Gyülekeznek az újabb viharfelhők a technológiai szektor fölé. Folytatódik az eddig bombabiztosnak tudott IT-munkaerőpiac válsága. A drasztikus leépítések a 2024-es világméretű több százezres elbocsátások után 2025-ben is várhatóak. Mindeközben Európában jön a digitális felfedezők kora?

Tech-szektor állás
Forrás: rawpixel.com

A gazdasági bizonytalanság és a változó piaci igények már a globális technológiai ágazatot sem hagyják érintetlenül. A tech-szektor álláspiaci helyzetéről készült mérleg már közel sem mutat rózsás képet.

Tavaly 9 fő híján 281 ezer alkalmazott veszítette el az állását. Az elbocsátások több mint a felét a technológiai ipar fellegvárában az USA-ban jelentették be – derül ki a RationalFX összeállításából.

A gyors növekedés évei után bekövetkező, nem tudni még „hány szűk esztendő” okai ugyanakkor nemcsak a lassuló világgazdaságban keresendők. A mesterséges intelligencia eszközeinek dinamikus bevezetése gyökereiben átalakíthatja a vállalati struktúrákat, ami akár komplett céges csapatok megszüntetéséhez vezet.

A leépítések felét amerikai cégek hajtották végre

Tekintettel arra, hogy a világ legnagyobb tech vállalatai amerikai cégek, így nem meglepő, hogy a szektorban 2024-ben az összes elbocsátás több mint fele amerikai székhelyű vállalkozásoknál történt.

A leépítésekre vonatkozó legátfogóbb adatforrások is elsősorban az Egyesült Államokban találhatók. Ráadásul a globális elbocsátási mutatók nem lehetnek pontosak. Az olyan országokban, mint Kína, történő tömeges elbocsátásokról a nyugati média is ritkán tudósít, mivel az információkat nehéz megerősíteni – állítják az elemzők.

Természetesen olyan nagy gazdaságok, mint Kína, India, Németország, Dél-Korea és Japán is jelentős számú munkahelyet szüntettek meg a technológiai iparban, de ezek eltörpülnek az amerikai számok mellett.

Tech-szektor állás

Tömeges elbocsátások, növekvő profit mellett

Az Egyesült Államokban, főként a Szilícium-völgy számos vállalkozásánál végrehajtott elbocsátások nagyrészt a világjárvány idején történt túlfoglalkoztatás és a magas infláció következményei.

Más tényezők is közrejátszanak: a recessziós félelmek és a vállalatok fókuszálása a mesterséges intelligenciára csak kettő ezek közül. Számos társaság jelentett be átszervezési terveket, amelyek célja a hatékonyság és a nyereségesség növelése. Érdekes fejleménye az időszaknak, hogy 2023 és 2024 rendkívül nyereséges volt számos vállalkozás számára, amelyek növekvő bevételekről, rekordmagas részvényesi nyereségről és újabb piacokon való terjeszkedésről számoltak be.

A Dellnek például három egymást követő negyedévben éves szinten is növekedett a bevétele, a bruttó eredménye azonban 2023 és 2024 között több mint 1,8 milliárd dollárral zsugorodott.

Az Amazon ezzel szemben minden területen jól teljesített: a nettó árbevétel 11%-kal 158,9 milliárd dollárra nőtt 2024 harmadik negyedévében, az üzemi eredmény 55,6%-kal 17,4 milliárd dollárra, a nettó nyereség pedig 55,2%-kal 15,3 milliárd dollárra. Akkor miért bocsátanak el embereket a technológiai cégek? – teszik fel a kérdést a szakértők.

A munkaerőfelvétel is folyamatos, az állások egy része ideiglenes

Valójában az amerikai technológiai ágazatban folyamatosan új munkahelyek jönnek létre, és folyamatosan vesznek fel alkalmazottakat.

A húsz vagy tíz évvel ezelőttihez képest azonban óriási különbség van a munkaerőpiacon és a vállalati stratégiákban, mivel a pozíciók nagy része ma már ideiglenes, a hakni gazdaságba sorolt vállalkozások által kínált rövid távú, úgymond gig-szerű állás.

Továbbá, ahogy a vállalatok átállnak az új technológiákra, például a mesterséges intelligenciára, bizonyos állások feleslegessé válnak, miközben új pozíciók nyílnak meg.

Németországban az elbocsátások nagy része szintén az átszervezések és a mesterséges intelligenciára való összpontosítás eredménye. A szoftveróriás SAP a múlt év elején jelentette be szerkezetátalakítási programját, amely „a stratégiai növekedési területeket, köztük az üzleti AI-t helyezi előtérbe”, és amely mintegy 10 ezres leépítést hozott magával, néhányuknak „AI-központú” állásokat ajánlottak fel.

Németországban 2024-ben már a második egymást követő évben zsugorodott a gazdaság. A feldolgozóipar mély válságba került az emelkedő villamosenergia-árak és a csökkenő külső kereslet miatt.

A legnagyobb elbocsátók

Tavaly a globális technológiai elbocsátások száma meghaladta a 280 ezret, a legnagyobb leépítéseket végrehajtó 21 vállalat összesen 156 654 munkahelyet szüntetett meg.

Az elbocsátások élén a Dell állt, amely 18 500 alkalmazottjától vált meg. A költségcsökkentő intézkedés oka többek között a személyi számítógépek és a vállalati hardverek iránti csökkenő kereslet.

Szorosan utána következett az Intel félvezetőóriás, amely a chipeladások visszaesése és a globális félvezetőpiacon tapasztalható fokozódó verseny közepette 15 100 munkahelyet szüntetett meg.

