Európa cégei lassan ráébrednek arra, hogy ha nem lépnek időben lemaradhatnak a technológiai fejlődés egyre gyorsuló szakaszairól, főleg amit az AI generál. Ezt példázza, hogy a las vegas-i technológiai fórumon, a CES-en idén szemmel láthatóbb volt a kontinens jelenléte, mi több a nyitóbeszédet is egy európai vezető tartotta.

Technológiai ipar
Forrás: Siemens

Nem most csodálkoznak rá az európai cégek a tengerentúli rendezvény adta lehetőségekre, sőt a látogatók mellett vannak rendszeres kiállítók is. Ilyen például a német Bosch csoport, amely idén is hozott néhány innovációt, főleg a rendezvény egyik fókuszának számító elektromos autógyártók számára.

Busch ambíciói

Technológiai iparA szokásoktól eltérően azonban ezúttal a „képzeletbeli startgombot” nem egy amerikai, vagy esetleg ázsiai, hanem európai vezető, Roland Busch, a Siemens vezérigazgatója nyomta meg, ő tartotta a megnyitó beszédet a fogyasztói elektronika év eleji csúcsrendezvényén. Ez azért is meglepő, mert a német műszaki konszernt sokkal inkább ipar 4.0 megoldásokkal, villamosenergia-elosztással kötik össze.

A helyzet azonban jó ideje már egészen más, Busch a Siemenst már az ipari szoftverek és hardverek globális piacvezetőjeként tartja számon, és a világ  legjelentősebb technológiai vállalatai közé sorolja. Állítása alátámasztására Busch beszéde is a szakmában már jól ismert hívószó, az ipari metaverzum körül forgott – írja tudósításában a die Welt. (A téma illusztrációja a nyítóképen)

„Számunkra az ipari metaverzum egy olyan virtuális világ, amelyben az emberek valós időben dolgoznak együtt a mesterséges intelligenciával, hogy megoldják a való világ problémáit” – mondta nyitóbeszédében a német nagyvállalat vezetője.

Siemens-vezérlés minden harmadik gyártóberendezésben

A Siemens szereplése az eseményen nem állt meg a nyitóbeszédnél, több nagy technológiai óriással kötött együttműködési megállapodásról is szóltak a híradások.

A Sony-val tervezett közös munka révén például a német nagyvállalat a cégek fejlesztési részlegeit akarja meghódítani, amihez felhasználható lehet a japánok által erre a célra fejlesztett nagy felbontású VR-szemüveg vezérlőeszközökkel, amelyek egy része gyűrűként is hordható.

A Siemens és a Sony összefogott abban is, hogy már az eseményen bemutassák a közös jövőt a gyakorlatban is. Összeálltak a Red Bull Racinggel, új csúcstechnológiás kormányt fejlesztenek a Forma-1-es versenycsapat számára, amely hamarosan a versenypályákon is bemutatkozik.

Technológiai ipar

A Siemens tervezőszoftvereivel együtt a fejlesztők új termékeket tervezhetnek a 3D-s környezetben, majd a megfelelő gyártósorokat beállíthatják és programozhatják a Siemens Xcelerator nyílt üzleti platformjának többi termékével. Utóbbihoz a cég elindítja az Xcelerator fejlesztői portált, amely egyesíti a Siemens API-it(alkalmazásfejlesztési felületeit) és fejlesztői erőforrásait.

Ami a metaverzumot illeti, a téma már más csúcstechnológiai cégek figyelmét is felkeltette, de szakértők szerint a Metával vagy a Google-lel ellentétben a Siemens rendelkezik azzal a folyamatismerettel és vállalati kapcsolatokkal, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az ipari metaverzum ötletét gyakorlatias termékekké alakítsák.

A világon ugyanis minden harmadik gyártóberendezés a német cég által fejlesztett vezérlőegységgel rendelkezik. A Siemens szoftverrel ellátott Sony szemüveg például a tervek szerint még idén piacra kerül, és a kisebb cégek számára is megfizethető lesz.

„A cél, hogy „az ipari metaverzum minden méretű vállalat számára elérhető legyen” – jelentette ki a CES-en Cedrik Neike, a Siemens Digital Industries üzletágának a vezetője.

