A vártnál hosszabb távú felfutással számolhatnak a céges magánhálózatokban érdekelt piaci szereplők. A privát LTE/5G hálózatok kiépítésére fordított világméretű kiadás még négy év múlva is csak töredéke lesz a nyilvános hálózatokra fordítottakénak.
A céges magánhálózatok kiépítésére 2022-ben még egymilliárd dollárt fordítottak világszerte. A költés 2028-ra ugyan 9,2 milliárd dollárra is nőhet, de ez utóbbi összeg sem éri el még az 5 százalékát sem a nyilvános hálózatokra fordított kiadásoknak.
Ennél látványosabb ütemű a bővülés, ha a privát LTE/5G hálózatok számát nézzük, amely a 2022-2028-as időszak alatt 4 ezerről 60 ezer fölé is ugorhat – derül ki az Analysys Mason friss jelentéséből.
Az elemzőcég a magán LTE/5G hálózatot olyan mobilhálózatként határozza meg, amelyet kifejezetten egy egyéni vállalkozás számára építettek ki, és ahol a hálózati elemek legalább egyike – csomagkapcsolt mag- vagy rádióelérési hálózat – a helyszínen telepítve van. Az elemző cég nem sorolja ebbe a kategóriába, a nyilvános infrastruktúrán alapuló virtuális magánhálózatokat.
A legnagyobb megrendelő az ipar
A magánhálózati kereslet főként az iparban, azon belül is bizonyos kiemelt ágazataiban jelentkezik: elsősorban a feldolgozóiparban, valamint a szállításban és a bányászatban.
A feldolgozóiparban az automatizálás és a költségmegtakarítás ösztönzi a magáncélú mobilhálózat használatát. Az ágazatban világszerte számos kisebb méretű gyár működik, ellentétben az olyan ágazatokkal, mint a bányászat, amelyek kis számú nagy telephelyet jelentenek.
Ennek megfelelően az elemző előrejelzése szerint 2028-ra a feldolgozóipar adja majd a kiépített magánhálózatok több mint felét.
A magánhálózatok részesedése ágazatonként
A főbb mozgatórugók és akadályok
A hatékonyságnövekedés és a rugalmasság más technológiákkal szemben kulcsfontosságú mozgatórugói az elfogadásnak; a költség és a bonyolultság pedig akadályt jelent.
A magánhálózatokra fordított kiadások fő mozgatórugói:
– Működési hatékonyság. A nagyvállalatoknál már jó ideje folyik a digitális átalakítás. Privát hálózatokat használnak a folyamat támogatására, a vállalkozások adatainak digitalizálására és új digitális termékek és szolgáltatások létrehozatalára. A folyamatok automatizálását és az eszközök távvezérlését gyakran emlegetik a magánhálózatok használatának motivációjaként.
– A régi/vezetékes hálózatok cseréje. A vezeték nélküli magánhálózatok rugalmas és viszonylag költséghatékony alternatívaként támogathatják az olyan felhasználási lehetőséget, mint amit az automatizált, irányított járművek jelentenek.
– A wi-fi hálózatok korlátai. A privát LTE/5G-t ritkán alkalmazzák a meglévő wi-fi hálózatok teljes helyettesítésére. A két technológia együtt él majd a jövőben is. A privát mobilhálózat támogatni fogja azokat az alkalmazásokat, ahol a wi-fi teljesítménye korlátozott.
Ez magában foglalja a nagy telephelyek kültéri lefedettségét, ahol a wi-fi nem igazán költséghatékony, és a beltéri helyszíneket, például a gyárépületeket, ahol a dedikált privát spektrum jobban teljesít, mint a wi-fi „zajos” jelkörnyezetben.
A magánhálózatok kiépítésének főbb korlátai:
– Költség. A privát hálózat a drágább beruházások közé tartozik. A legtöbb telepítés ma egy dedikált, helyszíni modellen alapul, amely capex és opex elemet is tartalmaz, és ami jelentős előzetes befektetést is igényelhet. Fokozatosan megjelennek az alternatív, csak opex-alapú árazási modellek, amelyek alkalmasabbak lehetnek a kis- és középvállalkozások (kkv-k) számára. Ennek ellenére a magánhálózatok továbbra sem lesznek olyan olcsók, mint a wi-fi.
– Bonyolultság. A piac nagymértékben testre szabott, és az egyedi követelmények méretkorlátokat szabnak. Az ágazati elvárások változatosak; még egy ágazaton belül is eltérőek a vállalati igények. Ez megnehezíti a privát-hálózati szolgáltatók számára a máshol is használható ajánlatok kidolgozását.
– Eszközök. Az 5G eszközök drágák és ma még nem eléggé széles körben elérhetők. A berendezések költsége és az eszközök rendelkezésre állása idővel javulni fog, ahogy a magánhálózati ökoszisztéma fejlődik, és a magánhálózati szolgáltatók is idomulnak majd a változásokhoz.
A vállalatok ideális esetben azt szeretnék, ha a magánhálózatok olyan egyszerűen telepíthetők és kezelhetők lennének, mint a wi-fi, de a privát mobilhálózatok jelenleg kiterjedt hálózattervezést, rendszerintegrációt és folyamatos támogatást igényelnek.
A magánhálózatok közel fele 5G -re épül 2028-ban
Az elemzők szerint 2022 végén a privát LTE/5G hálózatok 75%-a használt LTE-t, de ez az arány 2028-ra 53%-ra csökken. A privát 5G iránti érdeklődés nagy, az eszközök korlátozott elérhetősége és a költségek ugyanakkor hátráltatják a szélesebb körű alkalmazását.
A magánhálózatok megosztása technológia szerint
A magánhálózatok kilátásai hosszú távon attól is függenek, hogy a szolgáltatók csökkentik-e a költségeket és a hálózatok bonyolultságát
A privát LTE/5G hálózatokat eddig többnyire nagyvállalatok telepítették, és várhatóan ez a tendencia folytatódik a következő években is.
Ha a piac ezen szegmense telítődik, vagy a megrendelések mérséklődnek a magánhálózati szolgáltatók a kisebb cégeket is célba veszik majd. A szolgáltatóknak úgy kell módosítaniuk az ajánlataikat, hogy azok elég olcsók és egyszerűek legyenek ahhoz, hogy a kkv-k is elfogadják.
A magánhálózati szolgáltatók fokozatosan tesznek lépéseket ennek érdekében is, rugalmas árazási lehetőségekkel és például hibrid kiépítési modellekkel, de néhány évbe biztosan beletelik, mire ez elterjed a piacon.