Az Életrevalók sikerfilm analógiájára indul el a Magyar Telekom és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Netrevalók című közös programja. Ebben könyvtári foglakozásokon adják át a tinédzserek a digitális világban megszerzett tudásukat a baby boomer generáció, vagyis az idősebbek számára.

Digitális tuning tinédzserektől baby boomereknek

A párhuzamba hozott film egyfelől az életigenlésről, másfelől a lelki erőt is adó, egyben hasznos segítségről szól. A Telekom kezdeményezésében az előbbit képviselik az idősebbek, akik gyakran érzik magukat a mindennapi életüket befolyásoló digitális megoldások útvesztőjében, de nyitottak ezek megoldására.

Utóbbit pedig azok a középiskolások nyújtják, akik örülnek, ha fontosak lehetnek mások számára, és személyre szabottan, saját tudásszint és érdeklődés alapján szívesen megismertetik a „régebb óta fiatal” korosztályt, a nekik szükséges digitális megoldásokkal.

Digitális korszakos határ a 70 év

A KSH 2022-es népszámlálási adatai szerint a 18 évesnél idősebb magyar lakosság több mint 32 %-a, mintegy 2,5 millió ember 60 év feletti. A digitális eszközhasználatot tekintve azonban nagyon jelentős a szakadék a 70 év alattiak és az azon túliak között.

Míg az előbbiek több mint a háromnegyede már rendszeres okostelefon-használó, és bő kétharmaduk napi szinten internetezik is, addig a 70 év felettiek több mint a negyede egyáltalán nem használ mobiltelefont, okostelefonnal csak az egynegyedük rendelkezik, 63%-uk pedig még SMS-t sem küld a telefonjáról.

A kezdeményezés nem újkeletű sem a távközlési szolgáltató, sem a könyvtár életében. Mint korábban megírtuk, előbbi partner még 2019 tavaszán hirdette meg a Legyél te is MOST generációs! programját. A mostanihoz hasonlóan a kampány Budapesten indult, majd még abban az évben kiterjesztették a vidéki régiókra is.

Ennek során a fővárosban és országszerte hét régióban középiskolákkal és helyi civil partnerekkel együttműködve, diákok nyugdíjasoknak tartottak digitális képzéseket. A kezdeményezésben az indulása óta mintegy 59 ezren vettek részt. Meglepő fordulat, hogy a résztvevőkből több mint a 90 százalék online módon, a többiek személyesen.

A könyvtár a generációk közös találkozási pontja lett

Ezt a kezdeményezést újította meg a Telekom a Netrevalók elindításával, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárral partnerségben. Utóbbi kapcsán a fiatalok és idősek találkozásához is szükség van olyan állandó fizikai térre, amit a könyvtár képviselhet, amelyben mindkét korosztály otthon érzi magát.

A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár is vállalta a maga szerepét a digitalizáció terjesztésében. Már két évtizede annak, hogy megszervezte az első alapfokú internethasználati képzéseit, amelyeken azóta több ezren – elsősorban idősek – vettek részt, eleinte még könyvtárosok segítségével, de aztán egyre gyakrabban közösségi szolgálatos diákok bevonásával.

Így működik a program

Az ingyenes foglalkozásokra Budapest 24 kijelölt könyvtárában, havonta egyszer, minden hónap második szerdáján, rögzített kétórányi időpontban kerül sor, előzetes regisztráció alapján.

A találkozások általában valamilyen alaptémához kapcsolódnak, de a digitalizáció más területét is érinthetik, legyen az a közösségi média használata, az e-könyvek, az internetbiztonság, az online kapcsolattartás és ügyintézés, közlekedés, utazástervezés, képszerkesztés, digitális fotózás, egészség és a sport.

A foglalkozásokon a saját okoseszközökön kívül, a programfelelős szervezetek által rendelkezésre bocsátott egyéb infokommunikációs készülékek is.
A program nagykövetei a kezdeményezés által megszólított két generációt képviselik Endrei Judit nyugdíjas televíziós szakember és Ungvárszki Dániel, vagyis a népszerű fiatal influenszer Ungdani személyében.

A kezdeményezésből több szinten is profitálhatnak a résztvevők és maguk az ötletgazdák, mert mint Pereszlényi Zoltán, a Telekom kereskedelmi vezérigazgató-helyettese fogalmaz:

„A digitalizáció nem feltétlenül elidegenít, hanem a kapcsolatteremtést, a generációk közötti kommunikációt, megértést és elfogadást is hatékonyan elősegíti. A közös munka során a fiatalok is rengeteget tanulhatnak: fejlődhet az empátiájuk, kommunikációs és együttműködési készségük, valamint olyan képességeik is erősödhetnek, mint a kritikus gondolkodás, a komplex problémamegoldás vagy a kreativitás.

A résztvevők visszajelzéseiből üzleti szempontból és munkaadóként mi is sokat tanulunk, egyfelől a Z generáció gondolkodásmódjából, másfelől az idősek digitális felzárkóztatásával számukra is olyan szolgáltatásokat tudunk kialakítani, amelyekre a leginkább szükségük van.”

Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója a maguk szerepét és hasznát így látja:

„A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár egyik kiemelt célja a digitális befogadás és műveltség támogatása. Törekvésünk a különböző célcsoportok digitális kompetenciáinak élményalapú fejlesztése, ezért indítottuk idén a Könyvtár PRO – programozás, robotika foglalkozásokat gyerekeknek.

Az olvasóink mintegy 20%-át kitevő idősekre tekintettel pedig fontosnak tartjuk a hasonló korábbi kezdeményezéseink nyomán a Netrevalók program megvalósítását is.”

A Netrevalók program foglalkozásaira a www.helloszulo.hu/netrevalokoldalon keresztül regisztrációt követően a diákok és az idősek is online jelentkezhetnek.