Így lehet fenntarthatóbb a fejlett félvezetőgyártás

A világon egyre nagyobb a kereslet a chipek iránt, amihez nemcsak hatékony, de fenntartható gyártási megoldásokra van szükség, a teljes életciklust figyelembe véve. Ennek érdekében született szándéknyilatkozat a Siemens és az Intel között.

Az együttműködés központi témái közé tartozik majd az automatizáció és a digitalizáció. A két cég egyebek mellett olyan területek feltérképezését tervezi, mint az energiagazdálkodás optimalizálása, a teljes értéklánc karbon-lábnyomának a csökkentése, a kiberbiztonság erősítése és általában egy rugalmas globális ipari ökoszisztéma támogatása.

A Siemens az együttműködéshez a legkorszerűbb automatizálási, valamint az IoT-kompatibilis hardver- és szoftverportfóliójával csatlakozik. Beleértve a digitális iker technológiát is, amellyel komplex, költséges gyártási rendszereket lehet előre megtervezni és szimulálni, csökkentve a költségeket, könnyebbé téve a szabványosítást, és növelve a hatékonyságot.

Technológiai ipar

Termelékenységnövelés generatív AI használatával

Az Amazon Web Services-szel (AWS) kötött együttműködés fókuszában pedig az alcímben jelzett cél áll. Ennek nyomán a szakemberek a generatív mesterséges intelligencia (genAI) segítségével hozhatnak létre alkalmazásokat, és bővíthetik meglévő szoftvereiket, a mérnöki tervezéstől és a gyártástól kezdve, a logisztikán át, akár olyan területekig is, mint a biztosítás és az egyéb pénzügyi szolgáltatások.

Ehhez a Siemens a Mendix low-code fejlesztői platformjával integrálja az Amazon Bedrock szolgáltatását. Utóbbi a vezető AI cégek nagy teljesítményű alapmodelljeihez ad hozzáférést egyetlen API-n keresztül, a szükséges biztonsági, adatvédelmi és más képességekkel együtt.

A genAI modellek integrálásához a fejlesztőknek eddig hozzáférési jogosultságokat kellett kérniük, és külön funkciókódot írniuk. A Mendix és az Amazon Bedrock integrációjával mindezt pár kattintással elvégezhetik, így az adott használati esethez illeszkedő modellt gyorsan és biztonságosan beilleszthetik alkalmazásaikba, anélkül, hogy saját AI-infrastruktúrát kellene kiépíteniük.

A Siemens Xcelerator portfóliójában elérhető Mendix platform több mint 50 millió felhasználója így az integrációnak köszönhetően hatékonyabban dolgozhat több mint 200 ezer alkalmazással. A generatív AI segítségével a gyárakban dolgozók gyorsabban megtalálják a gépek dokumentációit és abban a szükséges információkat, anélkül, hogy az adatbázisokban és kézikönyvekben manuálisan kellene keresniük.

Technológiai ipar

A termelésben dolgozó mérnökök pedig a generatív mesterséges intelligenciával javaslatokat adhatnak, illetve kaphatnak a karbantartással, a pótalkatrész-ellátással és a termelékenységet javító gépbeállításokkal kapcsolatban.

Emlékeztetőül, az AI ipari felhasználása kapcsán legutóbb a Microsofttal kötött partnerséget a Siemens. Az AI alapú ipari chatbot segítségével többek között az összetett kódok hibamentesítése válik könnyebbé, a szimulációk átfutása pedig hetekről percekre rövidül.

Otthoni energiagazdálkodás

A Siemens a CES-en bemutatta intelligens otthoni energiagazdálkodási portfólióját – az Intelligent Habitatot is. A valós idejű riasztással is ellátott InHab megoldásokkal a felhasználók átláthatják, hogy az otthonukban egy adott időpontban mely források szolgáltatnak energiát, és hogyan oszlik el ez az energia az ingatlan egész területén.

Ahogy egyre több készülék áll át elektromosra, és otthon is bevezetjük az elektromos járművek töltését, valamint a napelemes rendszereket, a rendkívül pontos felügyeleti és felügyeleti megoldások segítenek csökkenteni az energiafogyasztást és a közüzemi számlákat, miközben növelik a biztonságot és a kapacitást.