A digitális ügyintézési csatornákat a magyar lakosságnak már több mint négyötöde használja

Digitális ügyintézés

A bankok, a távközlési szolgáltatók és közigazgatás digitális ügyintézési megoldásaival már elégedettek vagyunk, a biztosítási szektoréval még nem igazán. Ma már egyszerűen, többnyire mobilapplikáció segítségével tudunk az ügyfélszolgálattal kapcsolatba lépni vagy terméket venni. A bankok digitális fejlettségéhez a többi szolgáltató is felzárkózott.

A lakosság is egyre jobban használja akár a közműszolgáltatók, vagy a közigazgatás digitális felületeit – derül ki egyebek mellett a nagyvállalati ügyfél-azonosítással foglalkozó FaceKom országos kutatásából.

Egyre többen intézzük digitálisan az ügyeinket

A megkérdezetteknek mindössze a 20 százaléka nem intézett még ügyeket ilyen módon. Leggyakrabban a bankunkkal kerülünk így kapcsolatba: a válaszadók közel fele (48,8 százalék) hetente használja a banki digitális ügyintézést.

A termékek, szolgáltatások jellegéből következően a távközlési és közműszolgáltatók felületeit jellemzően inkább havonta, míg a biztosítók és a közigazgatás digitális ügyintézési lehetőségeit még ritkábban, nagyjából évente egyszer-kétszer használjuk.

Szektorokra bontva a bankok vezetik az elégedettségi toplistát (84 százalék), második helyen a távközlési szolgáltatók (76 százalék), a dobogó harmadik helyén pedig a közigazgatás (73 százalék) áll, míg az ötös lista végén a biztosítók vannak (68%).

A lakossági értékelés alapján így utóbbiaknak ajánlott leginkább fejleszteni a digitális ügyintézés színvonalát.

Digitális ügyintézés

A bejelentkezés már rendben, a visszajelzés még nagyon nem

A kutatásban azt is vizsgálták, hogy egy digitális ügyintézés során a folyamat melyik részével mennyire elégedettek a megkérdezettek. A válaszok alapján a bejelentkezéssel, ügyfél-azonosítással és az ügyintézési feladatokkal a legtöbben teljesen vagy inkább elégedettek (78,6 és 78,4 százalék).

A döntő többség pozitívan nyilatkozott a digitális ügyfélfolyamatok visszajelző, értékelő részéről is (72,4 százalék), ugyanakkor a jövőben ezeket a kevésbé szem előtt lévő alrendszereket is érdemes fejleszteniük a szolgáltatóknak.

 

Digitális ügyintézés