Egy, az eddigiektől eltérő felmérés látott napvilágot, amely a szokásos eladási mutatók mellett a mobilinternet-használati adatok alapján térképezi fel, és 65 országra vonatkozóan részletezi a legnépszerűbb telefonmárkákat. Megtudhatók belőle a Magyarországra vonatkozó friss adatok is.

Mobil márkák

Több forrásra is utal az Associated News Network által kiadott jelentés a világ idei legnépszerűbb mobiltelefon-márkáiról.

Ebből az egyik a JohnsPhones elemzése, amely 65 ország mobilinternet-használati adatait vette alapul a legnépszerűbb telefonmárkák világtérképének az elkészítéséhez. Adatai a több mint hárommillió webhelyből álló hálózat havi több mint 15 milliárd oldalmegtekintésén alapulnak.

Mobil márkák

Hiába a kínai felfutás a Samsung és az Apple kitart

Manapság megint több tucat régi és új mobiltelefon márka érhető el a piacon. A kínai cégek gyorsan fejlesztenek olyan olcsó okostelefonokat, amelyek könnyedén felvehetik a versenyt a jól bevált és drágább iPhone vagy Galaxy modellekkel.

Mindezek ellenére a 2023-as eladási adatok továbbra is a Samsung és az Apple tartós globális monopóliumát mutatják. A Statcounter Global Stats adatai szerint az októberrel zárult utóbbi 12 hónapban az Apple és a Samsung voltak a legnagyobb telefonmárkák világszerte, közel azonos piaci részesedéssel.

Az Apple részesedése 28,4%, míg a Samsungé 28,2%-kal, ezt követi a Xiaomi 12,7%-kal, az Oppo 5,5%-kal, a Huawei 5,3%-kal, a Vivo 4,3%-kal, a Realme 3,2%-kal és a Motorola 2,3%-kal.

Mobil márkák

A regionális és helyi piacokat vizsgálva azonban az adatok már sokkal változatosabb képet festenek. A Statcounter Global Stats 2023. októberi mutatói szerint bizonyos országokban kínai márkák a vezető okostelefon-gyártók piaci részesedésüket tekintve.

A JohnsPhones által vizsgált 65 ország közül 29 országban az Apple rendelkezik a legnagyobb piaci részesedéssel, köztük Ausztráliában (61,42%), Japánban (70,23%), Izlandon (56,47%), Oroszországban (30,3%) az Egyesült Királyságban (53,10%) és az Egyesült Államokban (56,64%).

Riválisa, a Samsung 26 országban áll az első helyen, köztük Izraelben (49,35%), Mexikóban (23,85%), Lengyelországban (33,75%) és székhelyén, Dél-Koreában, ahol 67,72% a részesedése.

Magyarországon is – a felmérés szerint – a Samsung az abszolút piacvezető 37,63 százalékos részesedéssel, második helyen áll a kínai Xiaomi 20,77 százalékkal, szorosan a nyomában van az Apple 20,74 százalékkal.

A Xiaomit a legtöbben Görögországban, Spanyolországban és Indiában használják. Görögországban minden harmadik okostelefon ettől a gyártótól származik, amelyről a Canalys 2021-ben még azt mutatta, hogy az adott év második negyedévében megelőzte az addig második helyen álló Apple-t.

A jelentés szerint ez az előreugrás azonban rövid életűnek bizonyult, és a kínai márka ismét a harmadik helyen áll, a globális piac 14 százalékát képviselve.

Egy másik ismert kínai elektronikai gyártó, az Oppo is megerősítette pozícióját a világ vezető telefonmárkái között. A 2004-ben alapított cég Ázsia egyik legnagyobb okostelefon-gyártójává nőtte ki magát, és az idei októberi adatok szerint 17,04%-os és 15,06%-os piaci részesedéssel a legnépszerűbb telefonmárka volt Indonéziában és a Fülöp-szigeteken.

A világ legkeresettebb telefonmodelljei az idei első félévben

Alig néhány hónappal az idén szeptemberben piacra dobott iPhone 15 érkezése előtt az Apple tavalyi okostelefon-kínálata a világ legkelendőbb modelljei között az első három helyen végzett. Az Omdia kutatócég adatai alapján az idei első félévben az Apple iPhone 14 Pro Max volt a legnépszerűbb okostelefon a világon 26,5 millió darabbal.

Ez volt egyben az Apple addigi legdrágább modellje is (1099–1599 dollár). Csúcstelefonos utódja, az iPhone 15 Pro Max 1199 dollárról indul, a 128 GB-os verzió pedig kikerült a kínálatból. Hogy ez az árváltozás hatással lesz-e az új modell eladásaira, azt még nem látni.

A cupertinói cég további három telefonnal rendelkezik a második, harmadik és negyedik helyen. Ezek az iPhone 14 Pro (2. hely) és az iPhone 14 (3. hely), amelyekből 21 millió, illetve 16,5 millió darabot szállítottak a piacra az év első felében. A negyedik legkelendőbb modell az iPhone 13 volt, 15,5 millió darabbal.

A rangsorban a Samsung öt Galaxy modellje következik: a Galaxy A14, Galaxy S23 Ultra, Galaxy A14 5G, Galaxy A54 5G és Galaxy A34 5G. A Galaxy A14, a Galaxy A14 5G megfizethetőbb, 4G változata, és összességében alacsonyabb teljesítménye és kisebb tudása ellenére a kettő közül a népszerűbb modell.

Összességében mind a Galaxy A14, mind a Galaxy A14 5G belépőszintű, olcsó telefonok, ellentétben a rangsorban következő készülékkel, a Galaxy S23 Ultra-val, amely a legújabb csúcskategóriás Galaxy modell, idén februártól kapható.

A Samsung középkategóriás telefonjai közül idén is a listán szerepel a Galaxy A54 5G és a Galaxy A34 5G. A tizedik helyet ismét Apple modell, az iPhone 11 tartja, amely még 2019 szeptemberében jelent meg.

Mobil márkák