Hamarosan a mesterséges Intelligencia (AI) is bevethető lesz a mentőautókban használt mobil EKG (TTEKG) felvételek kiértékelésében.
A betegellátás javítása érdekében hamarosan a mesterséges Intelligencia (AI) is bevethető lesz a mentőautókban a kardiológiai eseteknél használt transztelefonikus EKG (TTEKG) felvételek kiértékelésében.
A TTEKG rendszer nemcsak a mentők munkáját segíti, hanem a háziorvosi, gyermekorvosi és bizonyos helyeken a sportorvosi ellátást is. Mára az ország összes mentőautója rendelkezik már ezekkel a mobil EKG készülékekkel.
Az üzemeltetést végző IMS cég olyan AI-szoftvert fejleszt, amellyel a legritkább és legsúlyosabb szívbetegségek EKG eltérései is könnyebben felismerhetőek lesznek.
„Így a mentőorvos és a munkáját távolból segítő kardiológus még gyorsabb és pontosabb döntést tud hozni a legsürgősebb esetekben is” – hangsúlyozza Dávid Ilana, az IMS tulajdonosa, aki közel 35 éve építette ki a TTEKG rendszerét Magyarországon, és azóta is folyamatosan fejleszti a technológiát.
A mentőautókban használt TTEKG készülékek a beteg szívműködéséről készített felvételeket egy kardiológiai központba továbbítják, ahol a szakorvosok döntenek a további ellátásról, legyen az gyógyszeres vagy kórházi.
Ezzel jelentősen rövidült az infarktusos betegek ellátási ideje, és több mint 50 százalékkal csökkent a halálozások száma azokban az esetekben, ahol a mentősök és az orvosok a TTEKG-t és a mögötte álló betegirányítási-konzultációs rendszert használták szívinfarktus gyanú esetén.
Az új fejlesztés keretében az most több mint 70 ezer TTEKG felvételt és a hozzájuk kötődő diagnózisokat elemzik a számítógépek. Ezek a szoftverek ezáltal a legtöbb EKG görbét látott „nem humán szakértők” lesznek az országban.
A rendszer fél másodperc alatt lesz képes elemezni egy új EKG görbét, és előzetes véleményt adni az orvosoknak, a szakmai döntésük meghozatalához. A rendszer elindulása után várhatóan a háziorvosoknál és a pácienseknél kihelyezett készülékekre is kiterjesztik a fejlesztést.