A digitális innovációk ötlettárát ezúttal is szélesre nyitották a Vodafone digitális díjára pályázók. Csak egy a sok közül az a megoldás, amely a légi járatok késését és törlését képes megjósolni.

Díjak a Vodafontól

A Vodafone Magyarország Alapítvány ötödik alkalommal adta át a legjobb digitális innovációknak járó Vodafone Digitális Díjat, idén is összesen 15 millió forint értékben. A pályázatra ebben az évben 107 pályamunka érkezett, a zsűri három kategóriában ¬– Kkv digitalizáció, Fintech, Fenntartható energia – értékelte a pályázatokat.

Ezen felül egy pályázó a Start It @K&H inkubációs programban fejlesztheti tovább a megoldását, egy második különdíjast pedig a távközlési társaság munkatársai választottak ki az indulók közül.

A Vodafone Digitális Díj fókuszában idén az állt, hogyan tudják a digitális megoldások a fenntarthatóságot és a biztonságos társadalmi, gazdasági működést támogatni. Az innovációs versenyen azok indulhattak, akik ezen témakörök kihívásaira kínálnak egy már működő, de fejlesztendő vagy egy éppen bevezetés előtt álló digitális megoldást.

„Az elmúlt öt év során rengeteget tanultunk pályázóinktól és későbbi díjazottjainktól arról, hogy miként érdemes megközelíteni társadalmunk legégetőbb problémáit. Szeretnénk ugyanakkor, hogy a korábbi díjazottjaink értékes tudásukat ne csak velünk, hanem egy alumni program keretein belül egymással is megosszák” – emelte ki a díjátadón Flakstad Emőke, a Vodafone Magyarország Alapítvány ügyvezetője.

Hogyan menjen tovább a kkv-k digitalizációja?

Ebben a kategóriában olyan megoldásokkal lehetett pályázni, amelyekkel a kis-és középvállalatok rugalmasan tudnak reagálni a jövő kihívásaira.

1. helyezett: Quantum Digital Solutions Hungary – A munkaerőpiac digitalizációja

A projekt célja, hogy a jelentős adminisztrációs terhekkel sújtott HR szektornak digitális és egyben költséghatékony megoldást kínáljon a foglalkoztatási formák teljes kínálatában.

A cég által kifejlesztett QuantumSoft rendszer szoftveralapú(SaaS) értékesítésével csökkenti a szektor költségeit, hatékonyabbá teszi a vállalkozások HR munkáját, és lehetőséget ad az irreálisan magasnak tartott jutalékok csökkentésére. Ezáltal egyre szélesebb réteg juthat bevételhez a kedvezményes foglalkoztatási formákban.

2. helyezett: Informatika a Látássérültekért Alapítvány – Akadálymentes honlap az akadálymentességről kkv-knak

A projekt célja olyan jó megoldásokat felvonultató mintahonlap kidolgozása és információk bemutatása, amelyből a kkv-k saját vagy külső webprogramozóik megtanulhatják az alapokat, hogyan tehetik cégük honlapját a törvényi előírások szerint akadálymentessé. A tudást egy 3 órás oktató videófilm segíti majd beépíteni a fejlesztői szemléletbe.

3. helyezett: Gilinda – Projektmenedzsment, szerződéskezelés és CRM egy alkalmazásban

A rendszer a kkv-k számára nyújt segítséget az értékesítési folyamatok nulladik lépésétől kezdve, az ajánlatadáson át a projekt kiszámlázásáig. Fő funkciói a projektmenedzsment, a CRM és a dokumentumgenerálás.

A feladatkezelés ezáltal teljesen áttekinthető módon valósul meg, csökkentve a feladatokkal kapcsolatos adminisztratív terheket, hibázási lehetőségeket és a kommunikáció hiányából eredő késedelmet és pótmunkát.

Így képzelik el a fenntartható energia jövőjét a pályázók

Az energiaválság és az egyre magasabb energiaárak sürgetőbbé teszik az új megoldások, fejlesztések keresését. A Fenntartható energia kategóriában olyan fejlesztésekkel lehetett pályázni, amelyek képesek valódi megoldást nyújtani az energiafelhasználással kapcsolatos kihívásokra.

