Tippek arra, mit tegyünk, és mit ne tegyünk a mobil eszközeinkkel, hogy védjük őket a hőguta ellen
Hozzánk hasonlóan, a velünk „élő” mobil és más elektronikai eszközeink sem bírják az extrém meleget – figyelmeztet legújabb bejegyzésében a The Washington Post technológiai blogja.
Óvjuk a készülékeket a túlmelegedéstől
Tehát rájuk is oda kell figyelnünk, ha azt szeretnénk, hogy még sokáig velünk legyenek. Szerencsés esetben, bizonyos típusoknál figyelmeztetés jelenhet meg a mobilunk képernyőjén, ha a telefon túlmelegszik.
Ha ez megtörténik, ne az legyen az első lépésünk, hogy betesszük a telefont a hűtőszekrénybe, mert „hidegsokkot” kaphat.
Válasszunk inkább egy szelídebb formát, vegyünk ki a mélyhűtőből egy zacskó fagyasztott zöldséget, és csomagoljuk be egy konyharuhába.
Helyezzük rá az eszközt nagyjából egy percre, majd ellenőrizzük, hogy az visszanyerte-e a működését. Ismételjük meg a műveletet mindaddig, amíg a telefon vissza nem tér a működőképes állapotába.
Ne csak a gyereket ne hagyjuk az autóban!
Ami még fontos a túlmelegedés ellen, hogy a telefonunkat, vagy egyéb mobil eszközeinket (laptop, táblagép) se tegyük ki közvetlen napfénynek, és semmiképpen se hagyjuk az autóban, főleg nagy hőségben.
Ugyanis még az ugyancsak felforrósodó csomagtartó vagy a kesztyűtartó sem ideális tárolóhely ezeknek a készülékeknek.
„A mobil eszközök manapság lítium-ion akkumulátorokkal működnek. A litium különösen érzékeny a nagy melegre, főleg ha közben még töltjük is az eszközt. Ha túlzottan felmelegszik a készülék, akár ki is gyulladhat” – figyelmeztet a téma szakértője Bóday Tamás, a Cetin Hungary Zrt. kereskedelmi igazgatója.
Többet bírnak az okosórák, de rájuk is vigyázni kell
A viselhető eszközök is fokozott odafigyelést igényelnek. Igaz egy fitnesz- vagy okosóráknak bírnia kell a valamivel magasabb hőmérsékletet is, hiszen a testhőt még el kell viselniük, de az ennél jóval melegebb már nem tesz jót nekik.
A Samsungtól kapott tájékoztatás szerint az okosórák hőmérséklet tűréshatára a -20 Celsius foktól a +60 Celsius fokig terjed.
A bennük lévő processzor is nagyon hőérzékeny. Egy idő után a prémium márkák ki is kapcsolnak védekezésül.
Mindezekből következik, hogy bármennyire is a „kezünkre nőtt”, ne menjünk okosórával a szaunába, és főleg ne mártózzunk meg vele együtt utána „a bármilyen szaunás hűtőfolyadékban”.
A nagy hőingadozás hatására a páratartalom is bejuthat gomboknál, hiába az órák szigetelése.
Ha már nyár és tengerpart, nem árt azt sem tudni, hogy a sós tengervíz sem barátja az okosóráknak, kikezdi egyebek mellett a vízhatlansághoz oly fontos szigetelést.
Így reagálnak az akkumulátorok a nagy hőingadozásokra
Az okosórában a telefonhoz és a többi képernyős mobil eszközhöz képest maga az akkumulátor nagyon kicsi, a hűtése a szerkezet fémházán keresztül történik.
Az extrém hőséget azonban ezek a kis eszközök sem bírják, főleg a képernyő, amelyről a nagy meleg hatására leválhatnak a különféle ragasztott rétegek.
Hőségtől függetlenül még arra is érdemes vigyázni, hogy az ezekben a készülékekben lévő litium-ionos akkumulátorok a túltöltést még tudják kezelni, de nem igazán szeretik a teljes lemerülést, az úgymond mély kisütést.
Ezért szakértőtől kapott további jó tanács, hogy az akkumulátorok mindig legyenek valamilyen szinten feltöltve, mert kigázosodhatnak, felpuffadhatnak.
Megoldások a hőség okozta áramkimaradások esetére
Tervezzük meg, hogyan tudjuk folyamatosan működésben tartani az eszközeinket esetleges áramkimaradások idejére. Erre a power bankként ismert külső töltők nagyszerűen használhatók.
A lényeg, hogy ezek is legyenek feltöltve, állítsunk be akár havi emlékeztetőt a telefonunkban arra, hogy ellenőrizzük a külső akksi töltöttségét.
Azt is érdemes ellenőrizni, hogy a power bank töltőportja és töltőkábele kompatibilis-e a telefonunkéval.
Korlátozzuk a hőtermelő készülékek használatát
Az otthoni belső hőmérséklet kordában tartására is érdemes egyszerű, zöld megoldást találni. A nagyméretű elektronikai készülékek: televíziók, mosogatógépek és a számítógépek néha még kikapcsolt állapotban is hőt bocsátanak ki.
Ha nagyon meleg van, ajánlott ezeket akár ki is húzni a konnektorból. Hőség idején megfontolandó az is, hogy több napra előre főzzünk, az ételek felmelegítéséhez, akkor már elegendő a mikrohullámú, vagy a forrólevegős sütő.