Az e-kereskedelmi titán Amazon is jelentős elbocsátásokat jelentett be, közel 15 ezer álláshelyet számolva fel. Ezek a létszámleépítések a vállalat folyamatban lévő átszervezésének részét képezték, amely 2023 végén kezdődött a működés racionalizálásával és a változó fogyasztói vásárlási szokásokhoz való alkalmazkodással magyarázva.

Az elektronikai gyártók sem maradtak érintetlenek: a Samsung 14 455 alkalmazottat bocsátott el, rávilágítva a globális okostelefon- és készülékpiac kihívásaira.

Hasonlóképpen, a Toshiba is tömeges 9 ezres létszámleépítést hajtott végre, miközben átszervezte a nehézségekkel küzdő elektronikai és energetikai üzletágát.

A növekedési potenciál ellenére az elektromos járművek (EV) ágazatában szintén történtek elbocsátások. A Tesla 14 ezer alkalmazottól vált meg, a működési költségek csökkentésével magyarázva. A kínai Li Auto 10 ezer munkahelyet szüntetett meg, ami a kínai autópiac általánosabb kihívásait tükrözi.

A szoftver- és technológiai szolgáltatók is jelentősen hozzájárultak a létszámcsökkentéshez. Az SAP mellett a Cisco 9600 fővel csökkentette létszámát. Még a robusztus felhő- és szoftverüzletágáról ismert Microsoft is közel 5 ezer munkahely leépítését jelentette be.

Tech-szektor állás

A leépítés újabb hullámai 2025-ben

A legfrissebb vállalati bejelentéseket tekintve azt látható, hogy a Big Tech területén az elbocsátások 2025-ben is folytatódnak, bár lassabb ütemben.

Az idei év eleje óta a technológiai ágazatban már mintegy 11 ezer szakember vesztette el a munkáját. Mivel a lassulásnak semmi jele, ez a hullám további ezreket fog munkanélkülivé tenni, ami egész közösségeket érint, amelyek jelenleg ezekre a relatíve magas fizetésekre támaszkodnak.

Idén eddig a legnagyobb leépítést a Facebook anyavállalata, a Meta jelentette be. A vállalat a munkaerő mintegy 5%-át, azaz nagyjából 3600 alkalmazottat készül leépíteni, a „gyengén teljesítőkre” összpontosítva.

Teljesítményalapú elbocsátásokat jelentett be a Microsoft is, amely állítólag mintegy 2280 fővel csökkenti létszámát. A működés racionalizálása és a költségek csökkentése érdekében az Amazon közölte, hogy a kommunikációs részlegén belül „kis számú szerepkört” szüntet meg, de a feltételezések szerint az elbocsátások száma így is megközelíti a 2 ezer főt.

Digitális felfedezők – az egyik lehetséges európai megoldás Afrikából?

Az Európai Unióban ugyanakkor még mindig a szakképzett munkaerő hiányáról beszélnek, 2023-as EURES-jelentés szerint a szakmák 84%-ában legalább egy tagállamban hiány van.

Különösen érintettek a mérnöki és a technológiai, valamint az egészségügyi szakmák. A fő okok közé tartozik Európa népességének elöregedése és a technológiai fejlődés miatt az új készségek iránti növekvő kereslet.

Az európai munkaerő- és készséghiányra javasolt megoldások közé tartozik az automatizálásba való beruházás, az átképzési és továbbképzési programok kidolgozása, valamint a szakképzett munkavállalók érintett területekre történő migrációjának ösztönzése.

Folyamatos viták folynak azonban arról, hogy ezek a megoldások hosszú távon elérik-e a kívánt hatást az európai gazdaság fellendítése és a globális piacon való versenyképesség fenntartása terén.

Az uniós gazdaság hosszú távú növekedésének előmozdítására az egyik új megközelítés az európai vállalatok és az EU-n kívüli szakemberek közötti partnerségek és tehetségcsere.

Utóbbit modellezi a balti vezetésű Digital Explorers(digitális felfedezők), uniós finanszírozású kezdeményezés, amely megkönnyíti a gyakorlati munkatapasztalatszerzést és a hosszú távú együttműködést a balti államok és az afrikai technológiai szektor szervezetei között.

A Digital Explorers program számos kenyai gyakornok elhelyezését segítette elő Észtországban és Litvániában, néhányuknak pedig folyamatos munka- és tanulmányi szerződést biztosítottak. Emellett számos szakember végzett szakmai gyakorlatot vagy távmunkalehetőséget a saját hazájában.

Az OSMOS, a Digital Explorers program mögött álló vilniusi székhelyű think-and-do tank ügyvezető igazgatója szerint a tehetségcsere a hagyományos toborzási módszereknél hosszútávúbb megoldásokat kínál, és a résztvevő vállalatokra és országokra szélesebb körben is pozitív hatást gyakorolhat.

A program keretében már több mint százan részesültek intenzív digitális készségfejlesztő képzésben az adatelemzés vagy a szoftverfejlesztés területén, tucatnyian pedig hamarosan befejezik a személyre szabott szakmai gyakorlatot Nigériában, Kenyában és Örményországban.

A projekt stratégiája, hogy tartós partnerségeket hozzon létre olyan technológiai gazdaságok között, amelyek hasonló ambíciókkal rendelkeznek, még akkor is, ha földrajzilag távol vannak egymástól.

A kezdeményezések céljainak megvalósítása azoban nem minden nehézség nélküli. A vállalkozói környezet mind Kenyában, mind a Baltikumban számos kihívással nézett szembe az elmúlt néhány évben, a növekvő inflációtól kezdve a regionális politikai zavarokig. A bevándorlási szabályok egyre szigorúbbá válnak, ami kihívássá teszi a szakemberek közötti cserét.