A közelmúltbeli sorozatos műholdindítások javították a Starlink teljesítményét Európában is, és ezzel versenyképes szélessávú hálózati megoldásként erősítették a pozícióját – derül ki egy szakértői elemzésből.

Szélessávú megoldás lehet a műhold
Forrás: pixabay.com

Bár Európa jelenleg nem a legnagyobb piaca a műholdas távközlésnek más nagy földrajzi régiókhoz képest, de ahol kisebb az optikai hálózatok sűrűsége és a lakosság nagyobb része vidéken él, az alacsony Föld körüli pályán (LEO) keringő műholdak az adott térség kapcsolódási eszköztárának fontos részévé válnak – állapítja meg az Ookla témához kapcsolódó friss kutatása.

Miközben az Európai Unióban már olyasfajta elemzések látnak napvilágot, amelyek nem is olyan hosszú távon a vezetékes net végét jósolják a klasszikus mobilhálózatokhoz kapcsolódó internettel szemben, egyre gyakrabban tűnik fel a színen a műholdas távközléssel kapcsolatos jövőkép is.

Ez a technológia is, hasonlóan az első GSM-korszakéhoz, nem mindig a megfelelő ütemváltásban kerül elő. Maguk a műholdas vevőeszközök már elérhetők, amivel a helyhez kötött szélessáv elérhető, de a végfelhasználói mobil eszközökből, műholdképes okostelefonokból még választékról egyáltalán nem beszélhetünk, csak egy-két modell képes valamilyen szintű műholdas kapcsolatra is.

A Starlink elfogadottsága ugrásszerűen növekszik Európában

Az Elon Musk portfoliójában megtalálható SpaceX-hez kötődő Starlink hálózat vezető pozíciót szerzett a LEO-piacon, mind Európában, mind világszerte. A világméretekben több mint 7 ezer műholdból álló hálózatával mind a lefedettséget, mind a kapacitást tekintve a legfejlettebbek közé tartozik, és már Európa nagy részén is képes szélessávú hozzáférést biztosítani.

Szélessávú megoldás lehet a műhold

Az alacsony pályán keringő holdakat a Földnek csak egy bizonyos pontjáról lehet megfigyelni, azt is rövid ideig, a folyamatos lefedettség megteremtésére nagyszámú ilyen műholdra van szükség.

A Starlink elfogadottsága ugrásszerűen megnőtt Európában, még olyan váratlan helyeken is, mint London – ahol a hálózati kapacitás már kimerült, és a szolgáltatói ajánlatok elfogytak -, a SpaceX gyorsan lépett, hogy megerősítse a helyzetét.

A társaság gyarapította a földi állomások sűrűségét növelő beruházásokat, és a múlt év második felében új műholdakat is indított.

Ezek mind hozzájárulhatnak a Starlink európai teljesítményének a további javulásához, és még jobban felvehetik a versenyt a kontinensen intenzíven zajló lakossági optikai szálas beruházásokkal(FTTH).

Javultak a technológia késleltetési mutatói

Vegyük a késleltetést, ebben jelentős javulást mutat a műholdas technológia a Starlink-felhasználók számára Európa-szerte.

A Föld és az űr közötti hatalmas távolságok legyőzése adattovábbítás céljából régóta kihívást jelent a műholdas szolgáltatók számára, hogy a késleltetés terén is felvegyék a versenyt a földi vezetékes szélessávú szolgáltatásokkal.

A Starlink LEO-rendszere változást hozott ezen a téren, jelentősen javítva a késleltetési teljesítményt a többi műholdas rendszeréhez képest. Az utóbbi két évben a SpaceX arra összpontosított, hogy csökkentse a szolgáltatása és a földi vezetékes szolgáltatók által nyújtott teljesítmény közötti különbséget.

Ennek érdekében a hálózatán keresztül igyekezett lefaragni a távolságot és az adatátvitelek számát, jelentősen bővítve a műholdkonstellációját Európa fölött.

