Az Európai Unió szigorú szabályozást (DSA) vezetett be az online platformokra, amitől a piac kifehérítését várják.

Online platformok szabályozása

Az eredendően 2022. novemberétől hatályos DSA szabályozás minden korábbinál átfogóbban szabályozza az úgynevezett közvetítő szolgáltatókat, különösen az online platformokat. Február 17-től pedig már minden rendelkezését alkalmazniuk kell az érintetteknek.

Ide sorolhatók az online piacterek, a közösségi és tartalommegosztó oldalak, az alkalmazás-áruházak, valamint az online utazási és szállásplatformok is.

A szabályozás célja, hogy hatékonyabb lehessen az illegális és káros tartalmakkal szembeni fellépés, megállítható legyen a szándékos álhírterjesztés.

A legalább 45 millió uniós felhasználóval rendelkező óriásplatformok – köztük a Meta és a TikTok, továbbá az ismert keresőprogramok (Google) már a múlt év nyarától kötelesek megfelelni a DSA által támasztott követelményeknek.

A kisebb szolgáltatóknak, így az érintett hazai vállalkozásoknak pedig 2024. február 17-től szükséges alkalmazniuk a DSA vonatkozó rendelkezéseit.

Ezek a fontosabb változások a jogszabály nyomán

  •  A felhasználók egyszerűbben tudják bejelenteni az oldalakon elérhető jogellenes tartalmakat, árukat és szolgáltatásokat. A felhasználók által közzétett tartalmakat – főleg egyes kamu oldalak esetében – nem lehet többé indokolás nélkül eltávolítani.

Ezáltal is biztonságosabbá válhat az online vásárlás, többet lehet majd tudni arról, hogy ténylegesen kik értékesítik a felhasználók által vásárolt termékeket.

  •  A vállalkozások számára a DSA egységes szabályrendszert alakít ki az az EU egészére, és hatékonyabban lép fel a jogellenes online tevékenységek és termékek ellen.

Egyszerű új mechanizmusokat vezet be a jogellenes tartalmak jelentésére, de egyben mentesíti a kis- és mikrovállalkozásokat a legköltségesebb kötelezettségek alól.

  •  Az online platformok esetében komoly intézkedéseket vezet be az interneten kínált jogellenes áruk, szolgáltatások és tartalmak felszámolása érdekében.

A felügyeleti díjat a szolgáltatók finanszírozzák

A szabályozással együtt létrejött a digitális szolgáltatási koordinátorok intézménye. Magyarországon a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot (NMHH) jelölték ki erre a feladatra.

Az NMHH a témához kapcsolódóan elindította az onlineplatformok.hu honlapot, ahol a szabályozással összefüggő újdonságokról, illetve a tudatos platformhasználatról szóló cikkek, tanulmányok jelennek meg.

A honlapon viszont egyelőre nem találhatók meg az online platformokra vonatkozó egyéb fontos jogi feltételek és információk, köztük a felügyeleti díjak.

A DSA hazai jogalkalmazásáról szóló, szintén február 17-én hatályba lépő 2023. évi CIV. törvény 4. §-ának értelmében ugyanis utóbbit a Magyarországon letelepedett online platformot üzemeltető szolgáltatóknak kell finanszírozniuk – olvasható a hwsw.hu-n megjelent cikkben.

A felügyeleti díj a cég előző éves nettó árbevételének maximum a 0,35%-a lehet, és fontos, hogy a szolgáltatók által fizetett díj csak a hatósági költségek fedezését szolgálhatja.

Mentesülnek a felügyeleti díj megfizetése alól a mikro- és kisvállalkozások, illetve azok a cégek, melyeknél az előző üzleti év nettó árbevétele nem érte el a százmillió forintot.

A felügyeleti díjjal kapcsolatos egyéb információk majd egy későbbi NMHH rendeletből fog kiderülni, amit a hatóság a kihirdetés előtt társadalmi egyeztetésre bocsát majd.