Jönnek a digitális technológiák, a drónos gyomirtás és permetezés, az öntözésirányító rendszer, megjelennek a robotok és az autonóm járművek.

Digitalizáció az agráriumban

Jó példákat láthattak ennek bizonyítására az ágazat héten megrendezett legnagyobb kiállítására, az AGROmashEXPO-ra és AgrárgépShow-ra látogatók. Nagyobb szabású fejlesztések mennek végbe a magyar agráriumban, megjelennek a földeken a drónok, a csúcstechnológiát képviselő traktorok és öntözőrendszerek is.

A változás pozitív hatását igazolják vissza az ágazati kereskedők, köztük a piac meghatározó szereplőjének számító Axiál Kft. beszámolója is.

Ami már a jelen – gyomirtás drónokkal

„Ma két fő irány van a mezőgazdasági fejlesztések területén. Az egyik a technológiai, amelynek révén a hatékonyabb, precízebb gazdálkodást elősegítő megoldások épülnek be az agráriumba. A másik a zöld irány: a környezet, a talaj és az emberi egészség védelme. Az újdonságoknak köszönhetően évtizedes gyakorlatokkal szakítanak a mezőgazdasági szereplők, és sokkal hatékonyabbá válik a termelés. A gyomirtás például teljesen új alapokra helyezhető a drónok és kamerarendszerek segítségével, akár vegyszerek nélkül is” – mondta Medina Viktor, a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ)igazgatója.

A díjazott megoldások között ott van a fent említetten kívül az év traktorjának választott, háromszög alakú gumihevedereken közlekedő, nagyteljesítményű Claas munkagép és az új öntözésirányítási rendszer, amelynek segítségével nem kell annyi időt tölteni a földeken.

Átalakulóban a munkaerőigény

Ezeknek az újításoknak köszönhetően erőforrás-igényes régi gyakorlatokkal szakíthat a mezőgazdaság – véli a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége(MEGFOSZ). Bár lassan elérkezünk az önvezetés az autonóm járművek és a robotok korába, de a szakma szerint az ezeket a rendszereket kezelőkre, szerelőkre és agrárgépészekre hosszú távon is szükség lesz.

Utóbbiaknak ismerniük kell az adott gépet vezérlő legmodernebb szoftvereket, informatikai rendszereket, mert nagyon értékes eszközökről, finommechanikai gépekről van szó. Az igazgató hozzátette, hogy a jövő agráriuma kényelmes, high-tech gépekkel való hatékony munkát és valódi karrierlehetőséget jelenthet a fiatalok számára is, akár hosszú távra. A szakma már nem csak férfiak, hanem a nők számára is vonzó pálya lehet.

Az átálláshoz szükséges finanszírozási háttér

A korszerűsítéshez megfelelő finanszírozási háttér szükséges, erről beszélt Göblös Gergely az MBH Csoporthoz tartozó Euroleasing Zrt. eszköz üzletágának vezetője.

Hozzátette: „a mezőgazdasági eszközök lízingcégek általi finanszírozása az elmúlt öt évben évről-évre növekedett, tavalyelőtt elérte a 132 milliárd forintnyi eddigi rekordösszeget. Az elmúlt esztendőben az Euroleasing agrárüzletága finanszírozta a mezőgazdasági gépek harmadát. Továbbra is elérhetők a kamattámogatott lízing konstrukciók: a Széchenyi Lízing Max+, vagy az EXIM Bank által kínált Baross Gábor Hitelprogram+ lízingterméke”.

Nagy az érdeklődés a digitalizációs pályázatok iránt

Az eseményre időzíti a mezőgazdasági és építőipari gépkereskedelemmel foglalkozó AXIÁL Kft. az évértékelő tájékoztatóját. Az idein Harsányi Zsolt, az AXIÁL Kft. tulajdonos-ügyvezetője a kül- és belgazdasági nehézségek felsorolása mellett pozitív hatásúnak jellemezte a digitalizációs pályázatok áthúzódó kifutását, aminek köszönhetően a tavalyi első félében újabb jelentős gépeladási forgalmat generált a cég.

A második félévben az agrártermelést érintő negatív hatások felerősödtek, de a cég, jelentős részben a több területen is digitalizált működésének köszönhetően, saját állítása szerint jól kezelte a kihívásokat. Az éves árbevétel megközelítette az egy évvel korábbi 150 milliárd forintos szintet.

Folytatódtak az infrastrukturális beruházások, három vidéki telephelyen fejlesztve az ügyfélkiszolgálást és a munkakörnyezetet, sikeresen lezajlott a SalesForce alapú vállalatirányítási rendszer bevezetése.

Átalakul a vállalatcsoport is, a jövőben az AXIÁL Csoport nevet használja, a portfólióba nemcsak a három fő szolgáltató (AXIÁL, MANAX, AFS), hanem az alapító Harsányi család több mezőgazdasági vállalkozása, köztük a szántóföldi növénytermesztő és állattenyésztő cég is.

Az idei évet illetően folytatódik az infrastrukturális fejlesztési program, a korábbi években megkezdett IT-projektek előnyei 2024-ben jelentkeznek. A partnerfókuszú projektek mind a gyorsabb, hatékonyabb és kényelmesebb ügyintézést segítik.

Ide sorolható a saját fejlesztésű farmmenedzsment alkalmazás, a mAXI-MAP, amely a mezőgazdaság digitalizációjához kapcsolódó Trimble Vantage szolgáltatások központi eleme, és amely január végére teljes informatikai megújuláson esik át, mintegy 100 millió forintos fejlesztés keretében.