Hipergyorsan került a webáruházak élbolyába a Temu. A kínai e-kereskedő egyre több vásárlót gyűjt Magyarországon is. Az óriási termékkínálat és – főleg az első néhány vásárlásnál – szinte filléres árak nemcsak a legális vevőket csábítják, hanem a rendkívüli érdeklődést a maga javára kihasználó csalókat is.

Nem kamu a Temu
Forrás: Temu

Évekkel ezelőtt talán még az Aliexpressz sem kapott ekkora figyelmet a webshopok világában, mint az alig több mint egy éve megjelent Temu. A bostoni bejegyzésű cég az egyik legnagyobb kínai online kereskedő, a Pinduoduo nyugati piactere, amely olcsó termékeket forgalmazó távol-keleti gyártókat tömörít a platformján.

Aztán ha egyszer „megfogta” az ügyfelet, nem akarja elengedni. Ehhez minden rendelkezésére álló eszközt bevet, folyamatosan jönnek az sms-ek, e-mailek, a soha vissza nem térő ajánlatokkal. A Temu a világ legtöbbször letöltött vásárlási appja is lett.

Milyen hatása lehet a hirtelen előretörésnek a fogyasztói biztonságra az appon belül és azon kívül? Az ESET kiberbiztonsági szakértői készítettek erről egy figyelemfelkeltő összeállítást, amiben tanácsokat kaphatunk arra is, hogyan védjük meg az adatainkat a rendelés során.

A piactér előnyei és árnyoldalai

Felemásak az értékelések a vevőktől és a szakmától. A felhasználók gyakran az e-mail fiókjukba érkező spamek miatt kritizálják a Temut, de sok bírálatot kaptak a pénzvisszatérítés nehézsége, valamint a termékek gyengébb minősége miatt is. Vannak, akik az elmaradt szállítást reklamálják.

Az egyik amerikai kormányzati ügynökség az adatok veszélyeztetésével vádolta meg a Temut és a másik népszerű kínai Shein webáruházat. Ez felidézheti azokat az aggodalmakat, amelyek korábban egy másik népszerű kínai közösségi oldallal, a TikTokkal kapcsolatban fogalmazódtak meg.

Azt azonban a biztonsági szakértők sem vitatják, hogy a Temu valódi online piactér, valós termékekkel. Ezt a cikk szerzőjeként magam is megerősíthetem, nekem eddig több volt a kedvező tapasztalatom velük, mint a kedvezőtlen.

A csomagok mindig megérkeztek, és egy kivételével a webshop által megjelölt időkereten belül. Az az egy sem az ő hibájukból késett egy napot, hanem az elhúzódó magyarországi vámkezelés miatt. A késés fejében amúgy a mindenkinek megígért 1700 forint kreditet is szó nélkül jóváírták a fiókomban.

A termékek minőségétől eleve nem vártam prémium szintet, hozták a pop-up-store-ként csupán pár hétig működő, a hasonlóan olcsó kínai, főként háztartási eszközöket forgalmazó magyar webshopokét.

A különbség annyi, hogy míg az előbbiben az éppen futó sláger konyhai cikk – takarékos vízcsapfej, hűtőszekrény-dugulást elhárító csőgörény stb. – ára pár száz, esetleg egy-két ezer forint.

Az utóbbiakban viszont ugyanezek ára gyakran megközelíti a 10 ezer forintot is, ráadásul a többségét csak csomagban, egyet fizet kettőt kap alapon vehetjük meg.

A Temut érintő átverések

A szakértők összegyűjtötték a Temu webshopjában leggyakrabban észlelt átverési taktikákat:

A webáruház felületén levásárolható összeg vagy kupon szerezhető, ha másokat is vásárlásra ösztönzünk az oldalon, és ők felhasználják az ajánlói kódunkat. A csalók ezzel úgy élnek vissza, hogy a közösségi médiában többféle trükkös módon is gyűjtenek maguknak krediteket.

Fotókat tesznek közzé például egy hírességről azzal az üzenettel, hogy ha a felhasználó beírja a csaló ajánlói kódját a Temu oldalán, hozzáférhet adott sztár aktképeihez.

A webshop és a sztárok népszerűségét használja ki az a gyakorlat is, amelynek során a csalók hírességek nevében tesznek közzé bejegyzéseket, mintha az adott sztár üzleti kapcsolatban állna a webáruházzal.

