Még mindig a hagyományos rádióhallgatás a legnépszerűbb itthon, de az online is rádiót hallgatók aránya is eléri már a 40 százalékot.
A Covid időszaka markáns nyomot hagyott a médiafogyasztási, ezen belül a rádióhallgatási szokásokon – állapítja meg a hírközlési Hatóság (NMHH) legfrissebb kutatása, ami 2019 I. és 2022 IV. negyedéve között vizsgálta, hogy mi magyarok hol és hogyan hallgatunk rádióműsorokat.
A kutatást az M-Meter Kft. (Scores Group)/Kantar Hoffmann Kft. készítette, megkérdezve a Magyarországon élő, 15 év feletti lakosságot. Kiderült, hogy az emberek az otthonukban rádióznak a legtöbbet, több mint háromnegyedük tesz így.
Az autó a második tipikus helyszíne a rádióhallgatásnak – ami a megkérdezettek 50-60 százalékára jellemző. A két nem összehasonlításában a nők leginkább otthon, míg a férfiak elsősorban autóban hallgatják kedvenc rádióműsoraikat. Munkahelyekre kevésbé jellemző a rádiózás, igaz, majdnem minden harmadik megkérdezett elválaszthatatlan a kedvenc csatornájától munkaidőben is.
A rádióhallgatás hazai helyszínei
Minél idősebb valaki, annál többet rádiózik az otthonában. Ennek elsősorban szociológiai okai vannak, az idősebb korosztály már nem jár napi szinten dolgozni, nem utazik annyit, több időt tölt otthonában.
A 60 év felettiek mellett a 19 évnél fiatalabbak is nagy arányban hallgatják a rádióműsorokat otthonaikban – ez a szakértők szerint bizonyára a szüleik szokásaival lehet összefüggésben.
Az autóban főként a középkorúak között (30–59 éves) hallgatják a rádiót, elsősorban a közép- és felsőfokú végzettséggel rendelkezők. A munkahelyen főként a középiskolai és szakmunkás végzettséggel bírók kapcsolnak kedvenc csatornájukra.
Az adatokból az is kiderül, hogy a hagyományos rádióhallgatás messze a legelterjedtebb , míg az online módon is rádiózók aránya 20–40 százalék körül mozog. Az alternatív rádióhallgatási módok gyakorisága jobbára stagnál vagy inkább csökken. Az interneten a többieknél kicsit nagyobb arányban hallgatnak rádiót a 30–59 évesek és a nem Budapesten élők.
Nem kell temetni a digitális rádiózást(DAB+,DRM) sem
A hazai digitális rádiózás kísérleti szakaszának 2020.őszi lekapcsolásáról elsőként hírt adó digitrendi.hu azóta is igyekszik a témát napirenden tartani. Információink szerint még nem kell véglegesen temetni itthon a technológiát, noha el kell ismerni, hogy elég megosztott a vélemény a kérdésben a hazai rádiózók és a szakemberek körében.
Vannak, akik szerint még nincsenek meg a feltételek a keresleti oldalon, amihez egyebek mellett az is kellene, hogy a lakosság meghatározó többsége rendelkezzen a megfelelő vevőkészülékkel. Egyelőre hiányzik a megfelelő tartalomkínálat is, ami persze az előbbiből is adódik, vagyis amíg nincs elég érdeklődő hallgató, addig a tartalomgyártók se lelkesednek a digitális tartalmak előállításáért. Ezzel együtt úgy tudjuk, hogy a digitális rádiós frekvenciák továbbra is rendelkezésre állnak.