A Galaxy S25 szériával kezdve a márka egy olyan új mobilbiztonsági megoldáson dolgozik, amely védelmet nyújthat a kvantumszámítógépek kódfeltörő képességeiből eredő fenyegetésekre.

Kvantum alapú mobilbiztonság

A kvantum-számítástechnika a modern technológia egyik legforradalmibb területét képviseli, jelentős problémamegoldó képességeket kínálva. A különböző kvantumalgoritmusok áttörést hozhatnak számos iparágban, egyebek mellett egyszerűsíthetik az ellátási láncokat vagy javíthatják a közlekedési rendszerek pontosságát.

Ez a hatalmas számítási teljesítmény azonban kockázatokkal is jár: a kvantumalgoritmusok képesek lehetnek egyes, jelenleg használt titkosítási módszerek feltörésére, így ennek a sebezhetőségnek a kezelése kritikus fontosságú a jövőbeli adatvédelemhez.

Bár a kvantum-számítástechnika várhatóan nem éri el azonnal a teljes körű alkalmazhatóságot, de a fenyegetésekkel szembeni védelemhez minél előbb ajánlott megteremteni a feltételeket.

A hackerek már most is spájzolnak bizonyos, de nem azonnali használatba vételre szánt adatokat, arra számítva, hogy a jövőben a kvantum-számítástechnika segítségével könnyedén dekódolhatják és felhasználhatják azokat.

Kvantum utáni kriptográfia

A Samsung a kvantum utáni kriptográfia technológián(PQC) dolgozik már. A fejlesztések során követi az amerikai Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (National Institute of Standards and Technology – NIST) által az ehhez a területhez ajánlott szabványokat.

Az ML-KEM (Module-Lattice-Based Key-Encapsulation Mechanism) algoritmus például a matematikai rácselmélet alapján alkalmaz olyan bonyolult, többdimenziós struktúrákat, amelyek nagyon megnehezítik a titkosítási kulcsok feltörését, még a kvantumszámítógépek számára is.

Az algoritmus ideális a csatlakoztatott eszközök közötti biztonságos kommunikációhoz, miközben erős védelmet ad, optimalizálja a teljesítményt és minimalizálja az adatátvitelt.

A szabványok az elektronikus információk széles körét védelmezik, a bizalmas e-mailektől kezdve az e-kereskedelmi tranzakciókig, később a felhőalapú adatok védelmét is biztosíthatják a kvantumfenyegetésekkel szemben is.

Felkészülve a kvantumkorszakra a cég bevezeti a megerősített posztkvantum adatvédelem (Enhanced Data Protection – EDP) funkciót a csatlakoztatott eszközök ökoszisztémáját védő Samsung Knox Matrix rendszerébe, ami nemcsak az okostelefonokban, hanem a TV-ken és más digitális készülékein is elérhetőek lesznek.

A megerősített adatvédelem funkció jelenleg a felhasználók adatainak végpontok közötti titkosítását teremti meg, amikor a személyes információk biztonsági mentésére, visszaállítására vagy szinkronizálására kerül sor a Samsung Cloud segítségével.

A PQC technológia integrálásával egy újabb védelmi réteg kerülhet a Knox Matrix rendszerbe, új szabványt teremtve a felhőalapú mobil-adatbiztonság terén. Ez a funkció először a Galaxy S25 sorozat készülékein érhető el, már jó előre biztosítva a fokozott védelmet a Galaxy felhasználók számára.