Az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldásokkal foglalkozó francia vállalat elindította okosgyárát Dunavecsén. A 28 ezer négyzetméteres épületben ötszázan dolgoznak majd.
A dunavecsei üzemben előállított termékek 90 százalékát Európába exportálják. A beruházás az elektrifikáció és digitalizációs megoldások iránti megnövekedett kereslet kielégítését szolgálja.
A villamosenergia-elosztó hálózatok üzemeltetői nagyobb rugalmasságot nyújtó megoldásokat keresnek a terhelések kiegyenlítésére. Eközben a digitalizáció az adatközponti, valamint felhőszolgáltatást nyújtó szegmensek rohamos fejlődését hozza magával.
Egyedi megrendelésre termel
Az új dunavecsei üzem a Schneider Electric egyik legnagyobb, egyedi megrendelésre termelő (ETO, engineering-to-order) létesítménye Európában.
Az üzem a francia anyavállalat legújabb, SF6-mentes középfeszültségű kapcsolóberendezése, az RM AirSeT fő európai gyártóközpontja lesz majd.
Az SF6 az egyik legnagyobb globális felmelegedési potenciállal (GWP) rendelkező gáz, GWP-je több mint 25 ezerszer nagyobb, mint a szén-dioxidé.
Az RM AirSeT ugyanolyan teljesítménnyel – a hagyományos gázszigetelésű középfeszültségű kapcsolóberendezésekben használt SF6 helyett – tiszta levegőt használ.
A gyárban számos, a fenntartható működést és termelést támogató technológiát is alkalmaznak:
• A saját EcoStruxure IOT-megoldások (Building and Energy Management System) javítják az energiahatékonyságot, amelyek akár 25 százalékos energiamegtakarítást hozhatnak.
• Az energiaszükségletet a tetőn elhelyezett napelemek fedezik, amelyeket a hálózatból érkező, megújuló forrásból származó energiával egészítenek ki.
• A fűtéshez és hűtéshez geotermikus hőszivattyúkat használnak.
• Schneider Electric töltők állnak rendelkezésre 30 elektromos autó és 25 elektromos kerékpár számára.
• A festőműhely kemencéi elektromos fűtéssel működnek, kiváltva a korábban használt földgázt.
• A mosdókban és az öntözéshez összegyűjtött esővizet használnak.
• Légzsilipek akadályozzák meg a hőveszteséget a kamiondokkoló állomásokon és a gyár bejáratainál.
Kiterjedt jelenlét Magyarországon
A Schneider Electric 1991 óta van jelen Magyarországon. A hazánkban mintegy 2150 főt foglalkoztató társaság magyar gyárai Zalaegerszegen, Gyöngyösön és Kunszentmiklóson, illetve Dunavecsén találhatók.
A régiós feladatokat ellátó, több mint 20 országot kiszolgáló logisztikai központja (CEElog) Szigetszentmiklóson üzemel. Budapesten működik az üzleti, értékesítési és ügyfélszolgálati központ (Front Office), valamint Energia- és Fenntarthatósági Szolgáltatóközpontjának (SB, Sustainability Business) európai központja.
A társaság globális pénzügyi és beszerzési szolgáltatásokat nyújtó központjának (GSC, Global Supply Chain) szintén a magyar főváros ad otthont, csakúgy, mint a Europe Services Hub elnevezésű szolgáltató központnak, amely az egész kontintensre kiterjedően támogatja a helyszíni szolgáltatási tevékenységet.