Az Apple Vision Pro okosszemüvegének támaszthat konkurenciát a Samsung és a Google együttműködése a kibővített valóság (XR) világában. Még több egyedi mobilélményt kínál a One UI 7 meghatározóbb eleme a Now Bar, amely újraértelmezi a személyre szabhatóságot.
A „Project Moohan” kódnevű Android XR-headset természetes, multimodális interakciókat és személyre szabott AI-asszisztens élményt kínál. A digitális tartalmakat a fizikai világgal összekapcsoló megoldás túlmutathat a hagyományos kijelző határain, mivel a felhasználók könnyen navigálhatnak a digitális térben a szemükkel, a kezükkel és a hangjukkal egyaránt.
A számítástechnika újabb korszakába lépünk
A 2023-as év technológiai trendjei közül az egyik legfigyelemreméltóbb a térbeli számítástechnika (spatial computing) fejlődése volt. A térbeli technológiák vállalati eszközökként, különösen az ipari alkalmazásokban(ipari metaverzum) kezdtek elterjedni.
Hamarosan kiépül a világháló újabb korszaka is a web 3.0, más néven a térbeli web, amely megszünteti a digitális tartalom és a fizikai tárgyak közötti határt, és eggyé formálja a két valóságot. A térbeli technológiák adatok és a mesterséges intelligencia segítségével reprodukálják a való életben zajló folyamatokat.
A következő generációs interfészeken, például a már piacon lévő Apple Vision Pro-éhez hasonló intelligens szemüvegeken keresztül a térbeli web lehetővé teheti, hogy a fizikai környezetünk által keltett valós idejű információkkal interakcióba lépjünk geolokáció, számítógépes látás vagy a hang és gesztusok segítségével.
Az AR, vagy XR-eszközök globális piacát a Deloitte Tech Trends 2024 tanulmánya szerint 2022-ben 38,6 milliárd dollárra becsülték, 2030-ig 36 százalékos éves növekedési rátával számolnak a kapcsolódó szoftverek és hardvereszközök révén.
Jelenleg az AR-XR piaci részesedésének többségét ipari és gyártási alkalmazások teszik ki, komoly fejlődés várható az egészségügyi alkalmazások, edzés, sebészeti szimuláció, vagy érvizualizáció terén, ahol az éves növekedési ütem 2030-ig 44 százalékosra tehető.
A fejlődés ütemétől is függően a térbeli számítástechnika piacát egyes előrejelzések 600 milliárd dollárra becsülik 2032-re.
Az XR platform a Samsung egyik legnagyobb vállalkozása
Az XR olyan technológiák gyűjtőfogalmaként szolgál, amelyek digitális eszközöket alkalmaznak a valóság kiterjesztésére vagy megváltoztatására a fizikai világ és digitális elemek kombinálásával. Ebbe beletartozik a virtuális valóság (virtual reality, VR), a kiterjesztett valóság (augmented reality, AR), a kevert valóság (mixed reality, MR), valamint ehhez hasonló, kifejlesztés alatt álló technológiák.
A Samsung a mobil AI továbbfejlesztésével elérkezettnek látja az időt az XR-ben rejlő lehetőségek feltárására. A koreai gyártó az elképzelését az iparág olyan vezető vállalataival együttműködésben valósítja meg, mint a Google és a Qualcomm, az összefogás legjelentősebb eredménye pedig egy teljesen új Android XR platform létrehozása, ami az egyik eddigi legnagyobb szabású vállalkozása.
Az új – headseteken és okosszemüvegeken is elérhető – platform a Gemini technológiáját használja, hogy létrehozzon egy beszélgetésalapú felhasználói felületet. A gesztusokon vagy egyéb irányítófelületeken túlmutató képességeket kínál, a hangalapú és természetes beszélgetések révén emeli a felhasználói élményt. Ezekkel a személyre szabott interakciókkal a platform egy még hatékonyabb AI-asszisztenssé válhat.
A „Project Moohan” kódnevet viselő, első Android XR-hez tervezett headset ezt az élményt keltheti majd életre a közeljövőben. A „Moohan” név koreaiul azt jelenti: végtelen, utalva a végtelen térre.
A minőségi kijelzőkkel, a Passthrough lehetőségekkel és a természetes multimodális bemenettel ellátott headset azzá a térbeli vászonná válik, amelyen a felhasználók a Google Maps használatával felfedezhetik a világot, a YouTube-on szurkolhatnak végig egy sportmérkőzést, vagy a Gemini segítségével tervezhetnek meg egy utazást.
Újabb fejezetek nyílnak a Galaxy AI fejlesztéseiben
Az adatvédelemre épülő One UI 7 szoftverfrissítéssel és az új Now Bar funkcióval bővül a Galaxy AI eszköztára. A Samsung néhány héttel ezelőtt tette elérhetővé a One UI 7 bétaverzióját. Az AI platform személyre szabási lehetőségekkel növeli a felhasználói mobilélményt.
A Galaxy S széria következő okostelefonjai megjelenését megelőlegezve a gyártó nagyobb biztonságot is ígér a felhasználóknak. A cég erre a célra hozta létre a Personal Data Engine adatvédelmi fejlesztést, amely biztosítja a személyes adatok komplex védelmét.
A személyre vonatkozó adatokat a Knox Vault által kezelt titkosítási kulcs védi egy biztonságos tárhelyen. Ez ugyanaz a felület, amelyet az okostelefonon tárolt legbizalmasabb információk, például a biometrikus adatok védelmére használnak.
Még több egyedi mobilélményt kínál a One UI 7 egyik legmeghatározóbb eleme a Now Bar, amely újraértelmezi a személyre szabhatóságot azáltal, hogy a mindennapi műveleteket és a leggyakrabban használt alkalmazásokat egyszerűen illeszti a zárolt képernyőhöz.
Ezáltal egy olyan felület jön létre, ahol a felhasználó egy helyen vezérelheti a szórakozását, lemérheti egyéni csúcsidejét az edzésen, útvonaltervet kaphat a következő találkozójához, vagy idegen nyelveken kommunikálhat.
A telefon nem csak értesítéseket küldhet a tulajdonosának. Ha például a felhasználó Szöulból a kaliforniai San Joséba tartó utazáshoz csomagol, a telefon készülődés közben felajánlja, hogy a gyorsabb hozzáférés érdekében hozzon létre egy mappát a legfontosabb alkalmazásokkal.
A készülék értesítést küldhet, ha ideje elindulnia a reptérre, hogy ne késse le járatát. Emellett a hosszú repülőútra összeállíthat egy zene-lejátszási listát is.
Az időjárás-előrejelzést is egyetlen mozdulattal elérheti, nem kell az interneten keresgélnie vagy a különböző alkalmazásokat megnéznie. A készülék képes az utazás szinte bármely pillanatát megörökíteni, és újra átélni a legfontosabb történéseket.
A Galaxy AI akár egész nap tájékoztathatja, személyre szabott, megvalósítható tippekkel és ajánlásokkal a felhasználót.