A közvetlenebb útvonal-választás érdekében növelte a műholdak közötti kapcsolatokat -, és növelte a földi állomások sűrűségét a földi internettel való kapcsolatok optimalizálása érdekében.

Az Ookla Speedtest Intelligence adatai szerint a 2023. negyedik negyedéve és 2024. negyedik negyedéve között több mint egy tucat európai országban kétszámjegyű csökkenést mutatott a medián késleltetési idő.

A Starlink-felhasználók a kontinensen belül a múlt év végén Nyugat-Európában tapasztalták a legalacsonyabb medián késleltetési időt, ami a piacvezető Egyesült Királyságban 41 ms, és a még dobogósoknak számító Belgiumban és Luxemburgban egyaránt 46 ms-mal állt az élen.

A Starlink európai jelenlétében ugyanakkor a késleltetési eredmények országonként jelentősen eltérnek. Dél-Európában Cipruson (144 ms) és Máltán (106 ms) volt a legmagasabb a késleltetés a múlt év végén – emeli ki a hálózati kapcsolatokat folyamatosan monitorozó amerikai webszolgáltató elemzése.

Szélessávú megoldás lehet a műhold

A késleltetési teljesítmény regionális eltérései rávilágítanak arra a hatalmas technikai kihívásra, hogy az operátorok Európa-szerte egységes szolgáltatást nyújtsanak.

A magasabban fekvő északi országok gyakran a Starlink poláris pályán keringő műholdjaira támaszkodhatnak, ami hatással lehet a teljesítményre. Eközben Ciprus és Málta magasabb késleltetési ideje a földi állomások korlátozott számából eredhet, ami növeli a műholdak közötti összeköttetésekre való ráutaltságot.

A késleltetési idő javulása emelte a Starlink teljesítményét a videostreaming, a webböngészés és a játékok esetében, rövidült a videóindítási idő és csökkent a játékok késleltetési ideje is.

Kapacitásnövelés a jobb letöltés érdekében

A másik kritikus mutató a letöltési sebesség, amely a Starlink esetében a legtöbb európai országban javult, mivel a SpaceX a közelmúltban indított műholdakkal tovább tudta növelni a kapacitást.

Egyes régiókban különösen jelentős elmozdulás tapasztalható. A dél-európai országok, köztük Horvátország és Görögország a tavalyi harmadik és negyedik negyedév között jelentős letöltési sebességnövekedést regisztrálva, mostanra Európa leggyorsabb Starlink-kapcsolatai közé tartoznak.

A Starlink bevezetése Európán belül is nagyobb mértékben koncentrálódik azokra az országokra, ahol az üvegszál-ellátottság alacsonyabb, és ahol a lakosság nagyobb hányada él nethálózattal gyengén ellátott vidéki területeken.

Ide sorolhatók közép- és dél-európai országok, köztük Németország, Görögország, Olaszország és Horvátország, ahol az uniós átlaghoz képest alacsonyabb az optikai FTTH-lefedettség.

A Starlink néhány országban – köztük Görögországban, a Csehországban, Olaszországban és Horvátországban – nagyobb letöltési sebességet nyújt, mint az összesített földi vezetékes szélessávú piac, de ezekből a piacokból egyre kevesebb van.

Az elmúlt két évben ugyanis jelentős optikai beruházások javították Európa-szerte a vezetékes szélessávú sebességet, ami akár meg is kérdőjelezheti a Starlink hosszú távú versenyképességét.

Nem egyszerű a kapacitás és a kereslet egyensúlyban tartása

A Starlink megpróbálja egyensúlyban tartani a kapacitást és a keresletet Európában is.

A késleltetési idővel ellentétben, amely az elmúlt két évben a legtöbb európai országban jelentős javulást mutatott, a Starlink letöltési sebességére egyre nagyobb nyomás nehezedik, ahogy a szolgáltatás bővül és a hálózat kihasználtsága is nő.

