Nincs könnyű dolga a robotfűnyíró gyártóknak a „traktorországnak tartott” Magyarországon – hangzott el egy szakmai kerekasztal beszélgetésen.

Kerti robotok

A kerti munkát könnyítő automatizált megoldások egyre több helyen elfogadottak a világon. Az okosszenzor és adatvezérelt rendszer alapú precíz és időtakarékos megoldások csökkentik az emberi munka iránti igényt.

Erre fejlődik a kerti robotika

A kerti robotika fejlődése követi az automatizáció trendjét, megkönnyítve az emberi beavatkozást igénylő, fáradságos házimunkákat.

„A jövő mindennapi élete a gyárakban már jól látható trendeket követi: szenzorokat helyezünk el, amelyek otthonon belüli minihálózatként kommunikálnak a kerti gépekkel.

A munka így sokkal pontosabbá válik, miközben az emberi részvétel, beavatkozás redukálódik: könnyebbé teszi a házimunkát és időt takarít meg a felhasználók számára” – mondta el Kánai András jövőkutató és kommunikációs szakember.

Hozzátette: megfigyelhető egyfajta innovációs mozgás a kertek világában is, az üzletitől a fogyasztói világ felé. Ilyen például az automatikus öntözés, amely először nagyüzemi projektekben jelent meg, de hamar megtalálta az utat a magánkerti felhasználás felé is.

A jövőkutató úgy látja, hogy a kertápolásban is egyre nagyobb szerepet kapnak az adatalapú megoldások, ilyenek a növényfigyelő rendszerek és a mesterséges intelligencia algoritmusok.

Ezek az algoritmusok képesek időben jelezni a növénybetegségek tüneteit is, megelőzve a komolyabb károsodást. Egyre jobban terjednek a különböző kerttervező szoftverek és webes alkalmazások is, amelyek használatához amúgy nem kell akadémiai szintű tudás.

A jövő az okoskerteké

A koncepció az intelligens technológiai megoldások integrációját jelenti a kertészkedésben. Az okoskertekben használt eszközök valós időben gyűjtik, és elemzik az adatokat, optimalizálva a növénygondozást.

(Ennek kapcsán nemrégiben egy hasonló projektről írtunk egy csehországi mintafarm kapcsán, ahol a növénygondozáson túl, már eprészkedő robotokat is használnak.)

Az ilyen rendszerek időt és energiát takarítanak meg, csökkentik a víz- és energiafelhasználást is, így is védve a környezetet.

A jövőkutató szerint a városi lakosok számára kiemelten fontos lesz a klímavédelemmel összefüggő kérdések kezelése, a vízpazarlás és –felhasználás, valamint az energiafelhasználás.

Kánai András úgy látja mindehhez gondolkodásmód-váltásra is szükség lesz, hogy a szenzorokkal felszerelt, mobilról is irányítható kerti rendszerek minél szélesebb körben terjedhessenek, és ne csak egy szűk, a technikai újdonságok iránt fogékony réteg használja.

Egyre kelendőbbek a prémium kategóriás robotfűnyírók

Annak ellenére, hogy Magyarország traktorországként van nyilvántartva ebben a termékkategóriában, vagyis nálunk a nagyobb területen kertészkedő embereknek még idegenek a robotfűnyírók.

Inkább ragaszkodnak a gazdák a jól bevált traktorokhoz és paradox módon ott viszont már keresik az önjáró változatokat is. Igaz a tömeges megjelenésükre még legalább egy évtizedet várni kell.

Mégsem panaszkodhat a Husqvarna, robotfűnyíró családjának az Automowernek az értékesítése Magyarországon folyamatosan növekszik, különösen az utóbbi két évet tekintve.

Az ebből a termékkategóriából származó bevételek hat év alatt több mint tízszeresére emelkedtek és 2023-ban elérték az 1,7 milliárd forintot, idénre 2 milliárd forint körüli bevételt terveznek. (Hét évvel ezelőtt a vállalat magyar piacról származó bevétele még csak a tizede volt a tavalyinak.)

A múlt évben közel 2300 darab robotfűnyíró talált itthon gazdára, az idei terv pedig már meghaladja a 3 ezer darabot.

„Az európai trendekhez igazodva a vásárlók egyre inkább a prémium, automatizált megoldásokat részesítik előnyben, különösen a gyepápolásban. Az Automower robotfűnyírók értékesítése a legerősebb termékkategóriává vált, és az előzetes várakozások szerint 2026-ra az ebből származó bevétel már elérheti a 3,2 milliárd forintot” – mondta el Volonics Zoltán, a Husqvarna értékesítési vezetője.

Itt a nagyobb gyepfelületeken versenyképes változat

Magyarországon is megjelent a CEORA robotfűnyíró, a Husqvarna legújabb fejlesztése, amely a nagy területek, sportpályák, parkok és ipari parkok ápolására alkalmas, akár 75 ezer négyzetméterig is. A készülék vágási kapacitása eléri a 226 m²/óra és 1800 m²/óra közötti értéket.

Kerti robotok

Az új készülék az EPOS (Exact Positioning Operating System) technológiával van felszerelve, amely centiméter pontosságú navigációt tesz lehetővé, kiküszöbölve a hagyományos vezetékek szükségességét.

Az intelligens szenzorok folyamatosan figyelik a környezetet, és azonnal reagálnak a változásokra, optimalizálva a karbantartási folyamatokat és javítva a gyep egészségét.

Könnyű szerkezete és alacsony energiafogyasztása fenntartható megoldást jelent, és a szerkezet egy speciális applikációval távolról is irányítható és testre szabható.

A CEORA jól hasznosítható az iparban és az önkormányzatoknál is. A készülék flottakezelési lehetőségei több gép egyidejű, szinkronizált működését is lehetővé teszik.

„A központi vezérlés és monitorozás révén az üzemeltetők könnyedén kezelhetik és optimalizálhatják a robotok működését, ráadásul a karbantartási igénye minimális” – tette hozzá Volonics Zoltán.

A terméket január óta lehet kapni Magyarországon is, kétféle méretben. Az áruk kereskedőtől és típustól függően 6,7 – 8,5 millió forint között mozog.

A precíziós nyírás, amelyet az EPOS technológia tesz lehetővé, különösen fontos a sportpályák és parkok esetében, ahol a gyep egyenletessége és minősége kiemelt fontosságú.

A rendszeres, gyakori nyírás javítja a gyep sűrűségét és egészségét, miközben csökkenti a gyomnövények és a kártevők megjelenését.

Moduláris platform és tervezett további kiegészítők

A cserélhető vágóasztalok és a tervezett adaptálható kiegészítők révén a rendszer rugalmasan alkalmazkodik a különböző kertészeti igényekhez. A jövőbeli fejlesztések közé tartoznak a labdaszedő, vonalfestő, műtrágyaszóró és további intelligens kiegészítők.

A kertészeti és erdészeti termékeket, köztük számos önjáró készüléket gyártó több mint 300 éves múltra visszatekintő svéd Husqvarna évtizedek óta meghatározó szakértője és szereplője a robotfűnyíró-technológiának.

A cégcsoport évente többmillió ilyen készüléket értékesít világszerte. Közülük az eddigi legnagyobb teljesítményű robot fűnyíró a bemutatón 45 perc alatt nyírta le a Groupama aréna pályájának a felét.