Magyarország is részt vesz a European Blockchain Services Infrastructure (EBSI) pilot projektjében, amelynek célja egy blokklánc alapú „európai uniós diploma” infrastruktúra kialakítása.

Az EBSI egy olyan digitális rendszert jelent, amely biztonságosan tárolja, az esetleges változásokat lekövetve kezeli az Európai Unió felősoktatási intézményeiben megszerzett diplomákat. A technológia megkönnyíti majd mind az egyetemek, mind a hallgatók számára a hiteles dokumentumokhoz való hozzáférést, hiszen azok maximális biztonság mellett bármikor, bárhonnan és bármilyen eszközről elérhetővé válnak.
A magyar pilot projekt három résztvevője: a Neptunt fejlesztő Campus Codeworks Zrt., a blokklánc technológiában jártas Galaxis, és a projekthez a felsőoktatással kapcsolatos módszertani hátteret nyújtó Gábor Dénes Egyetem.
Az Európai Unióban 4 ezer felsőoktatási intézmény működik, és 17 millióra tehető a felsőoktatásban tanuló hallgatók száma. Jelenleg nincs az EU-n belül olyan digitális, dinamikus adatbázis, amely a felsőoktatásban szerzett diplomákat biztonságosan tudná tárolni és kezelni.
A diplomakibocsátási folyamatot nem érinti a fejlesztés
Az EBSI projekt keretében létrejövő struktúra megteremti ennek a technológiai hátterét. Fontos, hogy a projekt nem a diplomakibocsátási folyamatot egységesíti, az továbbra is úgy marad, ahogy volt, országos, és intézményi szinten egyaránt, hanem magát a diploma hitelességét és annak információ tartalmát kívánja a blokklánc technológiával digitálisan is elérhetővé és ellenőrizhetővé tenni.
A Digital Europe Program által meghirdetett projekt keretében 18 ország 30 résztvevőjével zajlik a munka, amelyben minden ország a helyi, saját felsőoktatási rendszeréhez igazodva végzi a fejlesztést. A hazai pilot projekt várhatóan nyár elejére készül el.
Fontos, hogy a projekt magát a diploma hitelességét és annak információ tartalmát kívánja a blokklánc technológiával digitálisan is elérhetővé és ellenőrizhetővé tenni.
„Szerencsés helyzetből indulunk, hiszen nálunk a kiindulási pontot a Neptun Egységes Tanulmányi Rendszer adja, amely a hazai felsőoktatási intézményeknek Európában egyedülálló módon biztosít közös platformot. Feladatunk egy interfész megalkotása, amely kapcsolatot teremt a központi EBSI Vector Blockchain és az intézményi Neptun rendszerek között.
A megoldás támogatja a diplomák hiteles, digitális kezelését, kiadását, érvénytelenítését és frissítését, valamint egyszerűsíti az egyetemek közötti adatáramlást – akár határokon átívelve is” – mondja Varga József Zoltán, a Campus Codeworks Zrt. vezérigazgatója.
A pilot program keretében született technológiai megoldás lehetővé teszi, hogy Magyarországon akár már jövő évtől elérhető legyen a digitális diploma adatbázis, amely nemcsak a friss, hanem idővel a korábban kibocsátott diplomákat is kezelni tudja.
„Cégünk sok éves nemzetközi tapasztalattal rendelkezik blokklánc és okos szerződés programozásban. A diplomák blokkláncra kerülése biztonságos és transzparens hitelesítést jelent, amelyet később könnyen tovább lehet fejleszteni egyéb oktatási témákban, így az EU-ban is egyre népszerűbb mikrotanúsítványok esetében” – emeli ki Fábián Gergely, a Galaxis AG vezérigazgatója.
„Az EBSI jelentős mérföldkő a felsőoktatás és az élethosszig tartó tanulás területén, hiszen a blokklánc technológia alkalmazásával minden diploma, sőt akár a mikrotanúsítvány vagy egyéb képzést igazoló oklevél is könnyen és hitelesen elérhető lesz bárhonnan és bármikor online módon” – húzza alá Dietz Ferenc, a Gábor Dénes Egyetem elnöke.