Az utóbbi két évben a közép-európai országokban csökkent a legmeredekebben a letöltési sebesség mediánja. Németországban a sebesség 31%-kal 94,37 Mbps-ról 65,44 Mbps-ra csökkent, míg Svájcban 24%-os mérséklést regisztráltak, 136,03 Mbps-ról 103,88 Mbps-ra.

Ezzel szemben a leglátványosabb medián letöltési sebességnövekedés Dél-Európában volt tapasztalható. Az olyan országok, mint Horvátország (70%) és Görögország (65%) jelentős javulása az európai élmezőnybe repítette őket, csatlakozva olyan közeli szomszédos országokhoz, mint Magyarország és Románia – emeli ki az elemzés.

Az európai országok többségében a Starlink a letöltési sebességben még nem előzi meg a vezetékes operátorokat ugyanakkor versenyképes más kapcsolódó mutatókban, beleértve a hálózati stabilitást.

A Starlink-kapcsolatokban a videólejátszás minőségének a javulása számos európai országban megfigyelhető volt tavaly. A Starlink-felhasználók kevesebb időt töltenek a videók betöltésére várva, és kevesebb lejátszási problémát tapasztalnak.

Összességében elmondható, hogy a Starlink elterjedtsége Délkelet-Európában a legmagasabb, Közép- és Nyugat-Európában mérsékelt, az üvegszálakban gazdag északi és Benelux államokban pedig a legalacsonyabb.

Szélessávú megoldás lehet a műhold

Egyre hevesebb az űrverseny Európa felett

A SpaceX Starlinkkel kapcsolatos ambíciói Európában jóval túlmutatnak a hagyományos szélessávú hálózatokon.

A következő évben a cég azt tervezi, hogy belép a direct-to-device (D2D) piacra – amelyet a LEO-űrverseny következő szakaszának tekintenek – a fogyasztói kézi készülékek összekapcsolásával.

Ezt az erőfeszítést a a SpaceX Gen2 műholdjainak indítása támogatja, amelyekből a vállalat végül több tízezret szeretne telepíteni.

Ezek a lépések másokat is hasonlóakra ösztönöznek. Az Amazon például azt tervezi, hogy 2026. közepéig több mint ezer műholdat telepít a Project Kuiper kezdeményezésén keresztül, amely a közepes szélességi körök lefedettségére összpontosít.

Az AST SpaceMobile eközben a D2D piacot célozza meg, és már öt műholdat működtet. Célja, hogy a műholdas konstellációját(készletét) több mint 240 műholdra bővítse.

A műholdak integrálhatóvá válnak a földi mobilhálózatokkal(?)

Nemrégiben a Vodafone UK az AST SpaceMobile műholdas szolgáltatóval együttműködve világújdonságot mutathatott fel. A Vodafone vezérigazgatója, Margherita Della Valle és Tim Peake asztronauta a szolgáltató Newbury-i központjában mobiladatokon keresztül videohívást kezdeményezett okostelefonról egy olyan területen Walesben, ahol nincs földi lefedettség, – olvasható a CCS Insights blogján.

A műholdas kommunikációs funkciók ugyanis már kezdenek megjelenni az olyan zászlóshajó készülékeken, mint az Apple iPhone, a Google Pixel és a szerző állítása szerint a Samsung Galaxy okostelefonokon. (Utánajártunk, utóbbi márka még nem készül, legalábbis nyilvánosan ilyen lépésekre.)

Ezek az ajánlatok főként a meglévő konstellációk keskeny sávú spektrumát használó SOS vészhelyzeti vagy alapvető SMS-szolgáltatásokra összpontosítanak.

Ez a bemutató azonban egy lépéssel tovább megy. A Vodafone és az AST SpaceMobile bemutatta, hogy az alacsony Föld körüli pályán keringő műholdak új generációja integrálható a hagyományos mobilhálózatokkal és kiegészítheti azokat.

