A világon keletkező műanyaghulladéknak nagyjából a fele jut el a hulladéklerakókig, és csupán a 9 százalékát dolgozzák fel megfelelően. Van egy új megoldás, amivel hatékonyan növelhető az újrahasznosítása.

Műanyagok tömeges újrahasznosítása

Az előrejelzések szerint a műanyag iránti globális kereslet 2060-ra a mostani háromszorosára is bővülhet majd, az óceánokban lévő műanyag mennyisége pedig meghaladja majd a halakét.

A kereslet kielégítése és a környezetszennyezés megfékezése érdekében egyaránt drasztikus változásokra van szükség a műanyagok kezelésében.

A műanyag újrahasznosítás első nyílt automatizált rendszere

A probléma megoldására az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén működő Schneider Electric összefogott a PET (polietilén-tereftalát) vegyi újrahasznosításával foglalkozó GR3N-nel.

Céljuk, hogy létrehozzák a műanyag újrahasznosítás első nyílt automatizált rendszerét.

A GR3N már rendelkezik egy saját fejlesztésű MADE (Microwave Assisted DEpolymerization – mikrohullámmal támogatott depolimerizáció) megoldással, ami kémiai építőelemeire bontja a PET-et.

Ezekből újrakombinálva új, a csomagoláshoz és a textíliákhoz használható PET-pelletet lehet előállítani. A lúgos hidrolízisen alapuló, és a ma ismert eljárásokhoz képest nagyobb mennyiségű szennyeződés kezelésére is alkalmas technológiával a nehezen újrahasznosítható műanyaghulladékok is bekerülhetnek a körforgásos gazdaságba.

Ezt a megoldást kombinálták idén tavasszal a GR3N egyik olaszországi telephelyén a Schneider nyílt automatizálási technológiájával, az EcoStruxure Automation Experttel.

Az első ilyen üzem Spanyolországban nyílik meg

A teszt helyszínéül szolgáló üzemben mára az összes olyan technológiát alkalmazták már, amelyeket majd a Spanyolországban tervezett első, ipari méretű létesítményben használnak majd.

Az ottani üzem a tervek szerint évente több mint 40 ezer tonnányi PET-hulladék feldolgozására lesz alkalmas. A GR3N megoldás moduláris, szoftveresen definiált, de hardverfüggetlen technológia.

A szoftver alapú automatizálási rendszer szétválasztja a hardvert a szoftvertől, gyártótól függetlenül lehetővé téve az eszközök és berendezések szabad összekapcsolását az architektúra rétegei között. Ez az üzem ipari műveleteinek digitális gerinceként működik, és lehetőséget teremt megalapozottabb döntések meghozatalára. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy a MADE egyben az automatizálási rendszerek új generációjának technológiai demonstrációja is legyen, amelyeknél az OT és az IT összefonódása lehetővé teszi a fejlett funkciók kihasználását az üzemirányítás és az adatelemzés számára.

„A szoftveresen definiált automatizálás és a hardverfüggetlenség révén gyorsan átkonfigurálhatjuk a rendszereinket, ahol lehetőséget látunk a hatékonyság növelésére, miközben a rendszer hardver-független jellegének köszönhetően elkerültük az ellátási lánc problémáit. Erre van szükség ahhoz, hogy a fejlett műanyag-újrahasznosítás nagyobb léptékben megvalósulhasson” – mondja Fabio Silvestri, a GR3N marketing- és üzletfejlesztési vezetője.

„A teljes termékcikluson átívelő integráció, a modularitás, valamint a szoftveres automatizálási megoldások biztosítják a skálázhatóságot, és megnyitják az utat a fejlett analitikához. A GR3N-nel közös projekt ezt demonstrálja, javítva a megoldás rugalmasságát, skálázhatóságát és hatékonyságát” – emeli ki Christophe de Maistre, a Schneider Electric „Energy & Chemicals, Industrial Automation” üzletágáért felelős elnöke.