A cél itt is az, hogy rávegyék a rajongókat a posztban szereplő ajánlókód beírására a Temu oldalán, ahhoz, hogy kedvezményes áron vásárolhassanak a sztár termékeiből, ami ugyancsak átverés.

A csalók gyakran ingyenes Roblox Robux ajándékkártyát is meghirdetnek a közösségi médiában, amellyel a felhasználók fejleszthetik avatárjukat vagy különleges képességeket vásárolhatnak a játékplatformon. Ehhez is csak a csalók ajándékkódját kell beírniuk a Temu felületén.

Népszerű a ritka Fortnite karakter kinézetek, vagyis a skinek megszerzésének az ígérete is, amivel a csalók csak kihasználják a közösségi média felhasználók kíváncsiságát.

Nem minden Apple, ami annak látszik

Noha a Temu testvérvállalata, a Pingduoduo szerepel azon a listán, amelyen az USA a szellemitulajdon-hamisító piactereket veszi sorra, jelenleg nincs arra utaló bizonyíték, hogy a Temu kizárólag hamisított termékeket forgalmazna.

Léteznek viszont beszámolók olyan másolatokról, amelyek már a hamisítás határát súrolják. Az Apple-terméknél például előfordulhat, hogy nem eredetit vásárolunk, a gyanút ezzel kapcsolatban legfőképpen az eszköz filléres ára keltheti fel.

A legnagyobb elővigyázatosságra a 90 százalékos kedvezményeknél van szükség. Weboldalakon és e-mailekben érkezhetnek olyan reklámok, amelyek rövid ideig tartó, szokatlanul nagy kedvezményeket ígérnek a Temu széles termékkínálatára.

Az ezekben szereplő linkek viszont egyenesen adathalász oldalra vezetnek, ahol a hackerek megszerezhetik a bankkártyaadatainkat, mi viszont sosem kapjuk meg a rendelésünket.

Nem kamu a Temu
Forrás: Temu

Bug bounty program a Temutól

A webshop nemrégiben bug bounty (biztonsági hibák felfedezéséért jutalom kitűzése) programot indított, hogy ezzel is növelje a felhasználók biztonságát, továbbá állítása szerint dolgozik az átverések visszaszorításán. A közelmúltban ennek kapcsán a vállalat eredményes pereket indított az Egyesült Államokban olyan adathalász oldalak ellen, amelyek a webáruházat másolták.

A biztonsági szakértők a csalók elkerülésére az alábbi jó tanácsokkal is szolgálnak:

• Soha ne kattintsunk a spamekben vagy a hirdetésekben szereplő linkekre.

• Az online hirdetett Temu ajánlatokra ne kattintsunk közvetlenül, inkább keressünk rá a vállalat hivatalos webáruházában.

• Ne mentsük el a fizetési adatainkat a felhasználói fiókunkban. Emellett állítsunk be kétfaktoros hitelesítést (2FA). A Temun már van lehetőség az SMS-alapú hitelesítésre, amely bár nem olyan biztonságos, mint a hardveres biztonsági kulcsok vagy az erre a célra kifejlesztett telefonos hitelesítési alkalmazások, mégis nagyobb védelmet jelentenek.

• Ne dőljünk be olyan ajánlatoknak, amelyek ajánlókód felhasználását kérik a Temu oldalán – különösen azoknak ne, amelyekben hírességek is szerepelnek.

• A Temu különleges kedvezményeket és rendkívül alacsony árakat kínál, ami átverés is lehet. Nézzünk utána az interneten, hogy mit írnak máshol az adott kedvezményről, és milyen vásárlói visszajelzések születtek.

• Érdemes a platform weboldalán és nem az alkalmazásában vásárolni.

• Lehetőleg ne a közösségimédia-fiókunkkal jelentkezzünk be a Temuba, és kerüljük a más fiókokkal való összekapcsolást.

• Használjunk a vásárlás adott összegével feltölthető virtuális kártyákat vagy olyan fizetésközvetítési szolgáltatót, mint a PayPal, hogy megóvjuk a valós bankkártya adatainkat.

• Az otthoni címünk helyett kérjük a rendelést postafiókba, csomagpontra vagy csomagautomatába.