A Vodafone nem hozta nyilvánosságra, hogy milyen eszközt használtak a demonstrációhoz, de az ígéret szerint ez a technológia a szolgáltató spektrumát és hálózati eszközeit felhasználva, a Vodafone földi hálózatának kiterjesztéseként, mintegy „égi mobiltoronyként” fog működni.

(Elméletileg lehetővé tenné bármely szabványos 4G vagy 5G okostelefon csatlakoztatását is anélkül, hogy speciális hardverre lenne szükség.)

Az okostelefonos kapcsolat egyelőre tesztfázisban

A sikeres hívás az AST SpaceMobile BlueBird műholdjainak köszönhetően valósulhatott meg, amely közvetlenül csatlakozik az okostelefonokhoz és a Vodafone hálózatához. Ez egy új műholdas földi bázisállomás segítségével történik, amelyet nemrégiben telepítettek a Vodafone Newburyben található főhadiszállásán.

Természetesen ez egy ellenőrzött környezetben végrehajtott teszthívás volt. A kereskedelmi szolgáltatások bevezetése előtt még jelentős akadályokat kell leküzdeni, ami a Vodafone szerint már idén vagy 2026-ban megtörténhet.

Az egyik legnagyobb kihívást az jelenti, hogy az AST SpaceMobile-nak ki kell építenie a műholdkonstellációját, ami költséges és kockázatos. A vállalat jelenleg öt műholdat tart pályán, de becslései szerint körülbelül 96-ra lesz szükség a folyamatos globális lefedettség biztosításához.

A Starlink már valamivel több mint 300 műholdból álló konstellációval rendelkezik, amely hasonló, közvetlenül okostelefonra irányuló funkciókat is képes ellátni.

Az AST SpaceMobile műholdjai ugyanakkor lényegesen nagyobbak, és olyan fejlett antennákkal rendelkeznek, amelyek kevesebb sugárral nagyobb területet tudnak lefedni.

A szabályozás is kulcsfontosságú akadály marad. A műholdas hálózatoknak a különböző joghatóságok és spektrumhasználók összetett szabályai között kell eligazodniuk.

Meglepő módon épp az Egyesült Államokban bizonyul bonyolultabbnak a szabályozási környezet. Az amerikai szakhatóság (FCC) eddig óvatos megközelítést alkalmazott, és korlátozta a SpaceX Starlink képességeit a rádiós kibocsátási határértékekkel kapcsolatos aggályok miatt. Próbaengedélyt kapott az AST SpaceMobile működése is.

A legfontosabb megválaszolatlan kérdés ezen szolgáltatások árképzési struktúrája. A műholdkonstellációk fejlesztése, indítása és fenntartása költséges feladat. Továbbra sem világos, hogy a szolgáltatók a műholdas összeköttetést prémium kiegészítő szolgáltatásként pozícionálják, vagy az általános mobiltelefon-csomagok részét képezik majd?

Magyarok műholdas kapcsolaton

Magyarországon a műholdas vevőeszközök már több hazai kereskedelmi cég kínálatában, köztük a MediaMarkban és az Euronics-nál) érhetőek el, szolgáltatásként pedig eddigi információink szerint két cégnél vásárolhatók meg.

Elsőként tavaly októberben jelent meg üzleti Starlink műholdas internetszolgáltatási ajánlatával egy nemzetközi Starlink hivatalos viszonteladó első magyarországi képviselőjeként a Vannet Telekommunikációs Kft.

Ígéretük szerint a technológia nemcsak a rossz internetellátottságú helyeken, hanem másodlagos, backup szolgáltatásként is használható azon cégek számára, amelyek nem akarják megkockáztatni, hogy az adatforgalom bármilyen okból történő leállása miatt káruk keletkezzen.

A lakossági lehetőséget pedig kiszervezték egy hazai partnercéghez, ahol a magánfelhasználók háromféle ajánlatból választhatnak.

A WorldGate üzletekben pedig már kapható, de akár bérelhető is előfizetéssel együtt a műholdas internet vevőeszköz, ami 250-350 mbit/sec sebességű letöltést garantál.