg lemarad társaitól, mindössze 4 pontot kapott felmérések során.
Hol tartanak az iPhone-ok és a Galaxy-k?
A legújabb Apple okostelefonok elmaradnak a Pixelek javíthatósági besorolásától. Az iPhone 15 sorozat, az iPhone 15 Pro, az iPhone 15 Max és az iPhone 15 Plus 10-ből csak 4 pontot ért el.
Az iPhone készülékek alacsony pontszámai elsősorban az Apple alkatrészpárosítási gyakorlata miatt ilyen alacsonyak. Az alkatrészek ugyanis sorozatszámon keresztül digitálisan kapcsolódnak egy adott eszközhöz.
Ez azt jelenti, hogy csak saját szoftverrel lehet szétválasztani az alkatrészeket, ami megnehezíti a független javítóműhelyek vagy telefontulajdonosok számára a javítások elvégzését.
Ennek ellenére a cég nemrég bejelentette, hogy idén ősztől a kiválasztott iPhone-modellek tulajdonosai a teljes funkcionalitás megőrzése mellett, használt, de eredeti alkatrészekkel javíthatják készülékeiket.
A Samsung sem igazán bízik még az otthoni szerelők műszaki képességeiben. A táblázat alapján a Galaxy S23 Ultra csak 4 pontot ért el 10-ből. Még korábban a Galaxy Note10 5G és a Galaxy S10 csak 3-3 pontot kapott.
Érthetően és logikusan a legkomplikáltabb Fold sorozatnál még ennél is kevésbé szereti a márka az amatőr szerelőket, ezért is kapták a modellek a 2 pontot.
A szakértők ugyanis rámutattak, hogy az összecsukható mechanizmus hajlamos a kopásra, és végül károsíthatja a zsanérokat. Azt is megjegyezték, hogy az akkumulátor cseréje bonyolult, nagy a veszélye annak, hogy a folyamat során megsérülhet a kijelző.