1. helyezett: SmartGreenhouseControl – Fóliavezérlés

Az innováció célja, hogy a digitalizáció és az IoT(dolgok internete) technológia segítségével támogassa a fóliás és üvegházas gazdákat, hogy azok azonnal tudjanak reagálni a gazdaságukban adódó különféle kihívásokra, az aszályra vagy az emelkedő műtrágya- és energiaárakra.

Könnyen adaptálható és pénztárcabarát eszközöket ajánlanak az agráriumban működő kkv-k számára, amelyek időtakarékossá, költséghatékonnyá és automatizálttá teszik az ottani vállalkozásokat.

Középpontban a pénzügyi fejlesztések

A Fintech kategóriába olyan digitális fejlesztéseket várt az alapítvány, amelyekkel a pénzügyi szolgáltatások egyszerűbbé és gyorsabbá tehetők, és egyben a lakosság pénzügyi tudatosságának a fejlesztését is szolgálják.

1. helyezett: FF Next Technologies – Strive: a fiatalok pénzügyi tudatosságát segítő okospersely

A Strive-ban olyan újgenerációs okosperselyek találhatók, amelyek a szülőket segítik a gyermekeik pénzügyi tudatosságának fejlesztésében. Különlegessége, hogy a perselyeken kívül két alkalmazást is tartalmaz – egyet a szülők, egyet pedig a tizenéves korosztály számára.

Az interaktív perselyt kifejezetten az 5-12 éveseknek szánják, a szülői applikáció pedig a persely funkcióinak a kezelését teszi lehetővé: pénzügyi jutalmakkal vagy egyéb juttatásokkal motiválhatják a gyerekeiket, hogy kezeljék a rendelkezésükre álló pénzkeretet.

2. helyezett: Péntech Solutions – halasztott fizetési szolgáltatás kereskedők számára

A PastPay B2B BNPL (BuyNowPayLater) a webshop pénztárába beépülő fizetési mód, amely lehetőséget ad arra, hogy a tranzakció teljesítése után, a vevő később fizesse ki az adott összeget. Célja, hogy azon kereskedők is képesek legyenek egyszerűen integrálni a PastPay-t, akiknek nem lenne elérhető ez a szolgáltatás, így nekik készült egy leegyszerűsített, automatizált betanulási lehetőség, amellyel önállóan képesek integrálni a BNPL fizetési módot.

3. helyezett: Fintrous Group – Instacash

Az Instacash online kereskedők számára nyújt sajátmárkás halasztott fizetési szolgáltatást. A rendszer távoli ügyfél átvilágítást, digitális jövedelem értékelést, ügyfélminősítést, elektronikus szerződéskötést biztosít, és egy digitális ügyfélprofilt is létrehoz a vásárlás és részletfizetés minden részletével.

Különdíjasok

A Start It @K&H inkubációs program nyertese: InsurwizTechnology – Dinamikus kockázatértékelés a légijáratok esetében

Az elnyert támogatással a jelenleg is működő légijárat kockázatértékelési funkciót tervezik bővíteni azzal, hogy ne csak észlelni tudják a járatok késését és törlését, de előrejelzéseket is tudjanak készíteni a várható kockázatokról.

A bővített funkciónak köszönhetően még személyre szabhatóbbá tehetik az utasbiztosítást, ezáltal sokkal jobb árakat kínálhatnak az ügyfeleik számára.

Vodafone Dolgozói Különdíj nyertese: SpaceBuzz Hungary Oktatástámogató, Klíma- és Környezetvédelmi Alapítvány

A SpaceBuzz egy élményalapú, VR(virtuális valóság) megoldást tartalmazó STE(A)M oktatási program gyerekeknek. Az Alapítvány bolygónk törékenységének bemutatásán keresztül formálja a fiatalok szemléletét, hogy klíma- és környezetvédelmi gondolkodásuk és magatartásuk is felelősségteljesebbé váljon, és megértsék a fenntartható energiaellátás fontosságát.

Az I. SpaceBuzz pilot oktatási program során országszerte huszonegy iskolában ezerötszáz gyerek vett részt a VR alapú űrutazáson.